საქართველოს ფეხბურთელთა ეროვნული ნაკრებისა და დნეპროპეტროვსკის “დნეპრის” ნახევარმცველმა სანდრო კობახიძემ, ევროპის ლიგის პლეი ოფის განმეორებით მატჩში ესტონური “კალიუს” წინააღმდეგ სრულად ითამაშა 39-ე წუთზე გოლიც გაიტანა.
26 წლის ფეხბურთელს უკრაინის ჩემპიონატების თამაშებში მონაწილეობის მიღება არ უწევს, მაგრამ ევროპის ლიგაზე მას საკუთარი შესაძლებლობების დამტკიცების შანსი ეძლევა და ისიც მაქსიმალურად ცდილობს მწვრთნელებს თავი მოაწონოს. ტალინელებთან 2:0 მოგებული მატჩის შემდეგ კობახიძე Football.ua-ს ესაუბრა.
- თამაშის დასაწყისში უსიამოვნო ამბავი შეგემთხვათ და სამედიცინო დახმარება დაგჭირდათ.
- ჩვეულებრივი საფეხბურთო სიტუაცია იყო. ყველაფერი შემთხვევით მოხდა - ერთმანეთს თავებით შევეჯახეთ. არაფერი განსაკუთრებული, ასეთი რამ ხდება ხოლმე.
- თამაში საკმაოდ აქტიურად ჩაატარეთ.
- დიდი ხანია მოედანზე არ გავსულვარ და თამაში მომენატრა. მსურდა თავი წარმომეჩინა. სტადიონზეც ძალიან კარგი ატმოსფერო იყო და მოედანზეც ფეხბურთის სათამაშოდ გავედი.
- აქ უფრო გაგიჭირდათ ვიდრე ტალინში?
- ასე ვერ ვიტყოდი. ჩვეულებრივი თამაში იყო. ჩვენ მას სრული სერიოზულობით მივუდექით, თითქოსდა პირველი შეხვედრის შედეგი არ არსებობდა. მით უმეტეს, რომ დღეს მოედანზე ის ფეხბურთელები გავედით, რომლებსაც ჩვეულებრივ თამაში იშვიათად გვიწევს და ყველას გვსურდა თავი საუკეთესოდ წარმოგვეჩინა.
- შეიძლება ითქვას, რომ ამ თამაშში მთელი სული და გული ჩააქსოვეთ?
- ყველა თამაში სრული მონდომებით უნდა ჩაატარო.
- მაგრამ დღეს განსაკუთრებული ფსიქოლოგიური წნეხი არ გქონდათ. პირველი მატჩის შედეგი მშვიდად ყოფნის საშუალებას გაძლევდათ.
- რა თქმა უნდა ამ კუთხით მართლაც მშვიდად ვიყავით. სტუმრად მოპოვებული შთამბეჭდავი გამარჯვების შემდეგ, დღეს მოდუნების საშუალება გვქონდა.
- გაიხსენეთ თქვენს მიერ გატანილი გოლი.
- სელეზნიოვმა ძალიან კარგი გადაცემა გამიკეთა. მეკარესთან პირისპირ აღმოვჩნდი, დავინახე, რომ კუთხე თავისუფალი იყო და იქით დავარტყი. გამიმართლა და ბურთი ბადეში აღმოჩნდა.
- მალე კენჭისყრა შედგება. არიან ისეთი გუნდები, რომლებსაც მეტოქეებად ისურვებდით?
- კენჭისყრას ყველანი მოუთმენლად ველი, მაგრამ პირადად მე რაიმე კონკრეტული სურვილი არ მაქვს. ამ ეტაპზე უმთავრესი ისაა, რომ ჯგუფურ ეტაპზე მოვხვდით და წინ საინტერესო თამაშები გველის.
ფედერაციამაც დადო სტატია ოგონდ იგივე რაც აქ არის!
არადა მართლა არის პოტენციალი,ეს ხომ შეუიარაღებელი თვალითაც კარგად ჩანს
ხალხო ...ნეტავ თუ ხვდება ფედერაცია თავის შეცდომებს...? ქალთა ნაკრების ხელმძღვანელობა ყველა შესაცვლელია მე თუ მკითხავთ,რატომ გააყოლეს სტურუა ბელას? გუშინ ბელამ დებიუტი წააგო და პარტია დაფაზე თამაშით გადაარჩინა...დებიუტი კი მწვრთნელის სამზარეულოა..მოკლედ ეს სიტუაცია ასლია ქალთა ნაკრების წარუმატტტებლობისა,როდემდე უნდა ვუყუროთ ეხლა ამათ ფოკუსებს?...ჩვენ ჩემპიონები გვჭირდება და ქალთა ჭადრაკს ამის პოტენციალი აქვს...კარგი მოკადრაკეები გვყავს...ხოდა დროა რაგაცეები შეცვალონ,თორემ ყველაფერი ფედერაციას დაბრალდება...ძალიან თვალში საცემი შეცდომებია უკვე დაშვებული...მათ ამის უფლება არ აქვთ..
გააყოლეს რა თავისი არჩევანი იქნებოდა, არა მგონია მწვვრთველი იძულებითი იყოს.
ფერერაციას გასდის შეცდომები ალბათ იმიტომ რომ მოჭადრაკეთა საზოგადოება არაა ძლიერი. ეს ჩემი აზრია.. რას იტყვით მისტერ კალესუ?
ჯერ ერთი მისტერ კი არა ..მადამ ..ჩემო "გუკა",მერე ,როდის იყო მწვრთნელებს მოჭადრაკეები ირჩევდნენ...თანაც,რომ ირჩევდნენ შეთავაზებულ პეტრესა და პავლეს შორის უნდა აირჩიონ...რასაც ფედერაცია შესთავაზებს...და რაც შეეხება მოჭადრაკეთა საზოგადოებას ,უფრო ძლიერი იქნებოდა გელაშვილი და ყაჩეიშვილი,რომ ყავდეთ,მაინც , თქვით რაა..გელაშვილი რატომ არ გინდათ ნაკრებში?...ადრეც ვთქვი და ეხლაც ვიმეორებ...დაიბრუნეთ ვინც გააქციე ყველა და ქართულ ჭადრაკს ეშველება...მერე კიდევ..მაგარი ბიჭები,რომ გაუშვით სათამაშოდ,როგორ გახდა ჩემპიონი ბათუმელი ნიგალიძე?....მოკლედ..ფედერაციას ბევრი საფიქრალი აქვს,თუ რათქმაუნდა ანაღვლებს ქართული ჭადრაკის ბედი..და თუ არ ანაღვლებთ,მაშინ უნდა დაახვიონ, იმიტომ რომ ხალხი ამდენს აღარ მოითმენს...ასე,რომ ჩემო "გუკა" თქვენს აზრს პატივს ვცემ ,მაგრამ ვერ გავიზიარებ..მე რეალისტი ვარ...და თან ქართველი..
რატომ ფიქრობტ რომ არმინდა გელაშვილი ნაკრებში? პირიქით ჩემი აზრით გააძლიერებდა ნაკრებს.. ნიგალიძეს ნამდვილად ვე დავუკარგავთ კარგ თამაშს, ყველა კონკურენტს მოუგო... ანუ თქვენ ამბობთ რომ ფედერაცია კარგ მწვრთნელებს არ თავაზობს? თუ მწვრთნელთა დეფიციტია საქართველოში?
დიახ ასეა...ჩამოიყვანონ მწვრთნელები უცხოეთიდან...ესპანეთიდან უბილავა ჩამოიყვანონ,ბოლოსდაბოლოც კაცი ანანდს წვრთნიდა...დაუბრუნონ ბელას დავით ჯოჯუა პირად მწვრთნელად და თუ ამ ყველაფერს გააკეთებენ 2-3 თვეში შედეგსაც დაინახავენ...დამიჯერეთ ..3თვიანი ხელშეკრულებაც საკმარისია უცხოელებთან და ყველაფერი შეიცვლება...ეს ნაკრების ყველა წევრს წაადგება...უნდა გამოიძებნოს საშუალებები უცხოელების მოსაწვევად...
stripslashes((strlen('http://gcf.org.ge/index.php?menuid=2&id=1291&lang=1')>0?'http://gcf.org.ge/index.php?menuid=2&id=1291&lang=1':'http://gcf.org.ge/index.php?menuid=2&id=1291&lang=1'))
0?'>http://dilijan2013.fide.com/en/component/turnuva/?task=fileview&kid=1':'>http://dilijan2013.fide.com/en/component/turnuva/?task=fileview&kid=1'))
დაწერეთ,თუ როგორ დამთავრდა 8 ტური
vin icid me-8 turis shedegebi.
guka2013 (1)
ვულოცავთ ნიგალაძეს,მაგრამ რა შედარებაა ვერ გავიგე!სად შიდა ჩემპიონატი და სად გრან პრი!მთელი ყურადღება გოგონებისკენაა მიმართული,რა თქმა უნდა!