ჩიხურა იგებდა და ნეფთჩიმ გაუტანა 89-ე წუთია
Sergio Ramos-CR7 (12995)
დინამოში ფეხბურთელების დამატებს არ აპირებენ?
19:06 | 20.06.2014
მაქსიმალურად ვცდილობთ, რომ რუსთავის "მეტალურგის" დღევანდელი მდგომარეობა "მკვეთრ და მუქ ფერებში" არ წარმოვაჩინოთ, მაგრამ რეალობას ვერსად გავექცევით! ეს "რეალობა" კი, არც მეტი, არც ნაკლები, მხოლოდ და მხოლოდ ერთადერთი ფრაზით უნდა შეფასდეს - კატასტროფული მდგომარეობით!
მართლაც არაფერს ვამეტებთ თუ ვაბუქებთ - ბოლო წლების ერთ-ერთი წარმატებული ქართული კლუბი, ფაქტობრივად, ყოფნა-არყოფნის ზღვარზეა. უფრო მეტსაც ვიტყვით: ჯერ კიდევ შემორჩენილ რუსთაველ ფეხბურთის გულშემატკივარს აღარც აქვს იმის იმედი, თავის საყვარელ გუნდს მომავალ სეზონშიც რომ უქომაგებს!
აი, ასეთი პესიმისტური (მეტად რბილი ნათქვამია) განწყობაა დღესდღეობით რუსთავში და უკვე ჩვენც გვერიდება გუნდის მთავარი მწვრთნელის ყოველდღიური შეწუხება, რამეთუ პასუხად ერთსა და იმავე სიტყვებს ვისმენთ: "ყველაფერი ძველებურადაა, ანუ ახალსა და სასიკეთოს არც ჩვენ გვეუბნებიან და ვერც ჩვენ ვამბობთ..."
...მოგეხსენებათ, რომ საქართველოს ორგზის ჩემპიონის, ერთგზის ვერცხლისა და ორგზის ბრინჯაოსპრიზიორის, რუსთავის "მეტალურგის" ("ოლიმპის") უმთავრესი და, ფაქტობრივად, ერთადერთი დამფინანსებელი რუსთავის მეტალურგიული ქარხანაა.
სამწუხაროდ, ერთ დროს ქართული მძიმე მრეწველობის გიგანტსა და საერთოდ, ამიერკავკასიაში ერთ-ერთ ყველაზე მძლავრ და მასშტაბურ საწარმოში დღესდღეობით გაურკვეველი სიტუაციაა, ყოველ შემთხვევაში, საფეხბურთო კლუბ "მეტალურგის" ხელმძღვანელები, სამწვრთნელო შტაბის წევრები თუ ფეხბურთელები მთავარი (ანუ ერთადერთი) დამფინანსებლისაგან დაპირებას ჯერჯერობით ვერ იღებენ!
ეს ყველაფერი კი იმას ნიშნავს, რომ უახლოეს პერიოდში სიტუაცია თუ არ გამოსწორდა, "მეტალურგში" აღარავინ დარჩება: აღარც ფეხბურთელები (ძირითადს პლუს დუბლშემადგენლობა) და აღარც - მწვრთნელები, ანუ გუნდი... აღარ იარსებებს!
ისე, ცოტა არ იყოს, უცნაური სიტუაციაც შეიქმნა: "მეტალურგის" ("ოლიმპის") არსებობის 8-წლიან ისტორიაში პირველად სწორედ ახლახან გასრულებულ სეზონში (უფრო ზუსტად, მეორე ეტაპზე) მოხდა, როცა გუნდის ძირითად შემადგენლობაში ადგილობრივი საფეხბურთო სკოლის აღზრდილები გამოჩნდნენ.
ამას დავუმატოთ ის ფაქტიც, რომ პირველი ეტაპის ბოლოს "მეტალურგის" მთავარ მწვრთნელად ოთხწლიანი პაუზის მერე ვარლამ კილასონია დაინიშნა, რომელიც ბოლო წლებში წარმატებით მუშაობდა რუსთავის ბავშვთა ფეხბურთში.
იმის მიუხედავად, რომ პირველი ეტაპის შემდეგ "მეტალურგი" 17-მა ფეხბურთელმა დატოვა და გუნდის ბიუჯეტიც "ზომაზე მეტად" შემცირდა, ვარლამ კილასონიას ხელმძღვანელობით მოასპარეზე რუსთაველთა გუნდმა შეძლო და სეზონი ზედა ექვსეულში დაამთავრა, თანაც, პირველ ეტაპზე "მეტალურგის" ძირითადში თუ მხოლოდ ორი ადგილობრივი ფეხბურთელი (გრიგოლ ბედიაშვილი, გიორგი ქავთარაძე) გამოდიოდა, ზამთრის პაუზის მერე მათ ორი ახალწვეულიც დაემატა - ვარლამ კილასონია-უმცროსი და კახა კაკაშვილი (ორივე - ცხინვალის "სპარტაკიდან" გადავიდნენ მშობლიური ქალაქის გუნდში).
სეზონის ბოლოსკენ კი "მეტალურგში" უკვე ჭაბუკთა ლიგის გუნდის პერსპექტიული ბიჭებიც გამოჩნდნენ - ოთარ კიტეიშვილი, გიორგი კილასონია, გიორგი გოცაძე; კიდევ სამი ჭაბუკი კი ბოლო ტურის მატჩში (სტუმრად, "დინამოსთან") სათადარიგოთა სკამზე იჯდა: ლაშა პაქსაშვილი, ბაჩანა მიქელაძე, სოსო გულუა.
მოკლედ, ყველას იმის იმედი ჰქონდა, რომ ერთიმეორეზე ნიჭიერი ბიჭების გამოჩენით "მეტალურგი" სწორი გზით მიდიოდა და ეს ყველაფერი შედეგსაც მოიტანდა; სამწუხაროდ, დღეს ეს გუნდი ამ ქალაქში არავის აინტერესებს; არადა, დღე არ გავა, ქალაქის ამა თუ იმ უბანსა თუ ეზოში, საარჩევნო-სააგიტაციო შეხვედრას არ წააწყდეთ!
ჰო, ერთ დღეს რომ "ქართული ოცნება" ჰპირდება რუსთაველ ამომრჩეველს დასაქმებასა და, საერთოდ, ყველა პრობლემის მოგვარებას, ორი-სამი დღის მერე უკვე "ნაციონალური მოძრაობის" მერობისა თუ საკრებულოს კანდიდატები გვპირდებიან "დალხენილ ცხოვრებას"; კიდევ მეორე-მესამე დღეს სხვა პოლიტიკური ძალა დააანონსებს თავის დაპირებებს და ძალიან გვაინტერესებს, "მეტალურგის" პრობლემებზე თუ სმენიათ რაიმე?
რა თქმა უნდა, ადგილობრივი არჩევნების სამართლიანად ჩატარება ჩვენი ქვეყნისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა (ვფიქრობთ, ურიგოდ ნათქვამი არ გამოგვივიდა), მაგრამ რუსთავის მერობის ძველმა, ახალმა თუ ძველ-ახალმა კანდიდატებმა თავიანთი მშობლიური ქალაქის საფეხბურთო გუნდის პრობლემებიც რომ შეიტყონ, ალბათ, სასურველიც იქნება.
ყველაზე სამწუხარო კი ის არის, როცა ხშირ შემთხვევაში, ამა თუ იმ ქალაქისა თუ რეგიონის გუნდის ბედი იმაზეა დამოკიდებული, თუ რამდენად უყვარს ფეხბურთი იმ ქალაქისა თუ რეგიონის ხელმძღვანელს! დაახლოებით იგივე სიტუაციაა რუსთავშიც (და, საერთოდ, ქვემო ქართლში):
ქალაქისა და რეგიონის ხელისუფლებაში "ქართული ოცნების" მოსვლის შემდეგ არც რუსთავის მერის მოვალეობის შემსრულებელი და არც ქვემო ქართლის გუბერნატორი "მეტალურგის" ოფიციალურ თამაშზე (რა თქმა უნდა, საშინაო მატჩებს ვგულისხმობთ) არავის უნახავს.
გასაგებია, რომ ქალაქსა თუ რეგიონში უამრავი პრობლემაა, მაგრამ ფეხბურთისადმი ცოტა უფრო "გულმოწყალედ" თვალის გადმოხედვაც არ იქნებოდა ურიგო.
ზეტსა გაძლირდა და კარგია მაგრამ ეგ დინამო და მეტი მოეთხოვება დინამოს შესაძლებობნიდან გამოდინარე შემადგენლობა ძლიერი უნდა იყოს ზესტაზე ერთი თავიტ დღეს კი თოთქმის თანაბრია, ბილეკი მომწონს კარგი მწვრთნელია მაგრამ გუნდი უნდა გაძლიედეს ისე არა მგონია მოვხდეთ სადმე
ქართულ ფეხბურთში არსებულ პრობლემებზე ზუსტ წარმოდგენას შეგიქმნით ის მდგომარეობა, რომელშიც უმაღლესი ლიგის კლუბები აღმოჩნდნენ.