2:02 | 2.08.2013 | ნანახია 10933 - ჯერ
"დილა" დარიანი და დევდარიანი
გიორგი დევდარიანის გაწვრთნილმა გორის "დილამ" ევროტურნირებზე ზედიზედ მესამე მატჩი ჩაატარა გოლგაუშვებლად. "დილამ" მოიგო იქ, სადაც ზოგიერთ საშუალო დონის ევროპულ გუნდს ფეხები უკანკალებს "ტორსიდას" გადამკიდე; გავა წლები და ბევრს არ გაახსენდება "ჰაიდუკის" ფეხბურთელთა დღევანდელი ახალგაზრდული ასაკი, აი, ისტორიაში კი ჩაიწერება, რომ საქართველოს ერთი პატარა ქალაქის გუნდმა ყოფილი იუგოსლავიის ერთ-ერთ ტიტულოვან, სახელიან და ბევრი ვარსკვლავის აღმზრდელ კლუბს მისსავე სტადიონზე მოუგო.
გიორგი დევდარიანი! სწორედ ის გახლდათ ამ გამარჯვების მთავარი შემოქმედი. "დილას" მეტოქესთან სათამაშო უპირატესობა არ ჰქონია, მაგრამ ეტყობოდა მწვრთნელის ხელი, სათამაშო დისციპლინა, დაზღვევები, შეტევიდან დაცვაში სწრაფად ჩამოსვლა და პირიქით. იმას არ ვამბობთ, თითქოს "დილა" ამ ყველაფერს ხუთიანზე აკეთებდა, მაგრამ რა რესურსიც აქვს, იმის კვალობაზე კარგი იყო.
24-ე წუთზე გავიდა ერთადერთი გოლი: მარჯვნიდან შეტევისას კახა ალადაშვილმა ერთი შეხებით გააყოლა ბურთი თემურ ღონღაძეს, რომელმაც აჩორკნილ მიწაზე შესძლო ბურთის შენარჩუნება, თავით ოდნავ წინ გაიგდო და შემდეგ ფეხით შეაგორა მეკარის ბაქანთან, სადაც გიორგი ილურიძემ ვარდნაში გაიტანა - 0:1.
ტაიმის ბოლოს ხორვატებმა მძლავრად შეუტიეს: ოთარ ხიზანეიშვილმა ცარიელი კარიდან გამოიტანა ბურთი ანდრიაშევიჩის დარტყმის შემდეგ; თიტქმის პირისპირ დარჩენილმა ვრშაევიჩმა ძალიან ცუდად დაარტყა და ლამის აუტზე გადააგდო ბურთი; ჩაკტაშმა შორიდან ხარიხას მოარტყა... მოკლედ, "დილა" გადარჩა, სამაგიეროდ, ერთ მომენტში წინ ილურიძის ბრწყინვალე ფინტისა და პასის შემდეგ ალადაშვილს ცოტა რომ არ დაეხანებინა, "დილა" სხვაობას გაზრდიდა.
მეორე ნახევარში კიდევ უფრო გააძლიერეს შეტევები ხორვატებმა და კუთხურს კუთხური მოსდევდა. ნუკრი რევიშვილს რამდენჯერმე მოუწია თამაშში სერიოზულად ჩართვა, იღებდა შორიდან დარტყმულებსაც, მაგრამ 86-ე წუთზე, როგორც იტყვიან, "მკვდარი ბურთი" მოიგერია: კიშის თავური.
რევიშვილი - რუსეთში ამდენთვიანი უთამაშებლობის მიუხედავად, თავადაც ხედავთ, როგორ ფორმაში შევიდა. მისი სიმშვიდე გუნდსაც გადაედო.
"ჰაიდუკი" 65-ე წუთზე 10 კაცით დარჩა, რადგან იოზინოვიჩმა მეორე ყვითელი მიიღო (ჯერ დოლიძე, მერე გორელიშვილი წააქცია) და "დილას" ცოტა ხნით სივრცე გაეხსნა, თუმცა მსაჯმა 7 წუთში ხიზანეიშვილს მისცა მეორე გაფრთხილება და 10/10-ზე დატოვა გუნდები.
ისევე როგორც "ოლბორგთან" მატჩებში, ცენტრში დიდი სამუშაო გასწია ლაშა გვალიამ. დავით ბოლქვაძეს ფიზიკურად გაუჭირდა, თუმცა ხშირ შემთხვევაში საჭირო ჯარიმებს "ჰკიდებდა" ხორვატებს და გუნდი ამოასუნთქა. "დილა" მწვავე კონტრშეტევებს უფრო მარჯვნიდან მიმართავდა, სადაც ალადაშვილი და ღონღაძე იდგნენ.
და ირაკლი მოდებაძეზე ვთქვათ, რომელიც ტრავმირებული გახლდათ და გუშინდელი ინფორმაციით, თამაშს ვერ შესძლებდა. ირაკლის ოდნავ ეტყობოდა, რომ სასურველ კონდიციებში ვერ იყო, თუმცა ბოლო წუთებში ბევრი იბრძოლა და დროც მოიგო - მცველებს თამამად წინ წასვლის საშუალებას არ აძლევდა.
"დილას" სივრცე რამდენჯერმე მიეცა, მაგრამ ხორვატები მაშინვე უხეშობას იწყებდნენ. ეს 18-22 წლის ბიჭები რამდენჯერმე პროვოკაციაზე წავიდნენ და აქ გამოჩნდა "დილას" მოთმინება - ერთხელ, 90 წუთის განმავლობაში ერთხელაც კი არ აჰყოლიან მეტოქეს!
წინ კი საპასუხო მატჩია და მგონი, ზედმეტია იმაზე ლაპარაკი, რომ ჯერ არაფერი მორჩენილა. ეიფორიის არანაირი საბაბი არ არსებობს - მხოლოდ ერთი ნაბიჯია გადადგმული.
ევროპის ლიგა. III საკვალიფიკაციო. ეტაპი. I მატჩი.
1.08. 23:00. სპლიტი. "პოლიუდი". 28700 მაყურებელი
"ჰაიდუკი"-"დილა" 0:1 (0:1)
ჰაიდუკი: კალინიჩი, მიკანოვიჩი, მილოვიჩი, ვრშაიევიჩი, იოზინოვიჩი, მალოჩა, პაშალიჩი (ბენცუნი 87), ანდრიაშევიჩი (კიში 46), ჩაკტაში, სუშიჩი (მუიანი 87), მაგლიცა.
მწვრთნელი: იგორ ტუდორი.
დილა: რევიშვილი, თემურ ღონღაძე, თომაშვილი, ხიზანეიშვილი, გიორგი გურული, მამუკა კობახიძე, დავით ბოლქვაძე (აბურჯანია 88), გვალია, ალადაშვილი (გორელიშვილი 62), დოლიძე (მოდებაძე 66), ილურიძე.
გოლი: 0:1 ილურიძე (24).
გაფრთხილება: მაგლიცა (37), იოზინოვიჩი (47, 65), ხიზანეიშვილი (50, 72), მუიანი (90), გორელიშვილი (90+1).
გაძევება: იოზინოვიჩი (65), ხიზანეიშვილი (72).
მსაჯი: შიმეულოვიჩი (ისრაელი).
კომენტარები (116)
00:01 | 03.08.2013
ფეხბურთის ყველა გულშემატკივარს გილოცავთ ამ დიდ გამარჯვებას და სიხარულს, გორის დილა დღესდღეობით ტექნიკურ, შემტევ და სანახაობრივ ფეხბურთს თამაშობს. გილოცავთ გორელებო და დილას ყველა გულშემატკივარს ამ დიდ სიხარულსა და გამარჯვებას. ევროსარბიელზე ჩემთვის მნიშვნელობა არ აქვს რომელი ქართული კლუბი გამოვა, მე ყველა ქართული კლუბის გულშემატკივარი ვარ ევროსარბიელზე, ეროვნულ ჩემპიონატზე კი რადგან დინამო ბათუმი წელს არ თამაშობს, ისევ ზესტაფონის გულშემატკივარი ვიქნები.
წარმატებები გორის დილას, დევდარიანს და ყველა ფეხბურთელს, იმედია თბილისში უფრო დამაჯერებლად მოვიგებთ.
23:28 | 02.08.2013
birtvela (43)
mtavari shedegia da ara tamashi,magram ra jobia imas lamazat ro tamashob da tan ro igeb magram jer shedegs miaxwion qartulma gundebma da mere itamashon lamazi fegburti.dzalian bevrs ar siamovnebs dilas warmatebuli tamashi mara ra unda qnan gaskdnen projze.me rustaveli da metalurgis fani var mara roca evro turniria yvela qartulimn gundis fani var,midit bijebo erti nabiji dagchat tqven imsaxurebt magas
22:00 | 02.08.2013
ნიორაძე (301)
კაი თამასი იყო პროსტა კონტრაზე არ მიდოდნენ თამამად მომენტებს რაც შეეხება ანალოგიურ სიტყვაციაში რო დილამ წააგოს და ბევრი მომენტი ქონდეს ზოგი იტყვის მთავარი შედეგია ეხლა ეს ტამაში იყო შედიგიდან გამომდინარე აქ ცოტა უფრო აგრესია კონტრაზე და ეგაა რაა