მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევ მატჩში საქართველოს ნაკრებმა გასვლაზე ისრაელი 85:80 დაამარცხა. მატჩისშემდეგ საქართველოს ნაკრების თავკაცმა ილიას ზუროსმა კომენტარი გააკეთა და აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანი შეხვედრა მოიგო.
„პირველ რიგში ვულოცავ ჩემს მოთამაშეებს. მათ მთელი გულით ითამაშებს, თითოეული ბურთისთვის იბრძოლეს. ბოლოში კარგი დაცვა ითამაშეს და მნიშვნელოვანი თამაში მოვუგეთ გუნდს, რომელმაც რამდენიმე დღის წინ 20 ქულით რუსეთს მოუგო რუსეთში. კარგად არ გვითამაშია, განსაკუთრებით მესამე მეოთხედში. მაგრამ ეს ნორმალურია, რადგან ერთად არ ვვარჯიშობთ და ასეთ დროს გუნდი გუნდურად არ ფუნქციონირებს. ეს ჩვენთვის დიდი პრობლემა იყო. ასევე მინდა მივულოცე ქართველ გულშემატკივრებს, რომლებიც დღეს მხარს გვიჭერდნენ და ჩემს სამწვრთნელო შტაბს, რომელმაც ამ მოკლე დროში დიდი სამუშაო გასწია, რომ დახმარებოდა მოთამაშეებს.
შემდეგი თამაში გვაქვს საბერძნეთის წინააღმდეგ, რომელიც ჩემი აზრით მსოფლიოში ერთ-ერთი ტოპ გუნდია. ვიცით, რომ ძლიერი ნაკრებია და ყველა ვარსკვლავი ჩამოყავთ თბილისში. ჩვენ ვიბრძოლებთ და გულშემატკივრებმა ამ რთულ მატჩში მხარი უნდა დაგვიჭირონ“- განაცხადა ზუროსმა.
ბითაძეს მომატებული აქვს, და იმედია ასევე გააგრძელებს.
ზუროსი ნამდვილად საჩვენო კაცია. დროული და სწორი გადაწყვეტილებები მიიღო ისრაელთან თამაშში.
აი ბითაძე ჩვენ კი არა მთელ საკალათბურთო სამყაროს აოცებს, ნამდვილად ვიცი უკვე დღევანდელი დონით დრაფტის მინიმუმ 30-ში განიხილება და წინ კიდე მთელი სეზონია, ამან თუ ასფურცელასავით პროგრესი განაგრძო, შანსი აქვს ათეულს მიუახლოვდეს. მაგარი გადაწყვეტილებაიყო კიდე ერთი წელი ბემაქსში დარჩენა, გუნდიც მოიგებს და თვითონაც, ბოლო ბოლო იოკიჩი ყავთ გაზრდილი, სხვებზე რო აღარაფერი ვთქვათ. მამუკელაშვილზე მწყდება გული, რაც ვნახე პროგრესის მაგივრად რეგრესი დაეწყო, არადა ტიპი სულ რაღაც 1,5 წლის წინ ევროპის 99-იანების ტოპ 3-ში იყო არაერთი ევროპული გამოცემის ვერსიით. ისე ნაკრებში მაინც უნდა ყოფილიყო, თუნდაც სკამზე , იგივე ლონდარიძის მაგივრად
ძაან გაუბრაზდა ზუროსი ცინცაძეზე ბოლო წუთებში სამიანი რო ისროლა , მაგრამ ბოლო წამებში რაც გააკეტა ყველამ ვნახეთ
ნუ ზუროსი რო დონეა და უმაღლესი კლასის სპეციალისტი მაგას ბევრი ლაპარაკი არ სჭირდება, არცერთი მწვრთნელის ხელში არ მახსოვს, პერიმეტრიდან სამქულიანებით ასეთი საშიში და ეფექტური ყოფილიყოს საქართველოს ნაკრები, თან ყველას შეუძლია სროლა და ეს ისე ჰაერიდან არ მოსულა, ეს სწორედ ზუროსის დამსახურებაა. თან ეს ყველაფერი მან ძალიან მოკლე დროში მოახერხა, რაც მკაფიოდ უსვამს ხაზს მის მაღალკალიფიციურობას და პროფესიონალიზმს, ამასთან ერთად ძალიან ემოციური კაცია, მაგრამ ეს მას ხელს არ უშლის პირიქით, როცა გადარეული ეჩხუბება ამათუიმ ჩაგდებული ეპიზოდის თუ პერიოდის შემდეგ და რაიმე მნიშვნელოვან ნიუანსებს უხსნის ბიჭებს, გეგონება ნერვებისაგან სადავეები გაქცეული აქვს, ამ დროს კი ყველაფერი პირიქითაა, ნერვებმოშლილიც კი ზედმიწევნით სწორად აწვდის ყველაფერს ბიჭებს, ბოლომდე უღეჭავს, ფსიქოლოგიურადაც მაგრად მუშაობს ტაქტიკას რომ თავი დავანებოთ, მოკლედ გაგვიმართლა ამ კაცში და რამენაირად უნდა მოვახერხოთ მისი დატოვება.
კიდე იმას დავამატებდი, რომ ზუროსის ნაირი ფეხბურთში, რომ გვყავდეს, აუფფფფფ...ხო მოვიგებდით, როგორც ეხლა, მაგრამ ხარისხიც გვექნებოდა..ეხლა ჩვენი კალათბურთის ნაკრები არის ფეხბურთს, რომ შევადაროთ, არის ხორვატია-ჰოლანდია-შვედეთი-პორტუგალია...აი ამ დონეზე და ჯერ კიდევ ვერ ვაფასებთ...თითქოს ეგრე ადვილია ისრაელს იქ მოუგო და თან ისრაელს ამით ყველანაირი შანსი მოუკლა...ვერ ვაფასებთ კიდევ..
კი გეთანხმებით, ზუროსი ძალიან მაგარია...არ გვყოლა ესეთი, თან აშკარად მაგან აათამაშა არალეგიონერები....კბილებთ უნდა დავიცვათ, რომ არ დავკარგოთ...ვინ შეიძლება წაგვართვას და რუსეთმა, და საერთოდ თუ რამე ასუსტებს ქართულ სპორტს, რუსეთი ყოველთვის მზადაა..სამწუხაროთ
მაგარი ექსპერტები გვყავს რა სპორტპორტალზე წავიკითხე სტატია გუშინ ჯგუფში ყველაფერი ჩვენ სასარგებლოდ დაჯდაო და თუ ყველასოვიგებთ შანსი გვაქო საიდან მოიტანეს ჩვენთვის აშკარად სერბების მოგება სჯობდა ვინაიდან თუ ყველას მომგები ვართ დდდ მაშინ ჯობდა ბერძნებს წაეგოთ რადგან ჩვენთან კიდე ორს წააგებდნენ(ფანტასტიკა) მერე გასვლას სერბებთანაც, ერთს გერმანიასთანაც ესეც 5 წაგება და გავიდოდით.დდდ და სერბები ვიღასან წააგებენ აწი? ჰა-ჰა ბერძნებთან(იმედია არ გგონიათ ისრაელთან და ესტონეთთან წააგებენ). ექნებათ 4 წაგება ჩვენსავით და ურთიერთ შეხვედრებით გვაჯობებენ.დ მაგარი ექსპერტები ხართ რა.
მეც მაგას ვიძახი ისე დაწერეს სტატია არც დაფიქრებულულან, დაჯე ბერძნებმა ხომ მოიგეს სერბებთან და მაინც ახლაც კი იმის შანსი მეტია რომ ბერძნებს გადავუსწროთ ვიდრე სერბებს თუმცა რათქმაუნდა ორივე ფანტასტიკის სფეროა
სხვათაშორის სერბები გუშინაც ფავორიტები იყვნენ კუშების მიხედვით. ამის მერე ალბათ სერიოზულად მიუდგებიან და მართლა ყველა დარჩენილს მოიგებენ.