ბოლო წლებში გუნდური სახეობებიდან კალათბურთზე და რაგბზე დავამყარეთ იმედები ქართველებმა. ამ ივნისის თვემ კი ჩვენს იმედებს წყალი შეუყენა გვერდებში. ისეთი შედეგები დააფიქსირეს "ლიომებმა", 90-იანების ბოლოს რომ "კადრულობდნენ"
მართალი ყოფილა რუსთავი 2. 90-იანები დაგვიბრუნდა და ვაი, რომ სპორტშიც
ეჰჰ მწამს რა თქმა უნდა უკეთესი მომავლის, თუმცა დღევანდელი გადმოსახედიდან დიქსონი ყოფილა თურმე მთლიანად ეს ნაკრები...
წაგების და მოგების შემთხვევაში ორი განსხვავებული სახის კომენტარები გვხვდება თან დართული ხომ ვამბობდით.არაფერი იცვლება ამ მარცხით შეიძლება უკეთესიც იყო ასეთი დიდი ანგარიშით წაგება.ავსტრია აუცილებლად უნდა დავამარცხოთ დარწმუნებული ვარ უკეთესი ხარისხის კალათბურთს ვითამაშებთ
ე ბიჯო ამ ერთი თამაშით ნუ დაღუპეთ და დააქციეთ ყველაფერი. დიდი ამბავი, ვის არ წაუგია. კალათბურთი ერთ-ერთი წარმატებული სპორტია საქართველოში.. მე ვფიქრობ რაგბზე წარმატებული, რაგბიში გრანდებს ვერასდროს ვერ მოვუგებთ, კალათბურთში შეიძლება ნებისმიერი დავამარცხოთ
სამწუხაროდ , მოგვიწევს წაგებული თამაშების ათვლა დავიწყოთ . ერთი მარცხი რა თქმა უნდა კატასტროფაა არა , მაგრამ უახლოესი პერსპექტივაა ძალიან ბუნდოვანი .
ბავშვთა კალათბურთი დიდი ხანია ცუდ დღეშია საქართველოში . ამითომაა , რომ შევსება არ მოდიოდა წლების მანძილზე , წავიდნენ , ან ასაკში შევიდნენ ძველები . ახლები ვერ გამოჩნდნენ და შედეგიც სახეზეა . როდესაც 10 წლის მანძილზე 7 კალათბურთელზე გადადის ყველანაირი სიმძიმე , რა დიდ შედეგებზე შეიძლება საუბარი ? პერიფერიებში სათანადო ყურადღება არ ექცევა სპორტს . ამ შემთხვევაში , კერძოდ , კალათბურთს.( ერთი-ორი მუნიციპალიტეტის გარდა და იქაც არა საკმარისი) . დედაქალაქში იმ ოჯახების შვილები დადიან პრესტიჟულ კლუბებში თუ აკადემიებში , ვისაც ფული აქვს და ხშირ შემთხვევაში ნიჭი არა . ვისაც ნიჭი აქვს , მას ხშირად ფული არა აქვს და დარჩA სპორტი ტალანტის გარეშე . სპორტის პოპულარულ და პრესტიჟულ სახეობებს სახელმწიფომ უნდა მიხედოს ! მწვრთნელების დონე და სამწვრთნელო პროცესი საშუალოზე ბევრად დაბალია საერთო მასშტაბით და სად უნდა გაიზარდოს კალათბურთელი ?!მწვრთნელთა ლიცენზირება მეგობრობით ხდებოდა აქამდე , აწი არ ვიცი რა იქნება . არ არის კარგი მდგომარეობა არც ასაკობრივ ნაკრებებში და ასე თუ გაგრძელდა ტაპკებს თუ შევიკერავთ კალათბურთის ბურთით , თორემ სხვაში ვერაფერში გამოვიყენებთ.
+ ელემენტარული რაღაცეებიც პრობლემაა ჩვენს ქვეყანაში... ეტყობა, კალათბურთი არც ენთუზიასტებით გამოირჩევა
ჯერ ხო ტაბლო ვერ ამუშავებს ამ შბლძაღლებმა.
თამაშზე მხოლოდ 1ს ვიტყვი იქამდე მივედით რო ტრიბუნებიდან ბოისას გამოყვანას ვითხოვდით ხმამაღლა.
გოგი წულაიამ იქნებ კალათბურთის ფედერაციასაც გაუგზავნოს მახათები
სანამ ის ნაკრები გვყავდა ყველას ეგონა რომ ქართული კალათბურთი მარტო ეგაა და ნაკრების წარმატებები პრობლემებს ფარავდა, მაგრამ როცა ის თაობა წავიდა უკვე ის დამალული გინდ მიჩქმალული პრობლემები უკვე ზედაპირზე ამოტივტივდა
ზუროსთან და ფედერაციასთან კრიტიკული კითხვები უნდა დაისვას. ზუროსთან ის რომ გამუდმებით ნაკრებში ბოისა რატომაა. ეს რომ საფეხბურთო ნაკრები იყოს ჟურნალისტები აქამდე შეეკითხებოდნენ ან კიდე სტატიას დაწერდნენ, მაგრამ რახან კალათბურთია და წარმატებები გვქონდა ვგულისხმობ ევროპის ჩემპიონატებზე მოხვედრას და იქ თამაშს ამიტომ ჩუმად არიან. გეგონება კრიტიკული კითხვების დასმა ერიდებათ ან ამის გაკეთება შეუძლებელია. ფედერაციასთანაც თავისი კრიტიკული კითხვები უნდა დაისვას
ავსტრიას თუ ვერ მოუვიგებთ მწვრთვნელიად-კალადბურთელიანად დაახვიეთ.....!!! შემადგენლობის და პრობლემების მიუხედავად!!
საერთოდ არ მიყვარს წამოძახება და "ხომ გითხარის" თქმა, მით უმეტეს, რომ ამ შემთხვევაში თუკი ვინმეს ის რაც დღეს მოხდა არ უხარია, პირველ რიგში მე ვარ. მაგრამ... ხომ გითხარით!
მაგრამ გული არ დაგწყდეთ, არანაირი აზრი არ ჰქონდა ამ თამაშის მოგებას, მეორე ჯგუფში მაინც ჩავრჩებით 100%_ით.
ზოგადად, სამწუხაროდ ქართული კალათბურთის მომავალი ძალიან ბუნდოვანი მეჩვენება და მეტიც, გაფეხბურთების ანუ გატრუხების სერიოზულ რისკებს ვხედავ.
ეგ კი არა რაგბიც არ მიყვეს, ამას ვინ ჩივის...
გეთანხმებით აბსოლიტურად . დაახლოებით 6-7 წლის წინ დავწერე აქ , რომ ქართული კალათბურთის მომავალი საფრთხეშია და კალათბურთი მარტო ფაჩულია და კომპანია არ არისთქო და კინაღამ შემჭამეს , ეტყობა ჩახედული სარ ხარო. კარგა ხნით არაფერი გვეშველება . ცვლა არ გამოჩნდა , ახლო მომავალშიცვ არ სჩანს.
23:31 | 29.06.2018 bubu63 (9)
ASETI USAXURI, USUSURI DA SAMARCXVINO TAMASHIS SHEMDEG ERTI MINDA GITXRAT, VINC ES NAKREBI SHEKRIBA BOISA ZUROSIT DAWYEBULI DA GURASPAULI PEDERACIIT DAMTAVREBULI KACURI DA KARTULI TKVENGAN SHORSAA DA MEC ASE UZRDELURAD GETYVIT PURTXIS GIRSIC AR XART ARA KARTVELEBO
ბრავო სერბეთს
გურასპაული გადაგვარჩენს ისე მაგის!!!