საქართველოს კალათბურთელთა ეროვნულმა ნაკრებმა ევროპის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე ასპარეზობა პირველ ჯგუფურ ეტაპზე დაასრულა. სამწუხაროდ, იგორ კოკოშკოვის მიერ მომზადებულმა საქართველოს ნაკრებმა 5 შეხვედრიდან მხოლოდ ერთი მოიგო (პოლონეთი), 6-გუნდიან ჯგუფში, პოლონეთთან და ჩეხეთთან ერთად, თანაბარი ქულები დააგროვა და IV-VI ადგილები გაინაწილა.
“ჯვაროსნებმა” ევრო-2013-ის ფინალური ტურნირი კარგად დაიწყეს, რომლებმაც პოლონეთი დიდი ანგარიშით – 84:67 დაამარცხეს. ქართველმა კალათბურთელებმა მეორე ტურში დიდი ბრძოლა გამართეს მეორე ადგილზე გასულ ხორვატიასთან, მატჩის ბედი კინკილა ქულამ გადაწყვიტა სამხრეთსლავების სასარგებლოდ – 76:77. ქართველ კალათბურთელებს თავი არც მესამე შეხვედრაში, მასპინძლებთან მატჩში შეურცხვენიათ, სლოვენიას დიდი ბრძოლა გაუმართეს, მაგრამ მაინც დამარცხდნენ – 68:72.
გადაღლილმა “ჯვაროსნებმა” მეტის გაკეთება ვერ შეძლეს, ბოლო ორ შეხვედრაში ჩეხეთთან (79:95) და ევროპის მოქმედ ჩემპიონ ესპანეთთან (59:83) დიდი ანგარიშით დამარცხდნენ და როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ასპარეზობას ნაადრევად გამოეთიშნენ.
საქართველოს ნაკრები მომდევნო ევრო-2013-ის ფინალური ტურნირისთვის ბრძოლას 2014 წლის ზაფხულში დაიწყებს. თუ რომელ გუნდებთან მოუწევთ ქართველებს შესარჩევ ტურნირში თამაში, მომავალი წლის იანვარში ჩატარებული კენჭისყრის შემდეგ გახდება ცნობილი.
13 სექტემბერს, საქართველოში დაბრუნების შემდეგ, საქართველოს კალათბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ბესიკ ლიპარტელიანმა, ფედერაციის გენერალურმა მდივანმა მერაბ რატიშვილმა და ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელის, იგორ კოკოშკოვის თანაშემწე დავით უსტიაშვილმა ფედერაციის შენობაში მასმედიისთვის ბრიფინგი მოაწყვეს. ბრიფინგი რატიშვილმა გახსნა, რომელმაც მასმედიას მობრძანებისთვის მადლობა გადაუხადა. ამის შემდეგ სიტყვა ფედერაციის პირველმა პირმა ლიპარტელიანმა აიღო.
- მიუხედავად იმისა, რომ ნაკრები ორი გამოკვეთილი ლიდერის, ნბა-ში მოასპარეზე ტრავმირებული ზაზა ფაჩულიასა და თორნიკე შენგელიას გარეშე ასპარეზობდა, გამოცდილ მეტოქეებს ტოლი არ დაუდო და მომდევნო ეტაპზე გასასვლელად სულ ცოტა დააკლდა. პოლონეთთან დიდი ანგარიშით მოგების შემდეგ, ჩვენმა გუნდმა იდეალურად ითამაშა ხორვატიასთან, მაგრამ ფორტუნამ ზურგი გვაქცია და გამარჯვება მეტოქეს დარჩა. ხორვატებს ძალიან კარგი გუნდი ჰყავთ, დიდი შანსი აქვთ სამეულში მოხვდნენ და ერთ-ერთი სინჯის მედალი მოიპოვონ. ერთდღიანი შესვენების შემდეგ ბიჭებმა ძალები მოიკრიბეს და სლოვენიასთანაც ძალიან კარგად ითამაშეს. შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული შეხვედრა მსაჯებმა წაგვაგებინეს. ამის შემდეგ ბიჭებს დაღლა დაეტყოთ და ჩეხეთთან და ესპანეთთან უშანსოდ დავმარცხდით. მართალია, განაცხადში 12 კალათბურთელი იყო, მაგრამ ფინალური ეტაპის მატჩების სიმძიმემ 5 კალათბურთელზე გადაიარა. ტრავმირებულები თამაშობდნენ რიკი ჰიკმენი და მანუჩარ მარკოიშვილი. ჰიკმენმა ერთ-ერთი ვარჯიშის დროს კოჭი იღრძო, ხოლო მარკოიშვილს ძველი ტრავმა გაუმიზეზდა და რამდენიმე შეხვედრაში გამაყუჩებელი გამოიყენა.
ევრო-2011-ის ფინალურ ტურნირზე 12 საუკეთესო გუნდს შორის მოვხვდით. მართალია, ამჯერად უარესი შედეგი ვაჩვენეთ, მაგრამ ნაკრების თამაშით მაინც კმაყოფილი ვარ. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ხელისუფლების მხრიდან იოტისოდენა ყურადღებაც კი არ გვიგრძვნია. პოლონეთთან მოგების შემდეგ ჩვენთვის არავის დაურეკავს. აქამდე თავს ვიკავებდი და შეგნებულად არაფერს ვამბობდი. ახლა მზად ვარ ვისაუბრო იმ ზეწოლაზე, რომელსაც ხელისუფლების მხრიდან განიცდის კალათბურთის ფედერაცია.
- კონკრეტულად რა გაქვთ მხედველობაში?
- პირდაპირ მითხრეს, რომ 12-წლიანი მმართველობის შემდეგ პოსტი დავტოვო და ადგილი მიხეილ ახვლედიანს დავუთმო. იმ ახვლედიანს, რომელსაც ბოლო წლებში კალათბურთისთვის საქართველოში ერთი თეთრის საფასური არაფერი გაუკეთებია და ძირითადად ესპანეთში დროსტარებით ირთობდა თავს. უსამართლოდ მოექცნენ დავით უსტიაშვილს (“ქუთაისი-2010”-ის ყოფილი მწვრთნელი), მიხეილ ბერუაშვილს (“რუსთავის” ყოფილი მწვრთნელი”) და გია კაზანჯიანს (“ოლიმპის” ყოფილი მწვრთნელი), რომლებიც, შესაბამისად, 20, 18, 16 წლამდელთა ნაკრები გუნდების მწვრთნელები არიან. ეს მწვრთნელები ზემოთ ნახსენები კლუბებიდან ისე გაუშვეს, არაფერი უკითხავთ. ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელის ერთ-ერთ თანაშემწე კოტე ტუღუშსაც უპირებდნენ “არმიას” მთავარი მწვრთნელის პოსტიდან გათავისუფლებას, მაგრამ ბოლოს გადაიფიქრეს. ამ ყველაფერში ბრალი სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრ ლევან ყიფიანს მიუძღვის, რომელიც უხეშად ერევა როგორც კალათბურთის ფედერაციის, ისე სუპერლიგის გუნდების საქმიანობაში.
- 2013 წლის ბოლომდე უნდა ჩატარდეს კალათბურთის ფედერაციის საპრეზიდენტო არჩევნები. როდის არის დაგეგმილი მისი ჩატარება?
- ამ დღეებში შეიკრიბება კალათბურთის ფედერაციის გამგეობა და არჩევნების ჩატარების თარიღს დანიშნავს.
- აპირებთ აღნიშნულ არჩევნებში პრეზიდენტის პოსტსზე თქვენი კანდიდატურის დაყენებას?
- ჯერ არ მომიფიქრებია, ვნახოთ მომავალი გვიჩვენებს.
- ცნობილია პრეზიდენტობის ორი კანდიდატი, ვეტერანი კალათბურთელები მიხეილ ახვლედიანი და ვლადიმერ ბოისა. მათ შესახებ რას გვეტყვით?
- ახვლედიანის “დამსახურება” ისაა, რომ ყიფიანის უახლოესი მეგობარია და მისი დიდი მხარდაჭერით სარგებლობს. რაც შეეხება ვლადიმერ ბოისას, მისი დამსახურება დიდია ქართული კალათბურთის წინაშე და ვთვლი, რომ კარგი კანდიდატურაა. ვფიქრობ, პრეზიდენტობის მსურველი კანდიდატები კიდევ გამოჩნდებიან.
- რას გვეტყვით ფედერაციის მიერ ჩაშლილად გამოცხადებული რიგგარეშე ყრილობის შესახებ, რომელიც დეპუტატთა ნაწილმა გააგრძელა და რამდენიმე გადაწყვეტილებაც მიიღო?
- - რა თქმა უნდა, არ ვაღიარებთ ჩვენ მიერ ჩაშლილად გამოცხადებული ყრილობის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას. აღნიშნულ ყრილობასთან დაკავშირებით წერილობით მივმართეთ საქართველოს პარლამენტის სპორტის კომიტეტს და გადაწყვეტილებას პასუხის შემდეგ შემდეგ მივიღებთ.
- თუ მოხდება ფედერაციის წესდებაში ცვლილების შეტანა, რომელსაც რიგგარეშე ყრილობაზე აპირებდით?
- ვაპირებ შემოვიარო საქართველოს რეგიონები და კალათბურთის ფედერაციაში დაქვემდებარებულ ორგანიზაციებს წესდებაში მოსალოდნელი ცვლილებები გავაცნო. ამის შემდეგ ჩავატარებთ რიგგარეშე ყრილობას, რომელიც წესდებაში ცვლილებას შეიტანს.
დავით უსტიაშვილი: ნაკრებმა ევრო2013–ისთვის მზადება ისე გაიარა, რომ ხელისუფლებისგან იოტისოდენა ყურადღება არ უგრძვნია
- ეროვნული ნაკრების წევრებმა თუ მიიღეს ევრო 2011-სთვის დაწესებული პრემიალურები?
- წინა ხელისუფლებამ არ მოგვცა, ახალი ამბობს, ჩემი დაწესებული არ ყოფილაო. აღნიშნულიდან გამომდინარე, კალათბურთელებს პრემიალურები არ მიუღიათ.
- რატომ თამაშობდა ჩვენი ნაკრები ერთი ცენტრით?
- ცენტრალური თავდამსხმელის, გიორგი შერმადინის დახმარება ნიკოლოზ ცქიტიშვილს ევალებოდა, რომელიც ამას ადრეც აკეთებდა და კლუბშიც ხშირად აკეთებს.
- მწვრთნელის პოსტზე სუპერლიგის რომელიმე კლუბი ხომ არ დაგკავშირებიათ?
- ჯერჯერობით ისევ უმუშევარი ვარ.
ლიპარტელიანის ბრალდებებზე ლევან ყიფიანმა კომენტარი გააკეთა: “პირველი არხის გადაცემა “არენაში” და 13 სექტემბერს კალათბურთის ფედერაციაში მოწყობილ ბრიფინგზე კალათბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ბესიკ ლიპარტელიანმა “სიახლეების” კასკადი მოაწყო. ყველაფერი, რაც ლიპარტელიანმა ამ ბრიფინგზე განაცხადა, სრული სიცრუეა. თურმე მე ვლობირებ კონკრეტულ პიროვნებებს. ეს არის არნახული სიცრუე. მე და ჩემმა ჯგუფმა სამინისტროში მოსვლისთანავე განვაცხადეთ, რომ ჩვენი პრინციპი ფედერაციების მუშაობაში ჩაურევლობა იქნებოდა და ასეცაა. თურმე მე ვერევი კლუბებში მწვრთნელების მოხსნა-დანიშვნებში. არ ვაქცევ ყურადღებას ნაკრების მომზადების პროგრამას... ამ ყველაფერს კადრულობს ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული სპორტის ფედერაციის პრეზიდენტი. მოვითხოვ ყველა იმ ბრალდებაზე მტკიცებულებას, რომელსაც მე, ლევან ყიფიანს, ბესიკ ლიპარტელიანი მიყენებს.
ბესიკი შე ქოსატყუილა DDD
ხო სპეკულირებენ კალათბურთელების სახელით აბა ეს ნახეთstripslashes((strlen('http://www.youtube.com/watch?v=aa714CRWkTI')>0?' http://www.youtube.com/watch?v=aa714CRWkTI':' http://www.youtube.com/watch?v=aa714CRWkTI'))
ენა ჩაიგდეთ თქვე საზიზღრებო!წურბელებო!უსტიაშვილი უნდა იყოს ვენახში და რთველი უნდა ქონდეს!სამარცხვინოები ესენი!დააქციეს ეს საცოდავი სპორტის სახეობა!
kai xo! loxi ro ar xar getkoba tan sheni postebi cavikitxe. midi momo sheubere erti magati dedac...........
ლიპარტელიანი ცდილობს თვითონ თუ არა მისი სანდო კაცი მოვიდეს პრეზიდენტად, რათა არ ამოქექოს და გამოამზეუროს წლობით ნაკეთები სიბინძურეები
momo (145)
)))))))) იტოგში ჩემზე უკეთესად შენ იცი... ისე ბოისაზე მაინც არ გეთანხმები, იცი რატომ მე ისეთი შთაბეჭდილება დამრჩა რომ ყიფოს იცნობ შენ ვაკელი ის ვერელი და რამე...
))) ხოდა ბოისა რომ ლიპარტელიანის თემაა თან მითუმეტეს რაც ლიპარტელიანმა იბაზრა იმის მერე მაგარი არასწორედ მიმაჩნია თუმცა ლიპარტელიანზე რა უნდა ვთქვა ეგეც არ მყავდეს კარენოი რა... თბილისელები არ უნდა ავყვეთ, თორემ სოფლელი ყ-ლ-ე-ე-ბ-ი რამდენია (სოფლელი გაგებით)
ხოდა ძმაო ეგრე არ ჯობია შენც ნაკლებად უნდა მოიშალო ნერვები, აბა აქ ყველას თუ აყევი
მადლობელი ვარ ძმა შეგნებული კაცი ხარ ღმერთმა გაგიმარჯოს ისე ვერაზე დავიბადე და გავიზარდე და რავქნა არ ვარ მიჩვული ამ შეურაწყოფებს ერთსაც გეტყვი რაც ახალაიამ მერაბიშვილმა და კიდევ თუნდაც აი მაგ კამანდმ რაც ჩემ ოჯახს უქნეს კიდე კარგ ჭკუაზე ვარ,მართალიხარ ძმა ზედმეტად ავყევი ახვრებს რისთვისაც კაცურად რა ნუ მიიღებს ნურავინ საკუთარ თავზე იმათ გარდა ვინც შეურაწყოფა მომაყენა!!!!
mimi11 (183)
აჰა კაცმა დაალაგა თავისი აზრი... მეც გეთანხმები 210%-ით თან ლიპარტელიანი როგორ აქებს აი ბოისა კაცი სუფთა წარსულით და ჰაი და ჰოი, ვერ გავიგე საბავშო ბაღია თუ ჩვენ ვართ ბავშვები? მაშინ პირველი რაც უნდა გააკეთოს უნდა შეაფასოს ფედერაციის საქმიანობა, უსტიაშვილის შედეგები ასაკობრივ ნაკრებებში რა შეიქმნა ამ 12 წლის განმავლობაში, იმ ხმის გამყალბებლებზე ლიპარტელიანმა რომ შექმნა 3 დღის ინტერვალით 12 იურიდიული პირის სახით, ნამდვილად იყო თუ არა ყიფოს ბრალი ნაკრების წარუმატებლობა როგორც ამას ეს სირინოზა აბრალებს...
ხალხო რატო ხოცავთ ერთმანეთს იდიოტი კორუმპირებული ხალხის გამო.ყველას აქ თავის აზრის გამოთქმის უფლება.
ახლა მევიტყვი ჩემაზრს:ბოისა მართლაც კარგი ბიჭია,მაგრამ როამბობს ლიპარტელიანი ბევრი დამსახურებააქ ქარტულ კალათბურთშიო რომელი?მთელი ცხოვრება უცხოეთში თამაშობს და აიწყო ცხოვრება ღმერთმა შეარგოს,ნაკრებში კიდე თუ თამაშობდა იასნია აბა რას იზამდა,ნაკეებში თამაში პრესტიჟია,ერთ წელს როარ გამოიძახეს გუნდში მაშინ Aრქონდა დამსახურება და აღარ ვარგოდა?ახლა რო ერთი ადგილი აეწვა ლიპარტელიანს ახლა მოუნდა ხო?იასნია თავისიანია და ეშინია რააქ ნაჭამი როარ გასკდეს და ეძებს თავის კაცს.
ტყუილა ირჯები ბესიკ,შენ შპანასთან ერთად ცუდაა შენი საქმე,დროა უკვე დათმოთ სკამები
გეთანხმები ძმა და ამის ყველაფრის გამოხაფვა შეუეაწყოფის Gარეშე არ შეიძლება ხოდა ხმასაც არ ამოვიღებ ტელეფონი ნომერი მანდ დევს უბანი იცის და ნებისმიერს საკადრის პასუხს გავცემ ვინც Pირად შეურაწყოფას მომაყენებს ვაფშე მკიდია რა ბოლობოლო ეგ ადგილის მაძიებელი ხაკხი.
shen momo xar tu vigaca saertod kalatburtis azrze xaar?????
შენ ჯანო ხარ თუ ვიღაცა დარწმუნებული იყავი რო ვარ და შენზე უკეთესადაც შეიძლება !!!!!
ტელეფონი იციცი უბანი იცი ჩემი ზედმეტსახელი იცი გაგაფაიზაღებ იცოდე!!!!!
დარეკე შენი შენივე უბანში გაგაბახებ შე წნაკო შენა შე ახვარო
აზრი გამოვთქვი ბოისას შესახებ და ვიღაცა მლანძღავს ვეხვეწები ნომერი გიწერია და დარეკე შე ახვაროოოოო თორე გავგიჟდი შე ახვაროოოო ვინ მლანძღავს ეს გავნიუკი უუუუხხხხხ
გიპვნიიიიი შე ვირთხააააააა
რა ხდებ აქ ბრატ მშვიდობაა?
ნუ მბლოკავთ აი ესეთ პატარა გავნიუკებს თავის ადგილი უნდა მიუჩინო ეს ხო კაცი აღარ გაიზრდება მე მაგის უკვე ჩამოყალიბებული ვირთხაა და არამგონია თქვენ არ იცოდეთ მანდ ადმინში ვინც ვარ
შE ვირთხა უხხხხხხხხხხხხხხხხხ ვინ მაგინებს ეს ვირთხა ეს
სათქმელ პირში ვეუბნები ნებისმიერს დაშენ კიდევ მაგ ენას ამოგაგლიჯავ შენი მალულა დდ მნებისმიერ დროს დარეკე და ლევანაც წამაიყვანე და მერე სირივით არ დარჩე იცოდე შე ახვარო ან მე მიგათრევ ყიფოსთან მე შენი ვითომ კაი ბიჭი დდმ
თუ მენტების ძმა არა ხარ დარეკე შე ახვარო
ვითომშენლევანა ყიფიანის დამცველი ხარ არა მეტი შენი ... იცოდე შე პატარა გავნიუკო ვაკის პარკთან ვცხოვრობ და სად იტყვი იქ შეგხვდები შე მუწუკო ეგრეც მეძახიან რა სახელითაც ვწერ და არ დამრეკის და არ შემხვედრის სუყველაფერში გავისეირნე შE ახვ,,,,,
აი მაგ ნიკითაც გიპოვნი და თუ არ შეგისრულო კაცი არ ვიყო შე ახვარო
შე .... შენ რა იცი ვინავარ და ყიფიანი ჩემთვის ვინ არი ან ლიპარტელიანი??დარეკე შენი შენი უზრდელი და არაკაცი დარეკე და მიკიტხე შე ახ ისეთს გაგიასნებ მაგ კლავიატურის წკაპუნი მოსანატრებელი გაგიხდება
ხო მაგარი ბიჭი ხარ დარეკე შE კლავიატური ვირთხა დარეკე და შეგხვდები შენი უზრდელი ....
მაგარს ვკაიფობ, ნიკებს დაუკვირდით ყიფიანს რომ აგინებდნენ და ლიპარტელიანს ემონებოდნენ პლასტინკა შეცვალეს ბოისა ყველაზე მისაღები კანდიდატურააო... დანარჩენი თავად განსაჯეთ დააბოლეთ ბებიათქვენი
მე აქ არავის ვაგინებდი და არც შევაგინებ შენ კიდე წესიწერად მოიქეცი ტუარა და დარეკე ტ 2226923 შევხვდეთ და ვინ ვის ბებიას დააბოლებს მაგას განახებ შე უზრდელო პატარა გავნიუკო
bibis bibis bibis!!!!
აღარ გრცხვენიათ ხალხო??/? რამდენი წელი უნდა იყოთ ფედერაციის სათავეში? თავმოყვარეობა სულ არ გაქვსთ კიდევ რომ რაღაცას ეპოტინებით, მთელმა საქართველომ იცის რაც ხდება კალათბურთში რა პირობებს უქმნით ახალგაზრდობას სავარჯიშოდ,ან რის მიხედვით იღებთ გადაწყვეტილებებს ასაკობრივ ნაკრებებში, და ბევრი რამე კიდევ კულუარული დაასრულეთ კრიშობები და განავითარეთ კალათბურთი მიეცით ახალგაზრდებს სტიმული მოტივაცია და მომავლის იმედი. გრცხვენოდეთ!!!!!!
picku matere!
მშვენიერი კანდიდატია ვლადიმერ ბოია ამ თანამდეობისთვის საქმის მცოდნე კალათბურთის საკითხში ,სახელიანი,ევროპაში კარგად იცნობენ ,ყოველთვის თავდადებული მებრძოლი კაცი პიროვნულადაც ძლიერია,მოკლედ ამ საქმის 99 პროცენტი იცის და ახვლედიანსა და მას შორის უეჭველი ბოისას მივცემდი ხმას რამეთუ მეტი ალტერნატივა არც არის თუ არ ვცდები.
რა უშველებელი გვჭირს ზოგადად ქართველებს, ყველა სპორტში... ლიპარტელიანი უნდა წავიდეს ეყოფა თორმეტი წელი რაც აშენა ქართული კალათბურთი, დაუთმოს აწი გზა სხვას
ფუ რა სამარცხვინოა ეს უსტიაშვილი რა სამარცხვინოა ყველა თამაში მაინც არ წაეგო და კიდევ უკვირს...
ასეთი უნამუსობაც აღარ გამიგია,მაგრამ ამათგან ხოყველაპერია მოსალოდნელი.დაავიჭყდათ ალბათ რომელია ხელისუფლების და თავისი ჩარევები გუნდებში.კოხრეიძე ისე გაუშვეს გუნდიდან ვინმემ რამე აუხსნა?ჭეიშვილიც ასევე,კანდელაკი,მოსეშვილი,ხმელიძე,რომელს აუხსნეს რამე?და დააყენეს თავისი შპანები და ახლა უსირცხვილოდ ზეწოლაზე ლაპარაკობენ?ვარძაშვილის მონები რო იყო მთელი ფედერაცია დიდი ხანია დაავიწყდათ?
უსტიაშვილი კიდე ხმას როიღებს,უნამუსოდ როწავიდა ქუთაიში და გუნდში საზიზღარი ქაოსი რო დანერგა,მოთამაშეები როგადარია კიდეხმას იღებს? U20 აღარ ვლაპარაკობ 60 ქულები რო წააგო და თავის ლუბიმჩიკებს რო ათამაშებს უნამუსოდ ხმას იღებს
ყიფიანი კიდე მინისტრია თუ დარაჯი როამდენს აბედინებს ამათ.აბა წინა მთავრობისთვის გაებედათ ეგრე,როდაახლიდენ ტყვიას შუბლში.
ვობშემ ესყველაპერი თუგადაყლაპა ყიფომ,მეტის ღირსი ყოპილა
არ ვიცი ამ კონკრეტულ შემთხვევაში რა ხდება მაგრამ ერთი ვიცი რომ ამ ქვეყანაში ჭამასმის გარდა არავინ არაფერზე ფიქრობს.იმიტომაც ვართ ერთ ადგილზე თითქმის ყველა სპორტის სახეობაში.