საქართველოს ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეთა ახალგაზრდულმა ნაკრებმა ევროპის ჩემპიონატის დასკვნით დღეს შთამბეჭდავი შედეგი დააფიქსირა – დღეს პოლონეთის ქალაქ კატოვიცეში მიმდინარე ტურნირზე ჩემპიონ-პრიზიორები დარჩენილ ოთხ წონით კატეგორიაში გამოვლინდნენ და ოთხივეში პოდიუმზე ქართველი მოჭიდავე ავიდა. მძიმეწონოსანი ბექა კანდელაკი ევროპის ჩემპიონი გახდა, ხოლო გიზო მელაძე (55 კგ), შმაგი ბოლქვაძე (66 კგ) და ლაშა გობაძე (84 კგ) ბრინჯაოს მედლებს დაეუფლნენ.
კანდელაკი პოდიუმის უმაღლეს საფეხურამდე ისე მივიდა, არც ერთი მეტოქისთვის არათუ პერიოდი, ერთი ქულაც კი არ დაუთმია. ამასთან, ყველას ნაადრევად მოუმთავრა საქმე. ბელარუს ვსევოლოდს ლაპსოვსს 8:0 სძლია, სლოვაკ ტამას სოოსს – 11:0, უკრაინელ ვლადისლავ ვორონინს 8:0. ფინალში კი ლიტველ მანტას კნისტაუტასს ფინალში 10 უპასუხო ქულა აუღო.
გიზო მელაძემ ძირითად ბადეში ფინელი ტოუფან აჰმადის ძლევის (6:1 6:0) შემდეგ, მეოთხედფინალში ლიტველ კრისტუპას სლეივასთან წააგო (4:7 0:4) და მას შემდეგ, რაც ეს უკანასკნელი ფინალში გავიდა, თავად რეპეშაჟში გადაერთო, სადაც უნგრელ ბენც კოვაცს (6:0 1:1) და სლოვაკ ზოლტან ლევაის (6:0 2:0) აჯობა.
შმაგი ბოლქვაძეც მეოთხედფინალიდან გადავიდა ბრინჯაოს გზაზე, ოღონდ მელაძისგან განსხვავებით, იქამდე სამი შეხვედრის ჩატარება მოასწრო. სლოვაკი ლეოს დრამოლასა (4:0 4:0) და უნგრელი ზოლტან ლევაის (4:0 1:0) იოლად დამარცხების შემდეგ რუს ალექსეი ტადიკინთან დაძაბულ ბრძოლაში წააგო (0:1 1:1). დამამშვიდებელ ეტაპზე კი აზერბაიჯანელ ელმან მუხტაროვთან (0:0 3:2) და მოლდოველ დანიელ კატარაგასთან (4:1 1:0) იმარჯვა.
ლაშა გობაძე ნახევარფინალამდე ლამის ერთი ამოსუნთქვით მივიდა – მოლდოველ ვასილე გალუსკას (11:0), ხორვატ ვიეკოსლავ ლუბურიჩსა (8:0) და თურქ ფათიჰ ჩენგიზს (0:0 9:0) ჯამში 28 ქულა აუღო და ერთიც არ დაუკარგავს, მაგრამ გერმანელ დენის კუდლასთან ვეღარას გახდა (4:3 0:9) და რეპეშაჟის ფინალში გადაერთო, სადაც შვედი ზაკარიას ბერგი დაამარცხა (5:0 2:1).
საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრების რვა წევრიდან ევროპირველობის პოდიუმზე ექვსი ავიდა. შეგახსენებთ, გუშინ გელა ბოლქვაძე (74 კგ) ევროპის ჩემპიონი გახდა, ხოლო კუკური კირცხალიამ (96 კგ) მესამე საპრიზო ადგილი დაიკავა. საერთო მონაგარი კი ასეთია: 2 ოქრო, 4 ბრინჯაო.
სულ არ გაგიმართლებს მარგველ ჯიგარო შარშან რომ ბაულ ანის გარდა ჭიდაობა არცერთმა იცოდა და ისე აიგე ბრინჯაო ცოტა უნდა ივარჯიშო იაპონიაში წასვლა არ შვეშის არაფერს იქაური ჰაერის ჩასუნთქვით კი არ ისწავლება ჭიდაობა
მსუბუქ წონებში მედლის მოპოვების დიდი იმედი არ მქონდა. ყოჩაღ პაპინაშვილს.
ისეთი სახელი ჰქვია, რომ უიღბლობა სულ მისი თანმდევი იქნება. კლდეზე მიჯაჭვული ამირანიც ეგრეა - ლოკავს მურია ჯაჭვს, საცაა უნდა გაწყვიტოს და... მიდის მჭედელი და ისევ ამრთელებს.
ეს რა თქმა უნდა ხუმრობით :::
მაინც დამაკმაყოფილებელი შედეგია პაპინასთვის
განსაკუთრებით ორუჯოვის ინტერესი მაქვს როგორ ემზადებიო ხოლმე შავისთან შესახვედრადო და რა ტაქტიკით ჭიდაობო მაგასთანო ჯურნალისტმა კითხა აზერ სპორსტ რომ აძლევდა ინტერვიუს მაშინ ორუჯოვმა უთხრა არაფერი განსაკუთრებულიო მთავარი არ შეუტიოო და ჭიდაობა უნდა ჩაუშალოო დრო უნდა გაუწელოო რაც სეიზლებაო და რაც დროს გაიყვან ჩათვალე უეჭველი მოგებული გაქვსო ოქროს დროში თუ გადავიდაო საერთოდ ილეთიც არ გჭირდება თავისით წაიკცევა შავდათუაშვილიო დასცინა რასაც ქვია მაგ ნაბ...მა თათარმა
ტატალას გარდა ვერცერთი ვერ უძლებს დამატებით დროს.
ჭრიკი უძლებდა მაგრად ლიპოც მაგრამ მაგათ გოლდენ სკორში იშვიათად გადაყავდათ მე ვერ ვიხსენებ ჭრიკის და ლიპოს ფიზიკის გამო წაეგოთ ბექა საერთოდ არ აქვს გამძლებოა ეგრევე დამატებითში თევზივით დააღებს პირს ხოლმე იგივე პრობლემა აქვს თუშისაც
ხვალ შავის იმედი მაქვს ძალიან ადვილი ბადე აქვს ნახევარფინალში ერთი ამოსუნთქვით უნდა მივიდეს მერე შეხვდება ანსა და ორუჯოვს შორის მოგებულს ესენი დახოცავენ ერთმანეთს ჰაშიმოტოს განბატარს ჰეიდაროვს ამათ ყველას აცდა ფინალმდე ნახევარფინალამდე მაიციასი ყავს ბოლო ორი ევროპის ორგზის ბრინჯაოს მედალოსანი მაგრამ არამგონია მაციასთან ძაან გაუჭირდეს
ამ წონაში ისეთი შემადგენლობაა, რომ ვაჟას არამგონია შანსი ჰქონოდა მედლისთვის ებრძოლა. მაგრამ გერმანელისთვის მაინც უნდა მოეგო!
2 წუთიც არ დაჭირდა პულიაევს და 3 გაფრთხილება მიაღებინა მაგ სიედლის.
არმეგონა თუ ეს გერმანელი გადაულახავი ბარიერი გახდებოდა ვაჟასთვის, ადრეც მოუგო მემგონი.
ერთხელ წააგო 2015-ში და ერთხელ მოუგო 2106-ში.
2016-ში
ეს სუმოს ლაივი რაღას გათიშეს?
დამატებითში ჭიდაობისთვის მოუმზადებლები ვართ.
როცა მსოფლიოზე მიდიხარ და რამის ამბიცია გაქვს როცა ბადესჰი ბაულ ანი და ჰიფუმი აბე გყავს ვიღაც სიდელ რატო უნდა იტანჯებოდე ვერ ვხდებია ამ ბიჯს უკვე წლეზე მეტია კატასტროფული რეგრესი აქვს და უფსკრულისკენ მიექანება
ესეთი უპირატესობის გაშვება და წაგება მხოლოდ ჩვენ შეგვიძლია : )))