რა ხდება აქ როდისაა კაი ტურნირი :დ
ოქროების წვიმას რაც შეეხება, რა თქმა უნდა ალბათ არ წამოვა, ჩვენებს ფსიქოლოგიურად ისედაც უჭირთ და ეხლა დამატებითი წნეხის ქვეშაც იქნებიან.
ეს გარდაუვალი იყო თუმცა არა გამოსავალი. ამის შემდეგ გამოჩნდება ვინ რის გამკეთებელია. ჩემის აზრით ახლიდანაა დასაკომპლექტებელი ნაკრები და აქცენთი ძირითადად ახალგაზრდებზე უნდა გაკეტდეს. ამასთანავე მოქმედ სპორტსმენებს უნდა აეკრძალოთ ყოველგვარი ბოიკოტის გამოხატვა. პრობლემებზე ღიად უნდა ილაპარაკონ მწვრთნელებმა ტომლებიც ამ შემთხვევაში დუმდნენ და შეგირდები წინ გაუშვეს რაც ძალიან არავაჟკაცურია. წარმატებებს ვუსურვებ ძიუდოს ოჯახს.
მწვრთნელები არ ილაპარაკებენ სპორტსმენების პირად პრობლემებზე, იმიტომ რომ მწვრთნელი პრეზიდენტის მარჯვენა ხელია. მაგას თავისი ხელფასი აქვს და მიზანი შესასრულებელი, ეგაა მაგისი პრობლემა, მითხარით შემთხვევა საქართველოში სადაც მწვრთნელი გამოვიდა და თქვა რომ პრეზიდენტი არ ვარგა, ბიჭებს ჩაგრავსო.
სპორტსმენები არიან ადამიანები, რომელთაც აქვთ უფლებები გააპროტესტონ თუ უხეშად ირღვევა მაგათი უფლებები.
კი მარა ამდენი ხანი რომ ირღვეოდა სად იყვნენ აქამდე?
მაგაში ასპროცენტიანი ხარ, ეგ კითხვა მეც მიჩნდება.
თენგაბი (140) პასუხი
რაგბის, ძალოსნობის ფედერაციაში და კიდევ რიგ ფედერაციებში, სადაც პატიოსნურად და კვალიფიციურად მუშაობენ, საქმე წინ მიდის და შედეგებიც არის. იქ სადაც ფედერაცია ფულის საშოვნი ცეხია, ტრადიციულად გამართული სახეობები ჩაკვდა.
ფეხბურთისგან განსხვავებით ამათ იმხელა დაფინანსება არ აქვთ, თორე მაგმდენი რომ ჰქონდეთ აქაც გაჩნდებოდნენ ფულის მჭამელები და მაშინაც თუ იტყოდი პატიოსნად მუშაობენო. თანაც ფეხბურთისგან განსხვავებით აქ მასშტაბურობა არ არის და ამ ორ სპორტის სახეობას არ ეტანებიან
რა გინდა თქვა რომ რაგბიში მაშტაბურობა არ არის?
#1 სპორტის დღეს საქართველოში
ეხლა სად უფრო მეტი ბავშვი შედის ეგ არ ვიცი მაგრამ ზოგადად ვამბობ ფეხბურთი უფრო მასშტაბურია ვიდრე რაგბი და ეს ფულისმჭამელი ხალხი რა თქმა უნდა რაგბს არ მიეტანებიან. აბა ფეხბურთივით მასშტაბური და კაი დაფინანსება იყოს კარგად ვნახავდით რომ რაგბსაც მიეტმასნებოდნენ
წელიწადის და ცოტა მეტის მერე რა ხდება? ცირეკიძის დანიშვნის მერე დღეს რას ვიტყვით შეიცვალა რამე?
tiko (5540) პასუხი
რახან ტიტულოვანები არიან მაგიტომ ყველაფერია მაგათთვისდასაშვები?
ფაქტია ჩვენთან ასეა. რატომღაც ბოლომდე პრინციპულები არ ვართ და და იციან რომ გაუვათ.
აწი თუ ცუდ ხასიათზე გაიღვიძე და პრეზიდენტი არ მოგეწონება შეგიძლია პრეზიდენტის გადადგომა მოითხოვო
სამწუხაროდ ასეა დღევანდელ საქართველოში ხალხის უმეტესობას აზროვნების პრობლემა აქვს და პიროვნულად ვინც მოწონთ იმათი ტყუილიც ჯერათ. ამ კონკრეტულ სიტუაციას არ ეხება ეს მხოლოდ ზოგადად ასეა, დააკვირდით ნაცების მომხრეებს ნაცები ეჩვენებათ ანგელოზები და ხალხის ხოცვასაც კი გამართლებას უძებნიან, ანალოგიურად იქცევიან ოცნების მომხრეები
რეალურად ნაცებმაც და ქოცებმაც ბევრ საკითხში ვერ ივარგეს მაგრამ იყო გარკველი საკითხები სადაც ნორმალურად გაართვეს თავი, მაგრამ ჯერ არ მახსოვს ადამიანი რომელსაც ეს ეთქვას ტელევიზიით, ან ყველაფერში ლანძღავენ ან ყველაფერში ამართლებენ. ჩვენი ხალხის პრობლემა არჩევნებში დაფიქსირებული შედეგიდანაც ჩანს, მაგალითად მოგწონს ოცნება და მიეცი ხმა, მაგრამ სასტიკათ არ მოსწონთ ოცნების მაჟორიტარი თუმცა მაინც აძლევენ მასაც ხმას იმიტომ რომ ოცნების მომხრეა ესაა მონური დამოკიდებულება და დამღუპველია
კორნი, შეურაწყხოფის ენით ვინც გადმოდის ის ვერაა ადეკვატური და ესეთ ადამიანს არც ვუპასუხებ.
ვინც უზნაძეს მისტირის და ქევხიშვილს მისი გათავისუფლების გამო ადანაშაულებს, შეგახსენებთ რომ 2016-ის რიოს ოლიმპიადის დასრულებიდან მალევე გადააყენეს და ამას დიდი უკმაყოფილება არ გამოუწვევია არც ძიუდოისტთა წრეში, არც გულშემატკივრებში. რიოში ჩვენმა ძიუდოისტებმა ოქრო ვერ აიღეს და ბუნებრივია უზნაძესაც არავინ "ჩაჰყვებოდა საფლავში".
აგერ აქაური სტატია მაგ თემაზე და კომენტარებშიც ჩანს, რომ ქევხიშვილს მაინცდამაინც არავინ ამტყუნებს.
0?'>https://worldsport.ge/ge/page/145322_dziudoistta-sakadro-anonsi-irakli-uznadzes-irakli-cirekidze-shecvlis':'>https://worldsport.ge/ge/page/145322_dziudoistta-sakadro-anonsi-irakli-uznadzes-irakli-cirekidze-shecvlis'))
მოკლედ ჩემი აზრით ყველა ნეიტრალური გულშემატკივარი გულით ბიჭებისკენ იყო მაგრამ ტვინით ქევხიშვილს ამართლებდა, და რეალურად ფაქტია რომ უმეტესობამ გულს მოუსმინა. არ ვიცი რომელია სწორი დრო გვიჩვენებს
choloka-ს ვეთანხმები, პრემიები და ბონუსები შედეგების მიხედვით. და რაც მთავარია, ფედერაციის საქმიანობა და მათ შორის Fინანსების ხარჯვა უნდა იყოს გამჭვირვალე. სადაც დამალულ, დაფარულია იგიც იმიტომ რომ უკეთურობას აქვს ადგილი, თორემ წესიერ საქმეს რად უნდა დამალვა. აქედან გამომდინარე არც გული დაწყდება ვინმეს და კონფლიქტიც ნაკლები იქნება.
რაც შეეხება გულშემატკივრობას, შეეშვით ბავშვურ ბუტიაობას - ყველას ვუგულშემატკივრებთ ვინც თავისი ჭიდაობით საქართველოს სახელს, ხოლო გულშემატკივარს სიხარულს მიანიჭებს.
ზუსტადაც რომ მაგათ ქომაგობაში ვეღარ შევძლებ, მარტო შავდათუაშვილის
სანამ ჩოჩელი იქნება სპონსორი,სანამ ქართული ძიუდოს მუშკეტერებს(ლიპო,ადამა,ჭრიკი) სურთ ჩოჩელის ფულები მაინც მჯერა რო წინსვლა იქნება აი თუ ჩოჩელიც მოინელეს ერთი დიდი საბოტაჟით მერე მართლა უფსკრული გამოჩნდება
ჩოჩელი ხო ერთი გაქსუებული ბიზნესმენია ლიპო-ჭრიკი-ადამა კი მუშკეტერები,მედლებით შეიარაღებულები იასნია უფრო დიდი ავტორიტეტი ლიპოა ცხვრებისთვის ვიდრე ქევხიშვილი ან ჩოჩელი ეგაა განსხვავება იმ კომენტარების რაზეც შენ აპელირებ
mindia (2270)ჩოჩელის მიმართ რო დაიწყონ საბოტაჟი ცოტა ხანში შენ ცხარივით საითაც გაგიძხვება მუშკეტერები იქით გაყვები?
საერთასშორისო ძიუდოსფედერაცია ნეტა რასმოიმოქმედებს?
ჩემი აზრით ამის მერე ძალინ ძალიან ჩაიძირება ქალთა ძიუდო ,ამათ ვიღა გამოუყოფს თანხას ან იმ პატარა ძიუდოისტებს , არა მგონია იმდაფინანსებამ კიდე იარსებოს
აქ არისკომენტარები რომ ოქროების წვიმა წამოვა,, დაელოდეთთთთთთთთთთთ, ვინ ვაარჯიშობდა შავი, მარგველა, ბექაიმათ შეიძლება დადონ შედექი,ამათიი კი რა გითხრათ, ამათი ეპოქა დამთავრდა,ზოგისკი დამთავრებული იყო
ხოდა მოვითხოვოთ მხოლოდ დადებით შედეგად ფინალის ჭიდაობა,ყველა ტურნირის შედეგების მიხედვით მოხდეს სპორტსმენების დაფინანსების განსაზღვრა
ჩემი სამსახურის გადამკიდე იშვიათად მრჩება თავისუფალი დრო, მაგრამ ყოველი შესაძლებლობის გაჩენისას სიამოვნებით შემოვდივარ ამ საიტზე. ჯერ ერთი, ბევრი კომპეტენტური და კვალიფიციური ხალხი პოსტავს და უმრავლეს შემთხვევაში თავისუფალი აზრის დინება, რაც ობიექტურობის წინაპირობაა. მეორეც, მადლობა უნდა ვუთხრათ საიტის შემქმნელებსაც, რომ ტექნიკურად გამართული, ოპერატიული და ცენზურისაგან თავისუფალი სივრცე შექმნეს. ერთადერთი აკრძალვა ბილწსიტყვაობას ეხება და ამაში მეც ვუჭერ მხარს.
ახლა რაც შეეხება ძიუდოს ფედერაციას. უნდა მოხდეს ღირსეული და მართვის უნარის მქონე პიროვნების არჩევა. არჩევნებში უნდა გამოირიცხოს ნომენკლატურის ჩარევა, თორემ მერე ნახე ფულის კეთება. პირველ რიგში, არჩევნებში მონაწილეობა უნდა მიიღოს ამ დარგის ავტორიტეტულმა სპეციალისტებმა, ვისაც ესმის ეს საქმე. მერე მწვრთნელებმა და სპორცმენებმა, ვის მხრებზეც გადადის მთელი ეს სიმძიმე და აუცილებლად უნდა იქნეს წარმოდგენილი ძიუდოს გულშემატკივარიც. ძიუდო ხალხისთვისაა და საზოგადოებამ უნდა იაქტიუროს. სხვანაირად, ერთი ანდაზის არ იყოს - უპატრონო ეკლესიას ეშმაკები ეპატრონებიან.
პანტელეიმონ არაა იდენტიფიცირება მთლად მასე, არის ფეისბუქ სპორტული გვერდები, სხვა სპორტული საიტები სადაც ცალსახად იკვეთება სპორტსმენების მხარდაჭერთა უმრავლესობა. მიუხედავად ამ ციფრის გვერდზე არ ყოფნისა, ბევრია ისეთი ვინც მარტივად ცნობადია იმათთვის ვინც სპორტულ გვერდებზე აქტიურობს (ჩემთვის).
ამ დავაში სპორტსმენების პოზიცია არ იყო მყარი(ჩემი აზრით), მაგრამ ჟორჟოლიანის გასროლილმა ტყვიამ ქევხიშვილი შეიწირა...ისევ შინაურის უპასუხისმგებლობა თუ გაგწირავს, თორემ აქამდე მყარად იჯდა სავარძელში(სამინისტრომაც და კომისიამაც ქევხიშვილი გაამართლა)... როგორც იტყვიან ფინიტა ლა კომედია...
პირადად მე ამის მერე როგორ და რანაირად უნდა განვეწყო ძიუდოს საგულშემატკივროდ არ ვიცი, ბუნდოვანია ჯერჯერობით ყველაფერი.
ქვემოთ გამოთქვეს გვიკვირსო სპორტულ საიტებზე განსვავებული პოზოციები ფიქსირდებაო, შევეცდები ავხსნა რატომ ხდება ესე; დააკვირდით რა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი განსხვავებაა /www.worldsport.ge-ს და sportall.ge-ს შორის - მსოფლიო სპორტზე ყველა ჩვენგანის ნიკის გვერდით ფრჩხილებში მოცემულია ვინ რამდენჯერ დებს კომენტარს, აქ ჩვენ წლებია ვაკომენტარებთ ამა თუ იმ საკითხზე და ერთმანეთს დაუსწრებლად კარგათ ვიცნობთ და ჩამოყალიბებული პოზიციები გვაქვს ბევრ საკითხზე. ასე რომ ადვილად ვცნობთ nogela-ს ნაირ 3 კომენტარიან ტიპაჟებს (მე არ ვკადრებ რომ ტროლია), რომელთაც ამ საიტზე ცდილობენ საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებას.
სპორტალზე სხვანაირად ხდება, იქ ამა თუ იმ საკითხზე პოლემიკის დროს რეგისტრირდება დაინტერესებული პიროვნება, დებს მიკერძოებულ კომენტარს და იქმნება ფონი, რომ მთლიანად საიტის უმრავლესობა უჭერს ამა თუ იმ პოზიას მხარს.
გეთანხმები 100 %-ით
ისე ლიპარტელიანმა უნდა შეითავსოს ფედერაციის პრეზიდენტობა და პარალელურად მთავარი მწვრთნელობაც, იმიტომ რომ სხვას მაინც არ ექნება რეალური ძალაუფლება, მაგრამ თუ შედეგი ვერ დადო მაშინ რა ვქნათ აი საკითხავი ეს იქნება?! ჩვენ ვერ გადავაყენებთ, თვითონ დიდი ალბათობით არ გადაიყენებს თავს, მაგრამ მგონია არ დათანხმდება ფედერაციის პრეზიდენტობას და მწვრთნელობას, კულისებიდან ამჯობინებს მართვას, ამის შესანიშნავი მაგალითი გვაქვს და რატომაც არა წაუგებელი ვარიანტი, პასუხისმგებელი არაფერზე არ იქნება. ისე ერთი კითხვა მაქვს სერიოზულად მათთან, თუ საქმე უარესობისკენ წავიდა და წინსვლის მაგივრად უკან წავიდა ჩვენი ძიუდო პასუხისმგებლობას ვინ აიღებს საკუთარ თავზე?
აი ქოცები რო ჩასვრას ნაცების გაფუჭებით ხსნიან 6 წელი თითქმის უკვე და ამდენი ხანი ვერ გამოსწორდა იმათი გაფუჭებული აქაც 6 წელი ქევხოს გაფუჭებული საქმეებით უნდა მოვეკიდოთ გაგებით მედლების ვერ აღებას?
ისიც საინტერესოა ჭრიკის ცოლი ხო არ გახდება ძიუდოს ფედერაციის პრეზიდენტი. ლომის წყვილი მიუძღვის "ძიუდოს გადარVენაში" DDDDDD მაგის პოსტები ძიუდოს გადარჩენის ქომაგობაში ლონდარიძე პირსახოცის ქნევას უტოლდება DDDDDDDDD
ეგ აზრი მეც დამებადა, კულტურულად მიანიშნეს ზედმეტად არ ეაქტიურა ამით საკუთარ მეუღლის ავტორიტეტს აყენებდა ჩრდილს და მაინც ვერ გააჩერეს. ეხლა ძალიან მაინტერესებს მსოფლიოზე წასვლის კანდიდატებს ვინ შეარჩევს? მე ვიცი მაგარი ტრაგი-კომედიების მომსწრენი გავხდებით და ისევ ისინი დაიჩაგრებიან ვინც მათ გვერდში დაუდგა (ახალგაზრდებს ვგულისხმობ, კირაკოზა, ნაგლიაშვილი და სხვები).
ვსიო 3 ოქრო გარანტირებული გვაქ მთავარია კრიმინალი ქევხიშვილი წავიდა ეხლა ვინღა გააჩერებს ქართული ძიუდოს გადამრჩენ სამ მუშკეტერს(ლიპო-ჭრიკი-ადამა)დარტანიანიც ხო ყავთ (ზვიადაური)
ვსიო ეხა წამოვა ოქროები 3 კილო ლარად.
ვაი ამათ პარტონს ლოზუნგი ხო ეგ ქონდათ გადავრჩინოთ ქართული ძიუდოო
ვაბშე გავაციმბიროთ არა დავხვრიტოთ ეგ ჯობია,სოფლის ქალების ჭორაობაში მოსმენილი ბრალდებებს აძრობდნენ კიმონოებს არ გვაძლევდნენო