AutoSharing Option Yes No
არავინ იცის, მოხვდება თუ არა გორის "დილა" ევროპალიგის ჯგუფურ ეტაპზე, მაგრამ გიორგი დევდარიანმა კარგი გუნდი რომ შექმნა, ფაქტია - "დილამ" რიგიანი თამაში გვიჩვენა, ორი საკვალიფიკაციო ეტაპი გადალახა და ახლა პლეი ოფში ვენის "რაპიდთან" მოუწევს შეხლა...
"ლელოს" სტუმარი სწორედ გიორგი დევდარიანი გახლავთ, "დილას" მთავარი მწვრთნელი, ვისაც სხვადასხვა ასაკობრივ ნაკრებში უმუშავია, უმაღლეს ლიგაში კი თავის დროზე "თბილისი" და "დინამოც" გაუწვრთნია.
მწვრთნელმა დევდარიანმა საკუთარი თავი თერთმეტი წლის წინათ, "თბილისში" შექმნა და მას შემდეგ საქართველოში ერთ-ერთ ყველაზე საინტერესო სპეციალისტად ითვლება.
ავსტრიელებთან პირველი მატჩი "დილას" ვენაში 22 აგვისტოს აქვს გასამართი, მანამდე კი, 17 აგვისტოს, ეროვნული ჩემპიონატის მეორე ტურში თბილისის "დინამოს" ეთამაშება.
დევდარიანთან საუბარიც აქედან დავიწყეთ...
- უახლოეს მომავალში ორი ძალიან მნიშვნელოვანი მატჩი გელით და როგორ აპირებთ ძალების გადანაწილებას?
- დავეკითხე ამ საქმის სპეციალისტებს, კომპეტენტურ ხალხს და მითხრეს, თუ როგორ აჯობებდა ძალების გადანაწილება. ზუსტად ვერ გეტყვით, რა გადაწყვეტილებას მივიღებ, თუმცა ამ ხალხის რჩევებს გავითვალისწინებ.
რა თქმა უნდა, "დინამოსთან" თამაში ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, თუმცა ამ ეტაპზე მეტი ყურადღება "რაპიდთან" მატჩზე გვაქვს გადატანილი.
- ევროპული გუნდები ყოველ მეოთხე დღეს თამაშობენ და ფეხბურთელები ასეთ რიტმს უპრობლემოდ ეგუებიან. რატომ არ შეიძლება, რომ ქართულმა გუნდმაც ითამაშოს ასეთი გრაფიკით?
- ქართულ გუნდსაც შეუძლია ყოველ ოთხ დღეში ითამაშოს, მაგრამ როცა სეზონისთვის მზადებას სამი კვირით ადრე იწყებ, ეს საქმეს ართულებს. ერთი სიტყვით, მომზადების დონეშია სხვაობა.
- "რაპიდი" კარგად გყავთ შესწავლილი? ამ გუნდის მატჩების ვიდეოჩანაწერები ნახეთ?
- ახლახან "რაპიდის" სამი მატჩის ვიდეოჩანაწერი მოვიპოვეთ და ამ მასალას ყურადღებით შევისწავლით. ვენაში 17 აგვისტოს ჩავალ, მეორე დღეს "ადმირა"-"რაპიდის" შეხვედრას დავესწრები, ჩვენი გუნდი კი ვენაში 19 აგვისტოს ჩავა.
ევროპული გუნდები იშვიათად ცვლიან ხოლმე სათამაშო სისტემას, თუმცა სიურპრიზებისთვისაც მზად უნდა ვიყოთ.
- ეს "დილა", ასე ვთქვათ, შეკოწიწებული გუნდია. როგორც ჩვენთვის ცნობილია, ზოგი ფეხბურთელი იმ პირობით დათანხმდა "დილაში" თამაშზე, რომ ევროსარბიელის შემდეგ ეგრევე დატოვებდა გუნდს. არ იქნება დასანანი ასეთი გუნდის დაშლა?
- ამ გუნდის დაშლა მეც დამენანება, თუმცა ფეხბურთელებისაც მესმის. ახლა სიტუაცია ისეთია, რომ დეკემბრამდე არავინ აპირებს "დილას" დატოვებას, არადა, მართლა იყო მოთხოვნა ჩვენს ფეხბურთელებზე. "ოლბორგსა" და "ჰაიდუკთან" წარმატებებით დადებითი მუხტი დაგროვდა, "დილაში" ძალიან კარგი ატმოსფეროა - როგორც სამუშაოდ, ისე ადამიანური ურთიერთობებისთვის.
ხაზი მინდა გავუსვა იმას, რომ "დილაში" ჯანსაღი კონტინგენტი შეიკრიბა. საკუთარ საქმეზე შეყვარებულ ფეხბურთელებს მადლობას ვუხდი.
- ირაკლი მოდებაძეს ტვინის შერყევა აქვს, ვერ ითამაშებს "დინამოსთან" და ვერც 22 აგვისტოს "რაპიდთან", რატი ალექსიძეს კუნთი აწუხებს... ცენტრფორვარდის პოზიციაზე სხვა გამოცდილი მოთამაშე "დილას" არ ჰყავს. გამოსავალი უკვე ნაპოვნი გაქვთ?
- თუ რა გამოსავალი მოვძებნეთ, მოდით, ამას ჩემთვის დავიტოვებ. მინდა, რომ ეს მოულოდნელი იყოს "დინამოსთვის".
- რომელიმე პოზიციაზე არ აპირებთ გაძლიერებას?
- კარგ თავდამსხმელზე არ ვიტყოდი უარს. არაერთი ფეხბურთელი შემოგვთავაზეს, მაგრამ მათზე სრული ინფორმაცია არ მაქვს, არ ვიცი, ამ ეტაპზე როგორ ფორმაში არიან. ამიტომ ვცდილობთ, ისევ იმ მოთამაშეებს დავეყრდნოთ, ვინც ამ დროისთვის გვყავს.
- ტაქტიკას უფრო რა კრიტერიუმით არჩევთ? სამი ცენტრალური მცველით თამაშობთ, სამი სწრაფი ფეხბურთელი გყავთ მარჯვენა ფლანგზე - კახა ალადაშვილი, თემურ ღონღაძე და გრიგოლ დოლიძე...
- ტაქტიკას ჩვენი კონტინგენტიდან და მოწინააღმდეგიდან გამომდინარე ვირჩევ. უცხოურ გუნდებში ასეა - რომელი მწვრთნელიც უნდა მივიდეს გუნდში, ცდილობენ, არჩეულ გეზს არ გადაუხვიონ. არ მქონდა იმის ფუფუნება, რომ სამი ცენტრალური მცველიდან რომელიმე არ გამომეყენებინა.
მარჯვენა ფლანგს რაც შეეხება, "ჰაიდუკთან" სტუმრად დოლიძე მარცხნიდან რომ ვათამაშეთ, ეს იძულებითი ნაბიჯი იყო. ახლა უკვე ირაკლი მაისურაძე დავიმატეთ, კონკურენციამაც მოიმატა და იმედია, იძულებითი ნაბიჯები აღარ დაგვჭირდება.
ისე, სამივე მარჯვენაფლანგელის ერთდროულად გამოყენებაც არ არის გამორიცხული.
- ნუკრი რევიშვილზე, ალბათ, ცალკე უნდა ითქვას...
- მანამდე რევიშვილს ახლოს არ ვიცნობდი. "დილაში" ტრავმის, დიდი ხნის უთამაშებლობის შემდეგ მოვიდა და ვერ წარმოვიდგენდი, თუ ასე მალე მოახერხებდა ასეთ კარგ ფორმაში შესვლას. რევიშვილი დღითიდღე უმატებდა. ამ ფეხბურთელის და პიროვნების მიმართ დიდი პატივისცემით ვარ განწყობილი, ასეთები "დილაში" კიდევ ბევრნი არიან.
წარმატების ერთ-ერთი უმთავრესი წინაპირობა სწორედ პიროვნული თვისებებია, ამ ყველაფერს კი დანახვა და ნდობა სჭირდება - ფეხბურთელებთან საჯარიმო სანქციების ენაზე ურთიერთობას თავისუფალი, ლაღი ურთიერთობა მირჩევნია. მათი ნახვა მიხარია. ვარჯიშზე ისე მივდივარ, როგორც საკუთარ სახლში.
- მაინც რა შანსს უნდა ჩაეჭიდოს "დილა" "რაპიდთან"?
- ჩვენ და "რაპიდს" სხვადასხვა მოცემულობა გვაქვს, თუმცა მიმაჩნია, რომ საფეხბურთო კანონების დარღვევა შესაძლებელია. "რაპიდთან" პირველ შეხვედრაში ფრითაც კმაყოფილი ვიქნები.
- სტუმრად "ოლბორგთან" და "ჰაიდუკთან" ორივე შეხვედრაში ჩაკეტილი თამაში აირჩიეთ. ჩვენთან რატომღაც სხვანაირად ესმით ჩაკეტილი თამაშის არსი. ზოგს ჰგონია, გუნდი დაცვაში რომ ზის და შეტევაში ორი-სამი ფეხბურთელით გადადის, ეს არის ჩაკეტილი თამაში, ანუ ის, რასაც საქართველოს ეროვნული ნაკრები თამაშობს. "დილა" კი კონტრშეტევას ხუთი-ექვსი ფეხბურთელით გაშლის ხოლმე. შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის "დილას" წარმატების გასაღები?
- რა თქმა უნდა, დაგეგმილი გვაქვს, თუ რამდენიმე ფეხბურთელით უნდა გადავიდეთ კონტრიერიშზე და გადმოვარდნილ ბურთზე რა ძალებით უნდა ვიბრძოლოთ.
- "დინამოსთანაც" კონტრშეტევებზე ააწყობთ თამაშს?
- "დინამოს" პატივს ვცემ, როგორც მწვრთნელი. რევანშის აღება მსურს, მაგრამ საკუთარ ინტერესებს გუნდისაზე წინ ვერ დავაყენებ. "დინამოსთან" მატჩი "რაპიდთან" თამაშისთვის მოსამზადებლად უნდა გამოვიყენოთ. ამ ეტაპზე მთავარი მაინც "რაპიდთან" მატჩებია.