უცხოელებს კატასტროფული სტატისტიკა აქვთ ....
ზოგადად საქართველოს ნაკრებს დამოუკიდებლობის დღიდან რაღაც ჭირს მაგრამ დღემდე ვერ გავიგე რაჭირს
გაგა24 სწორი ხარ რო იძახი პროფესიონალი ფეხბურთელების ნაკლებობაა გუნდში და მემგონი ყენიაზე საკამათო არაფერია ეგ ბიჭი არ უნდა იყოს ნაკრებში და მორჩA. სიონიდან გამოგდებულ ბიძამისს ისიც ვერ გაუგია მაგის დისშვილი მატაა თუ იოზილი. ასათიანიო რო იძახით მოსკოვს იქით აღარ უნდა წასვლა და რატო უნდა ათამაშოს. ბევრი იძახის დვალიშვილს პასის მიმცემი არავინ ყავსო რავიცი ძიუბას მემგონი ჩემი პასებით არ გააქვს გოლები როსტოვში
დვალიშვილი სხვა სტილია, ძიუბა კი უფრო ფიზიკურად ძლიერი და მოძრავი ფორვარდია...
სტილებში დიდი განსხვავება არაა და 5 თუ იმას მისცა მისცეს 1 ამას პოლონეთში ლადოს ძაან ხშირად გააქვს გოლები და ძაან მიხარია იმედია ნაკრებშიც გაიტანს. და ანანიძის საგოლე პასები ნაკრებში გახსოვთ ვინმეს?
ისე აქ შედეგებზე კი ვლაპარაკობთ, მაგრამ მოდი აბა ვთქვათ ჩივაძეს და ყიფიანს რომელი ფეხბურთელები ყავდა და ქეცბაიას რომლები ყავს
1) ჩვენი ნაკრების პირველი პრობლემა ეხლა არის თავდამსხმელი, ვინ გვყავდა მაშინ??
შ.არველაძე, ა.არველაძე, ყაველაშვილი(1971), იაშვილი(1977), დემეტრაძე(1976), აშვეთია(1977), ჯანაშია(1976)... ეს ვინც გამახსენდა მაგრამ ამათი დონის ვინ გვყავს ეხლა??
2) პლიუს გვიჭირს ცენტრალური ნახევარმცველი ვინც თამაშს დაალაგებს ან ბურთს ამოიტანს, ვინ ყავდათ ყიფიანს და ჩივაძეს?? ქინქლაძე, ჯამარაული, ცქიტიშვილი, კობიაშვილი, მუჯირი, ქეცბაია, ნემსაძე და ასათიანიც ნახევარდაცვაში იყო...
დღევანდელ ნაკრებში შეგიძლიათ თქვათ ფეხბურთელი ვინც საშუალოდ სეზონში 10გოლს იტანს(დვალიშვილის გარდა), ან ათ საგოლე გადაცემას აკეთებს?? ან ისეთი ვინც ბურთს დაიჭერს და თამაშს დაგილაგებს??
ნაკრებში შეიძლება ქეცბას დააბრალო მაგრამ კლუბში მაინც რო აკეთებდეს მაგას...
ფეხბურთელები არ გვყავს აბა რაა თორე იმ ტრენერებს რაც გამოვიცვალეთ ( გინდათ ტოპმიოლერს გინდათ კუპერს გინდათ ჟირესს0 კარგ ფეხბურთელებთან ერთად ნორმალური თამაშის ცვენება შეუძლიათ. ამთმა აბა რა უნდა ითამაშონ ეხლა ვინც გვყვანან ნაკრებში?ტიპებმა ბურთის მიღება არ იციან ,ოდნავ პრესინგი მეტოქის მხრიდან და იბნევიან ეგრევე დიდი დიდი უკან ბურთის დახევა მოახერხონ,ერთი ერთზე წინ კაცი როცა უდგათ ერთი კაცის მოტყუებაც კი არ შეუზლიათ ,კარში სწორედ დარტყმა და გატანა არ შეუძლიათ აი რომ თქვა რომ გამტანი თავდამსხმელი გვყავსო ,პირველი ტაიმისი მერე იღლებიან ეგრევე, ერთი გოლი თუ გაუშვით ფსიქიკურად ინგრევიან და აღარ ვარგიან ხოლმე,ესაა ფეხბურთელებიი?აი უნდა აიყვანო 6 წლის პატარა ბიჭები და სპეციალურად უნდა გაზარდო ნაკრებისათვის 18 წლამდე ცდა კი მოგვიწევს მაგრამ როცა დაიზრდებიან ითამაშებენ მაინც რამეს .ამათმა თაობამ იმედი გამიცრუა ,არამგონია ამათმა რამე ხეირიანი ქნან ეეჰ ვაიმე ჩემო საქართველო ვინების ხელში ხარ? ის რაც ინგლისში დაიბადა და ბრაზილიაში გაიზარდა საქართველოში მოკლეს ( საუბარი მაქვს ფეხბურთზე)
ერთხელ მაინც მანდეთ ქვეყანა და ქვეყანას თუ ვერა ფეხბურთს მაინც გადავარჩენ!
ჩვენი პრობლემა ამ ეტაპზე არა მწვრთნელი არამედ პროფესიონალი ფეხბურთელების არ ქონაა და მორჩა ამაზე ბაზარი! სამი ან ოთხი კაცია ნაკრებში რო იმსახურებს თამაშს!
რუსული ფონ-ი ან ლიგა სტავოკ თუ იცით თბილისში?
მალაიზიის ტოტალიზატპრის საიტები ტუ ვინმემ იცის დამიცერეტ.ცინასცარ მადლობა
არცერთ მწვრთნელს ქულების 50%-ზე მეტი არ აუღიათ!!!სამარცხვინო შედეგია!!!სამარცხვინო!ამას როგორ წარმოვიდგენდი,როცა 82-ის მუნდიალის დროს ,გამწარებული ყიფიან და გუცაევი რომ არ წაიყვანეს,ვოცნებობდი ფანტაზიებში(აბა სსრკ იმპერიის დანგრევას ვერ წარმოვიდგენდი)-ნეტავ დამოუკიდებელნი ვიყოთ და აუ რა ნაკრები გვეყოლებოდა?!და ეს რა შედეგებს დებენ დაწყებული პირველი დღიდან!!!ალბათ მაშინ რაღაც სასწაული დამთხვევა მოხდა,როცა ერთდროულად სამი გენიოსო მოგვევლინა ქართველებს ახალკაცის,ჩივაძის და ყიფიანის სახით!!!გენიოსები და პროფესიონალები(წაიკითხეთ გურამ ფანჯიკიძის ,,დინამო,დინამო,დინამო,,-ში ინტერვიუ დავით ყიფიანთან(კოსტავას დაბრუნებაზე და მის საოცარ პროფესიონალიზმზე,და ეს სსრკ-ის დროს),რამხელა ინტელექტი,სიყვარული,პროფესიონალიზმი და უზარმაზარი პასუხისმგებლობა ხალხის წინაშე იგრნობა თითოეულ ფრაზაში!!!წაიკითხეთ ქართველო ფეხბურთელებო და მესვეურნო-სსრკ მოყვარული ფეხბურთელები ათასჯერ მეტი პროფესიონალები იყვნენ და ათასჯერ მეტი სიყვარული და პასუხისმგებლობით გამსჭვალულნი ეკიდებოდნენ საქმეს-ქართულ ფეხბურთს!!!
-ჯანაშიასთან ინტერვიუ წაიკითხეთ-რა მოხდა 18საათში თბილისში ვიყავიო?!დღესაც რომ ამას იტყვის,რომელ პროფესიონალიზმზეა ბაზარი?იმიტომაც დაამთავრა კარიერა მოსკოვის ლოკომოტივში(მოსკოვის ლოკომოტივს კოლხოზის გუნდად ვთვლიდით სსრკ-ის დროს და დღეს მანდ კარიერით ამაყობენ!!!)
დღეს ჩვენ საერთოდ არ გვესმის ფეხბურთი!!!ატასტროფაა!!!საფეხბურთო სტილი,ტაქტიკა ჯერ კიდევ ბავშვობიდან უნდა დავნერგოთ,ერთ ფეხბურთს უნდა თამაშობდნენ-როგორც ესპანელები,ჰოლანდიელები...სასწრაფოდ საჭიროა იოჰან კროიფი!!!კონსულტატად,და ბატონი ივანშვილის და ალბათ ბატონი სააკაშვილის ერთიანი ძალისხმევა,რომ რაღაც პოლიციის რეფორმის მსგავსი გაატარონ ქართულ ფეხბურთში!!!
სტაბილური მდგომარეობაა : )) ყველაზე მისაღები შედეგი ჩივაძეს და ყიფიანს ქონდა
მაგათ დროს ისეთი კონტიგენტი ყავდა ნაკრებს უფრო კაი შედეგი უნდა დაედოტ..
ეჭვი მეპარება რომ ქართველებს ფეხბურთის რამე ესმოდეთ რა შუაშია თემურ ქეცბაიააა, თუ ფეხბურთელი ვერ თამაშობს ან რაა თემურ ქეცბაიაზე მეტად გწყინთ ნაკრების წარუმატებლობააა თუ ეუბნება ქეცბაია ფეხბურთელებს არ ითამაშოთო მეტი რაღა ქნას 5 შემტევით თამაშობდა ყაზახეთთან გუნდი ვერ გაიტანეს გოლი და ქეცბაია ხო არ შემოვარდებოდა. შეცდომას ყველა უშვებს მაგრამ მარტო შეცდომას ნუ გავიხსენებთ. აი ავიღოთ პირველი შესარჩევი 10 მატჩიან წაუგებელი სერიაა ეს იცით რატო იყოოო იმიტომ რომ გუნდი შეთამაშებული იყო და კარგი ფეხბურთელები გვყავდა, კობი, კალაძე, მარცვალაძე, იაშვილი და სხვები ამ ფეხბურთელებს შეთამაშება ქონდათ, მაგრამ შემდეგ შესარჩევზე ახალი სასტავ ხო გვჭირდება ეხლა თაობათა ცვლის დროა და ცუდი შედეგი არ უნდა გვიკვირდეს, რა ქნას მწვრთენლმა ყოველ თამაშზე ახალი სასტავის თამაში უწევს ზოგს ტრამვა აქვს, ზოგს მართლა აქვს ტრამვა ზოგს ოჯახური პრობლემები აქვს, გუნდი ვერ შეკრიბა კაცმა და რა შედეგს ელით დაცვა რატოაა იცით კარგიი იმიტო რო შეთამაშება აქვს დაცვა თითქმის არ შეცვლილა აბა შეტევა აიღეთ, საფრანგეთთან სხვამ ითამაშა, ფინეთთან სხვებმა, ესპანეთთან სახლში სხვებმა იქეთ კიდე სულ სხვებმა მოკლეეედ რაა ქეცბაიას ყველაფერს ნუ შეტენით ჯერ არც თქვენ ხართ მაგარი გულშემატკივრები სხვას რო აბრალებთ ყველაფერს. საფრანგეთთან 20 000 კაცი რო მოვა და ფინეეთთან კიდე უფრო ნაკლებიიი ასეთ მნიშვნელოვან თამაშებში მერე იტყვით რატო ვერ ვიგებთო.
მერე ვინ ამბობს სულ მაგის ბრალიაო მაგრამ თუ ფსიქოლოგიურად არ შეუძლია გუნდის შეკვრა არ შეუძლია არსებული ძალებით მინიმუმის მიღწევა (მინიმუმი ახლა მესამე ადგილი იყო ) მაშინ არ გადავუხდით ამხელა ხელფას და უფრო დაბალ ხელფასიანი მწვრთნელიც შეძლებს იმას რაც მან შეძლო ერთი ორი კაი თამაშის ჩვენებას დანებე ყველაფერს თავი ქეცბაია არაა სანაკრებო მწვრთნელი
კაი ბატონო არაფერ შუაში ყოფილა ქეცბაია, ალალ მართალ კაცს რას ვერჩით.. თან ოხ ეს უზრდელი ფეხბურთელები, ქეცბაია ფსიქოლოგიური კუთხითაც სწორად მუშაობს გუნდში პროსტა ფეხბურთელები გაგიჟდნენ ყველა - ყენია, გოგუა, ასათიანი, კობიაშვილი, ხიზანიშვილი და კიდევ რამდენიმე, ქეცბაიამ კი ძალიან ეცადა საერთო ენის გამონახვა და რო ვერ გამონახა გუნდიდან გააგდო ყველა