საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა მსოფლიოს 2019 წლის ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირისთვის მზადება დაიწყო. მთავარმა მწვრთნელმა, ილიას ზუროსმა 24 კანდიდატი დაასახელა, რომელთაგან ნოემბრის საკვალიფიკაციო მატჩებისთვის 12-ს შეარჩევს.
არაერთ ახალბედასთან ერთად, ეროვნულ ნაკრებში გამოძახებულნი არიან ევროლიგის მოთამაშეები - გიორგი შერმადინი (უნიკახა, ესპანეთი) და თორნიკე შენგელია (ბასკონია, ესპანეთი). საქართველოს ნაკრებთან თანამშრომლობა გააგრძელა ამერიკელმა მაიკლ დიქსონმა, რომელიც საქართველოს პასპორტს ფლობს და ჩვენი ეროვნული ნაკრების ღირსებას ბოლო 2 წელია იცავს.
ცვლილებები განხორციელდა სამწვრთნელო შტაბში. გასული ევრობასკეტის შემდეგ ამოწურული კონტრაქტები არ გაუხანგრძლივდათ მთავარი მწვრთნელის ასისტენტებს - იურიცა გოლემაცს, ირაკლი ხოშტარიას და კოტე ტუღუშს. ილიას ზუროსის გადაწყვეტილებით მათი ადგილები დაიკავეს „ოლიმპის“ მწვრთნელმა, დავით როგავამ და ბერძენმა სპეციალისტმა გეორგიოს ლიმნიატისმა. ეს უკანასკნელი პროფესიონალი კალათბურთელი იყო და საბერძნეთის ეროვნულ ნაკრებშიც გამოდიოდა. მოთამაშის კარიერის დასრულების შემდეგ ლიმნიატისმა მუშაობა მწვრთნელად დაიწყო. გასულ სეზონში ის ბერძნული პაოკ-ის მთავარი მწვრთნელის ასისტენტი გახლდათ. სამწვრთნელო შტაბში, ასისტენტის პოზიციაზე მუშაობას აგრძელებენ უცხოელი სპეციალისტები - სერბი მილოშ გლიგორიევიჩი და ხორვატი ტიჰომირ ბუიანი.
შეიცვალა ფიზმომზადების მწვრთნელიც. ავთო ბერიძის ადგილი ახალგაზრდა სპეციალისტმა - ირაკლი შიოშვილმა დაიკავა. ბერიძე მუშაობას საქართველოს ასაკობრივ ნაკრებებში გააგრძელებს. ექიმთა შტაბს კვლავინდებურად თემურ ხვედელიძე უხელმძღვანელებს, რომელსაც ზურა სულეიმანაშვილი დაეხმარება.
საქართველოს ეროვნული ნაკრები გაფართოებული შემადგენლობით ვარჯიშს 12 ნოემბერს, „დინამოს“ საწვრთნელ ბაზაზე შეუდგა. ილიას ზუროსი გუნდს თბილისში 20 ნოემბრამდე ავარჯიშებს, რის შემდეგაც ჩვენი ნაკრები გერმანიაში გაემგზავრება და 24 ნოემბერს მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირის პირველ მატჩს გამართავს. საქართველოს ნაკრები გერმანიიდან ბელგრადში გადაინაცვლებს და ფიბას მიერ გამოყოფილი სანაკრებო ფანჯრის მეორე შეხვედრას გასული ევრობასკეტის ვერცხლისმედალოსან სერბეთთან ჩაატარებს.
შეგახსენებთ, შესარჩევ ჯგუფში საქართველოს, გერმანიისა და სერბეთთან ერთად ავსტრიაც გახლავთ. მომდევნო ეტაპზე 3 საუკეთესო ნაკრები გადის. ფიბას მიერ დაწესებული მომდევნო სანაკრებო ფანჯრები თებერვალში და ივნის-ივლისშია დაგეგმილი.
ნაკრების ჯოკერი ტოლიკა ისევ ადგილზეა
თუ შერმადინი და შენგელია მოვისაკლისეთ, მაშინ:
ბითაძე, ცქიტიშვილი, დვალიშვილი, ცინცაძე, სანაძე, დიქსონი, მარკოიშვილი, ფაცაცია, ბერიშვილი, როგავა, ბოისა და ის პატარა ბიჭიც - ანდრონიკაშვილი.
ვაჰ მტლუღუში მოგვიცილებია, მარტო ეგ გვიზრდის შანსებს.
მომდევნო ეტაპზე 3 საუკეთესო გადისო. და მომდევნო ეტაპში რა იგულისხმება პირდაპირ მსოფლიოზე ხვდები თუ კიდევ კვალიფიკაციაა?
ბოლო კვალიფიკაციაზე გადადიხარ. ჯერ იყო წინასწარი კვალიფიკაცია და იქ თამაშობდნენ ისეთი ქვეყნები, რომლებიც ევროპაზე ვერ მოხვდნენ და ჩვენ პირველ საკვალიფიკაციოდან ჩავერთვეთ. მეორე საკვალიფიკაციოზე გინდ მესამე დაარქვი სულერთია ჯგუფის 3 საუკეთესო გადადის, ოღონდ ის ქულები გადაგყვება და შემდეგ საკვალიფიკაციოში ანუ ბოლო კვალიფიკაციაში სხვა გუნდის 3 ნაკრებს მიმოსვლით ვეთამაშებით ანუ ჯამში 10 თამაში გამოგვივა და აქაც სამეულში თუ მოვხვდებით მსოფლიო ჩემპიონატს ვითამაშებთ