2:02 | 24.02.2018 | ნანახია 2608 - ჯერ
ილიას ზუროსი: "კარგად ვითამაშეთ, მაგრამ უკეთესადაც შეგვიძლია"
საქართველოს საკალათბურთო ნაკრების მთავარმა მწვრთნელმა ილიას ზუროსმა ავსტრიასთან (78:64) გამარჯვების შემდეგ ისაუბრა. ბერძენი სპეციალისტის განცხადებით, მისმა გუნდმა ძალიან კარგად ითამაშა და ეს ძალიან მნიშვნელოვანი გამარჯვება იყო.
“პირველ რიგში ვულოცავ ჩემს მოთამაშეებსა და სტაფს ამ დიდ გამარჯვებას. ვინაიდან, ჩვენ გვქონდა ძალიან ბევრი პრობლემები – გვაკლდა მანუჩარი, ცინცაძემ დიდი სამუშაო შეასრულა, მიუხედავად იმისა, რომ 3 თვე არ ჰქონდა ნათამაშები.
მაგრამ ყველაფერი კარგად იყო, კარგად ვითამაშეთ, თუმცა უკეთესად თამაშიც შეგვიძლია. ცქიტიშვილმა კარგი სამუშაო შეასრულა ბითაძესთან ერთად. ისევე როგორც დიქსონმა, ბერიშვილმა, ბოქოლიშვილმა, ბოისამ. დვალიშვილი კი დაცვაში შესანიშნავად თამაშობდა. ამ მომენტისთვის ეს შედეგი ჩვენ დადებითად მივიჩნევთ, რადგან გუნდი რამდენიმე დღის წინ შეიკრიბა. ვითამაშეთ გულით და შეცდომები, რომლებიც დავუშვით, ნორმალურია. მომდევნო მატჩებისთვის გუნდს უფრო მეტი ნდობა სჭირდება", - განაცხადა კალათბურთის ფედერაციის პრესსამსახურთან საუბარში ზუროსმა.
საქართველოს საკალათბურთო ნაკრები მსოფლიოს ჩემპიონატის შესარჩევი ციკლის G ჯგუფში მესამე ადგილზე იმყოფება. მეოთხე ტურში კი 25 თებერვალს, გერმანიის ნაკრებს უმასპინძლებს.
კომენტარები (14)
20:22 | 24.02.2018
XRUXUNEBI (10)
17:43 | 24.02.2018
შემადგენლობიდან და ფიზიკიდან გამომდინარე, გერმანიასთან მხოლოდ უშეცდომო გარჯა გვჭირდება ყველა კომპონენტში გამარჯვებისთვის !
17:09 | 24.02.2018
ჩემი აზრით, ზუროსი კოკოშკოვზე კარგი სპეციალისტია, დარწმუნებული ვარ ნაკრების წინა შემადგენლობით ბევრათ უკეთეს შედეგს დადებდა, თუმცა უუნარო ფედრაციის და ტენდეციური ქართველი ასისტენტების გამოისობით მანაც დაუშვა შეცდომა და შარშან მაისის ბოლოს ევროპის ჩემპიონატის გაფართოებულ შემადგენლობაში ვერ მოხვდნენ: ცქიტიშვილი, ფაცაცია, დვალიშვილი, ბოქოლიშვილი. ამ სელექციური თვალსაზრისით არასწორმა გადაწყვეტილებამ არა მარტო ევროპის ჩემპიონატზე იქონია დიდი გავლენა, არამედ მსოფლიოს ჩემოიონატის შესარჩევ თამაშებზეც ახდენს გავლენას. წარმოიდგინეთ რამდენად უფრო კარგ ფორმაში იქნებოდნენ დასახელებული კალათბურთელები სპორტული, ტაქტიკური და ნაკრებთან თავსებადებოდის კუთხით დღეს, თუ სამ თვიან მოსამზადებელ ციკლს გაივლიდნენ ამ მართლაც შესანიშნავ სპეციალიტთან.
ადრე რამდენიმე ჯერ დავწერე და ეხლაც მინდა გავიმეორო, რომ სათანადოთ უნდა გამოვიყენოთ ეს კვალიფიცირებული სპეციალიტი და სკფ -ის, სპორტის სამინისტროს და ბიზნესის მონაწილეობით შემუშავდეს ერთობლივი პროექტი; შეიქმნას ნაკრების საბაზო კლუბი, რომელიც ითამაშებს საქართველოს ჩემპიონატში, ვი თი ბი ლიგაზე და შემდგომში ევროლიგაზეც. შევთავაზოთ მთავარი მწვრთნელობა ზუროს და ეს კლუბი გახდეს ნაკრების წევრების და კანდიდატების მოსამზადებელი ბაზა.
18:52 | 24.02.2018
5 წლის წინ კეცელიდისი რომელიც ზუროსის მარჯვენა ხელი იყო იხვეწებოდა ამ ყოველივეს და მაშინ ყველამ დაიკიდა და უფრო უარესიც დაანგრიეს კლუბი.დაიკარგა წლები და სწორი მომზადება ქართველი კალათბურთელების. ბიზნეს რაც შეეხება რავინ ფულს არ ჩადებს მაგაში , კიდიათ სპორტი.
18:01 | 24.02.2018
格里斯 (176)
ჩემი აზრით კოკოშკოვმა რაც იცის ის ზუროსზე გაცილებით კარგად იცის მაგრამ ბევრი მინუსებიც ქონდა. ზუროსი უფრო ევროპაში მრავალწიანი გამოცდილება მიღებული კაცია და ევროპული კალათბურთის ბევრი ნიუანსი და წვრილმანი იცის, მათ შორის ისიც თუ როგორ გამოიყენოს დაბალი კლასის კალათბურთელები, კოკოშკოვს ამის გამოცდილება არ აქვს ნბა ში.