მცველები: ლევან გეგეჭკორი, ნიკა სანდოხაძე, დავით უბილავა, დავით მთივლიშვილი, ნიკა ჭანტურია, ლაშა დვალი, ალექსანდრე გურეშიძე
ნახევარმცველები: გურამ სამუშია, ავთო ენდელაძე, თემურ მარკოზაშვილი, დაჩი ცნობილაძე
თავდამსხმელები: ბაჩანა არაბული, ბუდუ ზივზივაძე, გიორგი ფანცულაია, ნიკა კაჭარავა, ლუკა ზარანდია
ევროპის ჩემპიონატის კალენდარი:
20 ივლისი - 19:30. ლიტვა_ჰოლანდია; 22:15. ესპანეთი_პორტუგალია.
23 ივლისი - 17:30. ჰოლანდია_პორტუგალია; 19:30: ლიტვა_ესპანეთი.
26 ივლისი - 22:00. პორტუგალია-ლიტვა; 22:00: ჰოლანდია_ესპანეთი.
20 ივლისი - 18:00. სერბეთი_თურქეთი; 20:00: საქართველო-საფრანგეთი.
23 ივლისი - 19:30. სერბეთი_საქართველო; 21:30: თურქეთი_საფრანგეთი.
26 ივლისი - 17:30. საფრანგეთი_სერბეთი; 17:30: თურქეთი_საქართველო.
ნახევარფინალები (A1_B2, B1_A2) გაიმართება 29 ივლისს, ფინალი კი - 1 აგვისტოს.
ფრანგების ორ საიტზე (Foot-national და Football465) სავარაუდო თერთმეტეული წერია და ორივე შემადგენლობა ერთნაირია: ბენარდო - იკოკო, კონტი, ლაპორტი (კაპ), მენდი - იუნუ, რაბიო, როდრიგესი - მარტიალი, ბენზია, ნანჟი. გუნდში ერთი ლეგიონერია კაპიტან ემერიკ ლაპორტის სახით - ის "ბილბაოს" ახალგაზრდულ გუნდშია.
20 საათზე მუშთაიდის ბაღის ღია ამფითეატრში, ქართული სპორტის ქომაგების ორგანიზებითა და ქართულ ფეხბურთზე შეყვარებული ადამიანების ხელშეწყობით, დიდ ეკრანზე ნაჩვენები იქნება ეს მატჩი. დასწრება თავისუფალია ყველა გულშემატკივრისთვის.
ისტორიიდან: ეს მეხუთე შემთხვევაა, როცა საქართველოს ასაკობრივი ნაკრები ევროპის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე გავიდა.
პირველად ეს მოხდა 1997 წელს, როცა აწ გარდაცვლილი რეზო გაგუას 16-წლამდელთა ნაკრებმა (დღევანდელი 17-წლამდელების იდენტური, რადგან ფინალურ ეტაპზე 17 წლისებს შეეძლოთ თამაში) ბოლო სტადიაზე ბულგარეთი და საბერძნეთი ჩამოიშორა. იმ დროს ფინალური ეტაპი 16-გუნდიანი იყო და ქართველები ჯგუფში სამივე შეხევდრაში დამარცხდნენ:
უნგრეთთან 3:6 (გველესიანი, ჯაკობია-2), იტალიასთან 3:5 (ჯაკობია, დეკანოსიძე, გველესიანი), ბელგიასთან 1:5 (დეკანოსიძე).
მეორე გასვლა: 1999 წელს ვახტანგ კოპალეიშვილის გაწვრთნილი 18-წლამდელები (დღევანდელი 19-წლამდელების იდენტური) 8 გუნდს შორის მოხვდნენ და ჯგუფში ბოლოზე გავიდნენ:
იტალიასთან 0:2, ირლანდიასთან 3:3 (მენთეშაშვილი, გაგუა-2), ესპანეთთან 1:4 (გაგუა). ცნობისთვის, ვალერი გაგუა 3 გოლით ჩემპიონატის ერთ-ერთი საუკეთესო ბომბარდირი გახდა.
მესამე წარმატება: 2002 წელს კობა ჟორჟიკაშვილის 17-წლამდელები 16-გუნდიან ფინალურ ეტაპზე გავიდნენ და ჯგუფში მეორე ადგილი დაიკავეს, რითაც მეოთხედფინალშიც მოხვდნენ, იქ კი მომავალ ჩემპიონ შვეიცარიასთან წააგეს. სანდრო იაშვილმა იმ ჩემპიონატზე 4 გოლი გაიტანა, ის და გოჩა ხოჯავა ტურნირის 10 საუკეთესო ფეხბურთელს შორის დაასახელეს.
ჯგუფში: გერმანიასთან 1:1 (იაშვილი), პოლონეთთან 1:1 (იაშვილი), უნგრეთთან 2:1 (იაშვილი-2). 1/4 ფინალი: შვეიცარიასთან 0:3.
და მეოთხე, ყველაზე შთამბეჭდავი წარმატება. 2012 წელს ვასილ მაისურაძის გუნდი არათუ ფინალურ ეტაპზე გავიდა, არამედ ჯგუფიდან გააღწია და ჰოლანდიასთან 0:2 წააგო ნახევარფინალში. არადა, რომ არა რუმინელი მარიუშ ავრამის საშინელი მსაჯობა, ვინ იცის, როგორ დამთავრდებოდა ნახევარფინალი.
ჯგუფში: გერმანიასთან 0:1, საფრანგეთთან 1:1 (ჭეჭელაშვილი), ისლანდიასთან 1:0 (დარციმელია). 1/2 ფინალი: ჰოლანდიასთან 0:2.
კომენტარები (33)
20:00 | 05.08.2013
dideba (3)
როდის არის რომელ რიცხვში?
19:49 | 20.07.2013
აბა თქვენ იცცით ბიჭებო უნდა გაგვახაროთ !!!
19:48 | 20.07.2013
იმედია აეს ფეხბურთელები მომავალში ვარსკვლავებად იქცევიან .. სად არიან აბა სანდრო იაშვილი, გაგუა,ჯაკობია, დეკანოსიძე, გველესიანი, მენთეშაშვილი ... რომელმა ითამაშა დიდი ფეხბურთი ?
ხოჯავა კიდე..
19:47 | 20.07.2013
ხარისხიან ლინკს ვინ დადებს?