ზორან დრაგიჩი დაიმტვრა და საერთოდ გამოტოვებს ამ ევროს დარჩენილ ნაწილს.ლუკასაც ტრავმა აქვს და დიდი შანსია პოლონეთთან არ ითამაშოს.დშვც
იმედია რასი ლაურიში გაიცვლება (ჰიტს ალბათ რობინსონის დამატებაც მოუწევს) და ბევრი უნდა ვიცინო სეზონის განმავლობაში
ვეზენკოვს ევროლიგის მერე კინგზი ელაპარაკება
უფრო კარგად რომ ავხსნა ავიღოთ 1990-იანები და დავსვათ კითხვა: 1 ვინ იყო ყველაზე მაგარი მოთამაშე მაგ დეკადაში?რა თქმა უნდა ჯორდანი, 2 ვინ თამაშობდა ყველაზე სანახაობრივ თამაშს მაგ დეკადაში?პასუხი აქაც ჯორდანია.ახლა 2000-იანებზე ვთქვათ იგივე,ვინ იყო ყველაზე მაგარი მოთამაშე 2000-იანებში?კობი.ვინ თამაშობდა ყველაზე სანახაობრივ თამაშს 2000-ანებში?აქაც კობი.იგიცე ვთქვათ 2010-იანებზე,ვინ იყო ყველაზე მაგარი მოთამაშე 2010-იანებში?რა თქმა უნდა ლებრონი.ვინ იყო ყველაზე სანახაობრივი ამ დეკადაში?აქ ორი პასუხია,ან სტეფი ან კეიდი,უფრო მაინც სტეფი.ესაა სხვაობა ჯორდანს კობის და ლებრონს შორის
ლებრონს მის ეპოქაში სანახაობის კუთხით სტეფიც ჯობდა და დურანტიც.კაირის არ ვახსენებ იმის გამო არასტაბილურია თორემ კაირის თუ წაუვიდა თამაში მაგის დონის სანახაობას ვერავინ ვერ დადგამს დღეს.თუმცა როგორც ზოგადად საუკეთესო მოთამაშე ვერც სტეფი მივა ლებრონთან და ვერც დურანტი
რეალურად მხოლოდ ჯორდანმა და კობიმ შეძლეს ის რომ თავის ეპოქაში ყოფილიყვნენ საუკეთესო მოთამაშეები და ასევე საუკეთესო სანახაობრივი ტიპები.ლებრონი თავის ეპოქაში ყველაზე მაგარი მოთამაშე იყო მაგრამ სანახაობით ჯობდა სხვები
ლებრონის მსგავსია დონჩიჩიც მაგ მხრივ,ანუ თავის ეპოქაში საუკეთესო მოთამაშე იქნება ლუკაც მაგრამ სანახაობის კუთხით აჯობებენ სხვები
მოთამაშეებიდანაც ბევრის თამაში მომწონს და გამოკვეთილად ერთს ვერ ვიტყვი ლუკას გარდა.ლუკა თამაშის დონით ჩემთვის N1 იგროკია დღეს,თუმცა სანახაობრივი კუთხით ჯობიან სხვები,იგივე სტეფი კაირი კეიდი და თუნდაც ტატუმი რომელთა თამაშებსაც ასევე სიამოვნებით ვუყურებ.მომწონს ლილარდის თამაშის ყურებაც,კავაის,ბუკერის,პოლის,ლავინის,ჯას,ინგრამის,კლეის.იანისს რაც შეეხება არ მომწონს მაგის თამაშის სტილი(არც იოკიჩის) თუმცა რა თქმა უნდა დიდი მოთამაშეა და აღარაა ისე ხელწამოსაკრავი როგორიც რეალურად წლების წინ იყო,მიუხედავად იმისა რომ პიარი დიდი ქონდა მაშინაც.დღესაც დიდი პიარი აქვს და რეალურად დღესაც არაა ისეთი როგორც პიარდება,თუმცა დღეს მართლა დონეც არის უკვე და მართლა იტყვი რომ სერიოზული იგროკია.ერთადერთი მოთამაშე რომელიც ჩემ კრიტერიუმებს აკმაყოფილებდა თამაშის დონითაც და სანახაობითაც,ანუ ორივე მაგ მხრივ საუკეთესო რომ იყო არის მხოლოდ კობი ბრაიანტი.ლუკა თამაშის დონით ყველას მირჩევნია და ვთვლი რომ დღეს საუკეთესო მოთამაშეა მსოფლიოში მაგრამ სანახაობით სხვები ჯობიან.პრაიმ კობის კი ვერც დონით შევადარებ ვერავის და ვერც სანახაობით ჯორდანის გარდა
paradox
მეკაიფები?)))ექსპერტობის რა მოგახსენო მაგრამ მიყვარს კალათბურთი,განსაკუთრებით კი ნბა.ქომაგობას რაც შეეხება,ბოსტონის ქომაგი არასდროს ვყოფილვარ,უარესი არც მეტი არც ნაკლები ლეიკერსის ქომაგი ვიყავი 2016 წლამდე)))ავატარიდან გამომდინარე მიხვდები ვის გამოც)))დღეს რამდენიმე გუნდის მიმართ მაქვს სიმპათიები და მათ შორისაა ბოსტონიც.კონკრეტულ გუნდს კი გამოკვეთილად არცერთს აღარ ვქომაგობ დღეს,ვინც კარგ კალათბურთს თამაშობს ყველა გუნდი ერთნაირია ჩემთვის.ბოსტონი კი ნამდვილად კარგ კალათბურთს თამაშობს,კარგი თაობა ყავს და მომავალში მეტი შეუძლიათ რომ გააკეთონ ვიდრე ეხლა აკეთებენ.თან ტატუმიც ცოტათი წააგავს კობის თამაშის სტილით.ამ ლეიკერსს ეს ბოსტონი ბევრად მირჩევნია.ასევე ლუკას გამო დალასიც მევასება და გოლდენიც რთულია რომ არ დაგევასოს,მაგარი გუნდური სისტემაა პლუს სტეფ-კლეის დუეტიც ცალკე თემაა.ისტში ბოსტონი ყველას მირჩევნია,მერე ჩიკაგო ლავინის გამო,ვესტში კი დალასი(ლუკა) პელიკანსი(ინგრამ-ზაიონი) და გოლდენია(სტეფ-კლეი) ჩემი ფავორიტები.მომწონს ფინიქსიც პოლი-ბუკერის გამო,ჯას გამო მემფისი,კავაის გამო კლიპერსი,კაირი-კეიდის გამო ბრუკლინიც,ლილარდიც მევასება და ასე შემდეგ მაგრამ ყველას ვერ ვუქომაგებ)))ერთი გუნდი რომ ვთქვა ორივე კონფერენციიდან აღმოსავლეთიდან ბოსტონს ვიტყვი და დასავლეთიდან კი დონჩიჩს.არაფერი შემშლია დონჩიჩი რომ ვთქვი გუნდად,ეგ მართლა გუნდია თვითონ)))
მარკანენი ძვირი სიამოვნება იქნება ბოსტონისთვის,დიდი ალბათობით დაბალ ხელფასიანს ეძებს ვიღაცას სტივენსი.მე იმ ბულგარელს ვურჩევდი და პლეიოფებზე დასწრებას ვეზენკოვის თბილისური 5 თამაში რომ ნახოს ეგ ერჩივნოს,ტატუმს იდეალურად დაასვენებს 10-15 წუთით რეგულარულში.ნუ პლეიოფში ბუნებრივია შემცირდება ბულგარელის დრო.ზუსტად ტატუმის პოზიციაა ტიპი,ანუ 3-4 ნომერს თამაშობს ორივეს და ტატუმის დამსვენებელი ჭირდება ბოსტონს.რეალურად არავინ არ ყავს ისეთი ვინც ჯეისონას დაასვენებს,გალინარი ბებერია უკვე.სმარტი ბრაუნი ვაითი ბროგდონის უკანა ხაზს არ უნდა შეეხოს,მშვენივრად დაკომპლექტებულია.დაჟე პიტჩარდია მოსაშორებელი,ზედმეტია უკვე მასეთ ხალხში,ტყუილად წაართმევს დროს ოთხივეს.გალინარი-პიტჩარდი გასაცვლელია ორივე ვინმე კარგ იგროკში,სასურველია 4 ან 5 ნომერი მაგ ორის სანაცვლოდ.მოკლედ ვეზენკოვი და გალინარ-პიტჩრდის კარგ მაღალში გაცვლა ბოსტონს დახატავს.სასტარტო სმარტი ბრაუნი ტატუმი ჰორფორდი რობერტა,სკამიდან ვაითი ბროგდონი ვეზენკოვი გრანტი და გალინარ-პიტჩარდში მიღებული მაღალი
ეს რა მაგარი ექსპერტი ყოფილა,რამდენიმე დღეა ვეცნობი კომენტარებს და საღოლ,კარგად მსჯელობ.მაგარია ბოსტონი რომ გევასება,მეც მაგ გუნდის ფანი ვარ ბავშვობიდან.დაჟე ლარი ბერდის და კევინ მაკჰეილის დროიდან მახსოვს,ჩვენთან ჩვენება რომ დაიწყეს.
მარკანენს არავინ მიცემს გალინარ-პიტჩარდში თორემ მარკანენი-ვეზენკოვის დამატება იდეალური იქნებოდა კელტებისთვის.სასტარტო სმარტი ბრაუნი ტატუმი ჰორფორდი რობერტა,სკამიდან ვაითი ბროგდონი ვეზენკოვი გრანტი მარკანენი.დაჟე გრანტიც დაუმატოს იუტას პიტჩარდ-გალინარიში მარკანენის სანაცვლოდ,სკამიდან ვაითი ბროგდონი ვეზენკოვი მარკანენიც საკმარისი იქნება))))მაგრამ აბსურდია ეგ ამბები,მარკანენს მასე ხურდაში არავინ დაკარგავს და არც ვეზენკოვს წაიყვანს სტივენსი)))პროსტო სურვილი დავწერე
იუტა ალბათ გაცვლის ლაურის რადგანაც მაგ პოზიციაზე დრაფტზე აიყვანა იტალიელი ფონტეკიო, რომელიც ძალიან მაგარი კალათბურთელია
თამაში წააგო პეშიჩმა და არა იოკიჩმა. სერბეთი გაიჭრებოდა წინ და ეგრევე სკამზე სვამდა იოკიჩს სანამ არ წამოეწეოდნენ ან არ გაასწრებდნენ იტალიელები. მთლად გამოპეკერმანდა პეშიჩი.
ერ ვიცი სტივენსი ვის აკვირდება მარა ლაურიზე უკეთესს ვერავის ნახავს ამ ბასკეტზე სელტიკსში წასაყვანს. არც არავინ ყავთ ვაიტის გარდა ვინმე რომ გაცვალონ და ეინჯმა არამგონია გაუშვას სელტიქსში, თუ გაუშვებს 2 პირველი რაუნდის პიკს მაინც მოითხოვს
ვაა, ერᲗმორწმუნე სერბები მოუᲭიმიაᲗ მაკარონიᲭამიებს
94-88 მორჩა,ცოტა დააკლდათ 94-86-ზე)))
მეორე ტაიმი მაგრად ითამაშა,თუმცა არა უშავს,მიხედავს ლუკა თუ მივიდა იქამდე)))
დონჩიჩი კი ყველანაირი ტიპის კალათბურთის კაცია.ევროპაში გავლილი სუპერ სკოლა და ასევე ამერიკასაც დაანახა რომ მაგათი კალათბურთიც მზეზე კიდია.ტიპმა პირიქით ის თქვა,ამერიკული კალათბურთი გაცილებით მარტივი სათამაშოა ვიდრე ევროპულიო და მართალიც რომ თქვა იგივე იანისის მაგალითზე ჩანს წლების მანძილზე ეგ ამბავი
ვეღარ ვითმენ და ახლავე გეტყვით იანის-ლუკას შორის სხვაობას)))როგორც არ უნდა მორჩეს ეს თამაში და რაც არ უნდა ითამაშოს მეორე ტაიმში მაინც)))გარდა იმისა რომ დონჩიჩი იანისზე ისედაც უფრო მაგარი მოთამაშეა,ასევე სათქმელია ისიც რომ იანისი არის სუფთა ამერიკული კალათბურთის კაცი,ევროპული კალათბურთის არაფერი გაეგება მაგას.ფიბას ტურნირებზე(ანუ სანაკრებოებზე) კი მიდის ევროპული ყაიდის კალათბურთი,ამიტომ იჯვამს იანისი ნაკრებში იქნება ევრო,მსოფლიო თუ ოლიმპიადა.
პირველ ტაიმში არაფერი არ გაუკეთებია იანისს,მეორეშიც თუ ასე გააგრძელა ლუკას არ შემიდაროთ.მერე აგიხსნით რატომ თუ ეს თამაში ჩააგდო
ეგ იანისი იყო პირველ ტაიმში?.. მე მაკფადენი მეგონა.
))))))))))) კარგი იყო
იანისის გარეშეც კარგი გუნდი ყავთ ბერძნებს,კალატესი სლუკასი პაპანიკოლაუ დორსი,ეს ხალხი ევროპულ დონეზე არ არიან სახუმარო.არ ვიძახი იმას რომ იანისის გარეშე მოიგებენ ამ ევროსთქო(იანისთან ერთადაც ან მოიგებენ და ან არა) მაგრამ იანისს გუნდი არ ყავსო მაგის თქმა არის სისულელე
ბერძნებმა მაგარი ლეგიონერი გაჩითეს იანისის სახით)))თან ისე რომ არ ითვლება ლეგიონერად)))
გერმანიას კიდევ აკლია ნბა-ს რამდენიმე მოთამაშე თორემ უკეთესი გუნდი იქნებოდა.იგივე კლებერი ჰარტენშტეინი მეორე ვაგნერი და ბონგა
რა ხდება, ერთნაირი ანგარიშების ფესტივალია ევრობასკეტზე ? ))
წარმოუდგენელი დამთხვევაა. თან გავითვალისწინოთ რომ მეოთხე თამაშიცაა დღეს
უფრო მარტივად რომ ვთქვა იოკიჩი მიუხედავად იმისა რომ გენიალური მოთამაშეა მაინც არაა თუნდაც იანისის დონე,აღარაფერს ვიტყვი დონჩიჩზე რომელიც მართლა ლიჩნად იგებს თამაშებს
იოკიჩი ხო მართლა გენიალური მოთამაშეა,ტიპი მართლა პირველია ვინც ცენტრის პოზიციიდან ათამაშებს გუნდს,ფოინთ ცენტრი შემოიღო კალათბურთში მაგრამ პირადად თამაშების მომგები ტიპი მაინც არაა.გუნდური იგროკია რა რომელსაც გუნდელები თუ აუბამენ მხარს მოიგებენ,თუ ვერ აუბემენ და თვითონ იოკიჩმა რომ პირადად გადაწყვიტოს კონკრეტული მატჩის ბედი ძაან იშვიათად
ოო ეს მართლა ყველაზე დიდი სენსაციაა ამ ევროზე რასაც ალბათ არავინ ელოდა.ჯგუფურ ეტაპზე გრანდების სუსტებთან წაგებები არაფერია ამასთან.ყველაზე საკიაფო ისაა რომ დღეს სამივე თამაში 94-86 დამთავრდა