მესმის და შეიძლება მართალი ხარ მაგრამ კირაკოზა როცა ახალგაზრდებში გამოდიოდა ზაან მაგრად ჭიდაობდა და ერთ-ერთ ტურნირზე ისე მაგრად იჭიდავა ერთ-ერთი დიდი იაპონელი ვეტერანი ძიუდოისტი გაგიჟდა ისე მოეწონა მაგის ჭიდაობა და პირადადა მივიდა და უთხრა რომ რომელიგაცა ოლიმოპიდის ჟიურიში მე ვიქნებიო და აუცილებალდ უნდა იყოოო, აღარ მახსოპვს ზუსტად რომელი იაპონეი იყო.... ვის ვის და იაპონელებს არ ეშლებათ ძიუდოში ტალანტების გარჩევა, ჰოდა აქვს ტალანტი ამ ბიჭს უბრალოდ არ აღმოჩნდა ისეთი მწვრთნელი რომელიც დიდებში უფრო შედეგიანად აჭიდავებდა....
შარშან და წელს 7 ტურნირზე მაინც იყო კირაკოზა და ვერცერთხელ ვერ შეძლო საპრიზო ადგილის აღება
იქნებ ეხლა აეღო, მით უმეტეს კარგ ფორმაში იყო
ეგ ცნობისთვის ვთქვი, ტატალას ვერ ჯობდა და იმიტომ, თორემ შანსი აღარ მივცეთ არასწორი იქნება. გეთანხმები მარგიანის ან პაინას მაგივრად უნდა წაეყვანათ.
მიუხედავდ ყველაფრისა, პაპინა ყველაზე კარგად გამოიყურებოდა
თუნდაც მარგიანის ნაცვლად წაეყვანათ კირაკოზა, წელს მარგიანს აქამდე არცერთ საერთაშორისო ტურნირზე არ ჰქონდა მიღებული მონაწილეობა
მაგის თქმაც მინდოდა..
100%ანები ხართ 3-ვე
ხაბარელს აბრალებდნენ სამივლინებო თანხებს (შეკრებებსა და ტურნირებზე) "ჭამსო". მერე მოიყვანეს ზაიზენბახერი და 10-ჯერ იმაზე მეტი ანაზღაურება დაუნიშნეს ვიდრე თავის ოფიციალურ - "ჭამიანად" მიჰქონდა ხაბარელს, ხოლო შედეგები გაუარესდა. ასეა შინაურ მღვდელს შენდობა არა აქვს.
აქ ზოგიერთი კომენტარის წაკითხვისას სიმწრის ღიმილი მჭირს . ზვიადაურს აქილიკებენ ( ? ). ჩემი აზრით აქაა პრობლემა . ძიუდოში ოლიმპიურ ჩემპიონს . ქართრული ძიუდოს ისტორიაში ერთ-ერთ უძლიერესს და გამორჩეულ ძიუდოისტს დავცინით ჩვენ , კლავიატურის თბილისის ტურნირის პრიზიორები( ჩემ თავსაც ვგულისხმობ. ჩემპიონებიც ვერ ვართ , ვინმე ყაზახი გვაჯობებს
). აქ უკვე პრობლემაა , ესაა დღევანდელი ქართრული მენტალიტეტი
რაც ძიუდოზეც აისახება და ყოველდღიურ ყოფაზეც . ბრეხტი მახსენდება: ,,ვინც თვლა არ იცის ოთხამდე კარგად , შვიდ კერძსა ჰყლაპავს"
stripslashes((strlen('http://sporter.ge/რაღაც-ყარს-დანიის-სამეფო/')>0?'http://sporter.ge/რაღაც-ყარს-დანიის-სამეფო/':'http://sporter.ge/რაღაც-ყარს-დანიის-სამეფო/'))
როცა ძიუდოისტი წლის ბოლოს რეიტინგის პირველ ნომრობას უმიზნებს (რაც 50 000 დოლარით ჯილდოვდება), ის ეცდება მასტერსისთვის იყოს საუკეთესო ფორმაში, რაც 1800 ქულას იძლევა და არა ევროპის ჩემპიონატში რაც მხოლოდ 700 ქულას იძლევა. მაგ რანგის 10 გრანპრი (თბილისიც) ტარდება ასევე 700 ქულიანი და იქ აინაზღაურებს დანაკლისს. მთელი წელიკი ფორმის პიკში ვერ იქნები რაც აქსიომაა. შედეგად მასტერსზე 3 ოქროს, 1 ვერცხლის და 1 ბრინჯაოს მედალი ავიღეთ, ხოლო ევროპაზე თავად ნახეთ.
როდესაც რომელიმე ძიუდოისტი წარმატებას აღწევს უნდა ვუთხრათთ მადლობა და სათანადოდ დავასაჩუქროთ. ამის შემდეგ ყველა და მათ შორის პირველი ნომერიც უნდა ჩადგეს თავიდან რიგში და ახლიდან დაამტკიცოს, რომ არის უძლიერესი და პირველი ნომერი. ამასთანავე ევროპაზე მიმაჩნია, რომ ცალკეულ საკამათო წონებში მეორე ნომრები უნდა წაიყვანონ და ცალკეულ შემთხვევასი მესამე ნომრებიც.ნუ ვიცით სპოტსმენის გაფეტიშება, მათ პატივი უნდა ვცეთ წარსულისთვის ხოლო დღევანდელ დღეს უნდა პასუხი მოვთხოვოთ დღევანდელისთვის, ვინც არ უნდა იყოს ის. პერსონალიებზე არ ვამახვილებ ყურადღებას რადგანაც არ ვარ ამ საქმეში პროფესიონალი თორემ 50 წელია ძიუდოს გულშემატკივარი ვარ , პატარა მიჭიდავია კიდეც. რაც შეეხება სამწვრთნელო საბჭოს, უნდა დასხდნენ , გაანალიზონ და თუ თავს დამნასავედ იგრძნობენ თავისით გადადგნენ სანამ გადააყენებენ და რაოდენ სამწუხაროა, რომ ყველა მათგანი ამაგდარი ადამიანია, თუმცა შეცდომის აღიარება ყველაზე დასაფასებელი თვისებაა ადამიანში, რომლის დეფეციტსაც ჩვენ ქართველები განვიცდით.....
პიროვნულად არავის ვეხები, მითუმეტეს არ ვადარებ ერთმანეთს სპორტსმენების თაობებს, მაგრამ ვიტყვი, რომ ნაკრები ყველაზე კარგად იყო მომზადებული ხაბარელის ხელში, ბევრად უკეთესად, ვიდრე ტოტიკაშვილის, ზაიზენბახერისს, უზნაძის ან ცირეკიძის დროს.
ჩემი აზრით საუკეთესოდ მომზადებული ნაკრები უზნაძის ხელში იყო, ყოველშემთხვევაში 2012 წლის ოლიმპიადიდან მოყოლებული ძალიან კარგი სტატისტიკა გვქონდა, ერთი ეგაა უზნაძის ხელში ჭრიკიშვილმა როგორც აღმავლობა ისე საშინელი რეგრესი მოასწრი და ასევე ღვინიაშვილიც ვერ გახადეს ისეთი როგორი პერსპექტივაც გააჩნდა
გეთანხმებით, მაგრამ იქ იყო განაწყენებული ხალხი რომლებმაც აურიეს სიტუაცია და ამაში ნაწილობრივ დამნაშავე თვითონ ბატონი შოთა იყო. ისე მიმაცნია, რომ იგი უნდა დაუბრუნდეს ძიუდოს და არ ცდებოდეს პარლამენტში...
კრპალეკი, ნიკიფოროვი, იგოლნიკოვი, მუკი, კარაპეტიანი, კომბოსი და იაშუევი სულაც არ იყვნენ ჩვენს მოჭიდავეებზე მაღლა რეიტინგში და პირიქით, საგრძნობლად ჩამორჩებოდნენ მაგრამ ამას ხელი არ შეუშლია მათთვის ოქროს მედლები მოეპოვებინათ.
იაპონელები, მონღოლები და საერთოდ აზიელები კი არა რუსები, ფრანგები და გერმანელებიც კი დაუძლეველ ზღუდედ გადაქცა ჩვენთვის. ჩემი აზრით ფედერაციის ხელMძღვანელობა 4 წლიტ ირჩევა წინ კიდევ 2.5 წელი აქვს და არსად წავლენ, ნაკრების ხელმზღვანელობას კი წლის ბოლომდე აცლიან და თუ არაფერი შეიცვლება, მერე გაუშვებენ. ნაკრების პირველი ნომრების მხრიდან უნდა დასრულდეს რეიტინგის პირველ ნომრებზე ორიენტაციის აღება და სამიზნედ 50 000 დოლარის მოპოვება, ნაკრების ხელმძღვანელობამ უნდა დაასრულოს ერთიდაიგივე ხალხის ტარება შეკრებებსა და ტურნირებზე.
ყველაზე მეტად რაც გულს მირევს ესაა როცა ხელოვანი ხალხი და სახელოვანი სპორცმენები პოლიტიკური სახეები ხდებიან, მერე პარლამენტიდან და სხვადასხვა სამთავრობო უწყებებიდან ხედავენ თავიანთი საყვარელი და ქვეყნისათვის უაღრესად საჭირო სფეროს გაპარტახებას, მერე ევროკავშირივით და ნატოსავით აღშფოთდებიან და შეშფოთდებიან ეს რა ხდებაო! კარგია ზვიადაურმა ეს განცხადება რომ გააკეთა რომ არ გაეკეთებინა ის უფრო გამიკვირდებოდა, შოთა ხაბარელის რეაქციასაც ველოდები საერთოდ თუ არ დაავიწყდა ძიუდო, მაგრამ მე ასანიძის მეტი კაცი ვერ ვნახე მაქედან წამოსულიყო და თავის საქმეს დაბრუნებოდა, თქვენი დაწერილი კანონი მე არ მინახია ქვეყანას რომ გამოადგეს, თავსმოხვეულ ბინძურ კანონებს არათუ ვერ შეეწინააღმდეგეთ ხელიც კი მოაწერეთ, ნაციონალები და მეცოცხეები მაინც გაგელახათ ხალხს ამით მაინც დაამახსოვრებდით თავს, მანამ სანამ თქვენ მანდ პოლიტიკოსობთ ქართული ძიუდო სამარცხვინო დღეშია და დროა მაქედან დროზე წამოხვიდეთ და ასანიძესავით ყველას მისცეთ მაგალითი რომ პური მეპურემ უნდა გამოაცხოს.
გაიხარე ძმაო!
გაიგე ახლა ვისი ვისაშია.
მე პირადად ქევხიშვილის საწინაღმდეგო არვარ არც ზვიადაურის მოსვლა არმოსვლის. ჩვენ გულშემატკივრები ვხედავთ ვხვდებით რომ ნაკრებს კარგი ფიზმომსადებელი და ფსიქოლოგი სჭირდებათ. არვიცი ეს ყველაფერი დიდ ფინანსებს უკავშირდება თუ ბიჭებს უტყდებათ ფსიქოლოგის ყოლა
რაგვჭირს ასეთი მოურჩენელი სენი ქართველებს ეგრევე ღადაობა დაცინვა. ზვაიდაურს თუ არეთქმის სიტყვა ძიუდოში აბა მე მეთქმის? რაც თქვა მართალია პასუხი მოსათხოვია გაჩუმება უარეს შედეგს მოგვიტანს. გადახედეთ უკვე ყაზახებთან მოგებაც გვიჭირს მონღოლები იაპონელებად გვექცნენ იაპონელები უძლეველებად. ვერაა წესრიგში ყველაფერი უამრავი კითხვებია წესრიგში რო არაა ყველაფერი ეგ შარშანაც იყო გახსოვთ ლიპო თავის ფულით როწავიდა ტურნირზე?
პოლიტიკაში ბიძინა ბრუნდება,ძიუდოში ზვიადაური. გვეშველა ორივე ფლანგზე გილოცავთ მეგობრებო. ისე რომ. ფიქრდები უმჯობესია ჯერ ფედერაციას,მწვრთნელს და სპორცმენებს მოვუსმინოთ და დასკვნები გაკეთება მერე აჯობებს და უფრო ადვილიც იქნება. ძიუდოისტებმა ბუნტი არა მარტო ზაიზენბახერს მოუწყვეს 2009 წ თბილისის ევროპაზე თვით ძიუდოს მამას ხაბარელს გაეფიცა მთელი ნაკრები მიზეზი ფულს ტეხავსო. მერე ტოტიკაშვილს გაუჩალიჩეს. ირეკიძის მეშვეობით. მიზეზი არ იცი. ასე რომ ეს არც ბოლოა და არც პირველი
ზვიადაურმა ერთხელ ხომ წაუყენა ქევხიშვილს პრეტენზია? მაშინ ქევხიშვილმა უარყო და საბოლოოდ ისე ჩაფარცხდა ის ამბავი რომ რომელი ტყუოდა ვერ გავიგეთ, რაშია საქმე ?!
ახალგაზრდებს თუ შეკრება მოუწყო, ამაში ცუდს ვერაფერს ვხედავ. ხვალინდელზე ფიქრი ფედერაციის საქმეა. საკითხავია თუ რა არის წარუმატებლობის და ამ განცხადების ნამდვილი მიზეზი
შედეგი სახეზეა, მაგრამ თუ ასეთი მდგომარეობა იყო ( გდე ტი ბილ დო სეხ პორ)აქ მთავარი მაინც სპოტსმენების ვალდებულებაა, რომ თუ მზად არ ხარ სად მიშპები? ამასთანავე ძიუდოს სფეროში არაჯანსაღი ატმოსფერო ჩანს შორიდან, რომ ზველები და ახლები. მე მიმაჩნია, რომ ბექას ოლიმპიადა უნდა ეჭიდავა 90–ში და იყო შანსი ჩემპიონობის. რატომ შეაცვლევინეს წონა და გამოფიტეს ეს ძიუდოს ისტორიასი ერთ– ერთი ყველაზე კკკოლორიტული მოჭიდავე? ლიპარტელიანიჩვენი კუმირი მმოჭუიდავეა, მაგრამ იყოო კი ბექაზე მაღლა ოლიმპიადის წიინ? მოკლედ ძმა ბიჭობა გარეტ ტატამზე დაუნდობელი ვაჟ კაცური ბრძოლა. ზვიადაურიკი ამბობს, ამგრამ უმჯობესია სხვამ ტქვა სეს. ეგ არაარიის ლევან თედიასვილს, რომ ეუბნებოდა პირდაპირ ეთერში სპორტის უმაღლესი სკოლა რა საჭიროაო...
ბექა რომ განბას ან იაპონელების ხელში გაზრდილიყო ალბათ შეუჩერებელი იქნებოდა დღეს, მაგრამ აქ სულ სხვა სოტუაციაა და აშკარაა სწორად ვერ ვითარდებიან სპორცმენები, აქედან გამომდინარე ლიპოსთან მიმართებაში ვერ დაამტკიცა ბექამ რომ ლიპოზე მაგარი იყო.
ფაიზაღი ხარ
არვიცი ვის დავუჯერო, ზვიადაურიც ჩასაფრებულის პოზიციიდან იძახის ყველაფერს, პირადად ქევხოს საწინააღმდეგო მე არაფერი მაქვს, საინტერესო რეფორმები გაატარა ქართულ ძიუდოში. ალბათ უფრო მწვრთნელების ხელი ურევია ამ წარუმატებლობაში, მაგრამ მაინც რაღაც ეჭვები მაქ რო სპეციალურად ქნეს ეგრე ბიჭებმა
რა გააკეთა კაი..ქევხომ, თვითონ რომ ყვიტავს..ყველაფერს..ცირეკიძეს არავინ არაფერს ეკითხება...გასაგდებია
რაც ქევხომ გააკეთა მაგას თუ ვერ ვხედავთ მინიმუმ ჩვენი პრობლემაა, რატო უზნაძის დროს არ წყვეტდა თვითონ ყველაფერს? ან თუ მაშინაც წყვეტდა რატო აქამდე არავინ იღებდა ხმას
მომისმინე ბრატ--პიტრადად ვარ ცირას მეგობარი--ხშირად უთქვამს ქევხოზე რასაც უნდა იმას აკეთებსო
ირეკიძე მაგრად მიყვარს რაც მაგან გააკეთა საქართველოსთვის ჯერ ვერავინ ვერ შეძლო გამეორება, იმედია მალე გაიმეორებენ, მაგრამ როგორც მწვრთნელი რაღაც ვერ მომწონს, ვერ ქაჩავს თუ როგორაა არვიცი მარა შედეგი არ აქვს აშკარააა
კი ბრატ უთქვამს შეიძლება მაგრამ, მე აქცენტს იმაზე ვაკეთებ თუ ეგრე ხდება და მწვრთნელის მაგივრად შემადგენლობას სხვა არჩევს რატო ხმას არ იღებდა აქამდე არავინ? იმიტო რო ყველა კმაყოფილი იყო, ამ ევროპაზეც რო 1-2 ოქრო ყოფილიყო არც ახლა არავინ არაფერს იტყოდა დამიჯერე