22:27 | 27.05.2014 | ნანახია 0 - ჯერ
მაისურაძის გუნდი-ექსპრესი
ვასილ მაისურაძის გაწვრთნილმა საქართველოს 19-წლამდელთა ნაკრებმა შვეიცარიასთან 2:0 მოგების შემდეგ, 5:1 სძლია კვიპროსს და ერთი ნაბიჯი დარჩა ფინალურ ეტაპამდე, რომელიც ივლისში უნგრეთში გაიმართება. საქართველოს ბოლო ტურში ფრეც ხელს აძლევს, რათა პირველი ადგილი დაიკავოს ელიტ-რაუნდის III ჯგუფში.
კვიპროსელებს კი, ქართველებმა შავი დღე აყარეს. პირველი ტაიმის 16-წუთიან მონაკვეთში ყველაფერი გადაწყდა: მე-14 წუთი იყო, როცა მათე ცინცაძემ საჯარიმო დარტყმით გახსნა ანგარიში, რასაც მალევე კვიპროსელთა საჯარიმოში ლუკა კიკაბიძის ინდივიდუალურად კარგი თამაში და ახლოდან გატანილი მეორე გოლი მოჰყვა. საგოლე პასი ლუკა ზარანდიასი იყო.
30-ე წუთზე თავად ზარანდიამ გაიტანა, როცა ინდივიდუალურად გასცდა მეტოქეებს და ზუსტადაც დაარტყა. ტაიმის ბოლო წუთზე ისევ ზარანდია აღმოჩნდა ყურადღების ცენტრში, საჯარიმო ჩააწოდა და კვიპროსელმა ლოიციდესმა საკუთარ კარში გაიტანა – 4:0 პირველი ტაიმის შემდეგ.
მეორე ტაიმი ახალი დაწყებული იყო, როცა კიკაბიძემ დუბლი შეასრულა და სხვაობა 5-ბურთიანი გახადა. ქართველებს კიდევ ჰქონდათ მომენტები, პირწმინდად სჯობდნენ კუნძულელებს, თუმცა მსაჯის მიერ დამატებულ წუთებზე აქეთ გაუშვეს გოლი: პენალტი დაინიშნა და პანაიოტუმ გამოიყენა – 5:1.
სამწუხაროდ, ასეთი მატჩის ნახვის საშუალება არ მოგვეცა და ეს ყველაფერი ლოზანას სტადიონიდან გადმოცემით ვიცით. გულს გვიხარებს 19-წლამდელთა ასეთი თამაში – ექსპრესივით გუნდი ჩამოაყალიბა მაისურაძემ, გამარჯვებულის მენტალიტეტით, გამართული ტაქტიკით და ყველა იმ საჭირო თვისებების მქონე, რაც თანამედროვე ფეხბურთს სჭირდება. შედეგიც არ აყოვნებს: საკვალიფიკაციო-ელიტრაუნდიანად 5 მატჩი, 5 მოგება!
დარჩა ერთი ნაბიჯი – ისრაელი საკმაოდ ძლიერი გუნდი ჩანს და მაისურაძის გუნდს სრული კონცენტრაცია მართებს, რათა დასახულ მიზანს მიაღწიოს.
19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატი. ელიტ-რაუნდი. III ჯგუფი. II ტური
საქართველო – კვიპროსი 5:1 (4:0)
საქართველო: ქურდაძე, კაკაბაძე, გურეშიძე, ჭანტურია, ცინცაძე, აბურჯანია (შენგელია, 74), კიკაბიძე (ბერიძე, 69), თევზაძე, გოროზია, დარციმელია (კერძევაძე, 57), ზარანდია.
მწვრთნელი: ვასილ მაისურაძე.
კვიპროსი: გეორგიუ, კარო, დჯამასი, თერაფონტოსი (ტ.კონსტანტინუ 46), კოსმასი, ფრაგკოუ (პაპაფოტისი, 79), კატელარისი, ტ.კონსტანტინუ, ლოიციდესი, ა.პანაიოტუ (კ), მაკრისი (კატსიატი 90+3).
მწვრთნელი: იოანის კონსტანტინუ.
გოლები: 1:0 ცინცაძე (14), 2:0 კიკაბიძე (19), 3:0 ზარანდია (30), 4:0 ლოიციდესი (45+2, საკუთარ კარში), 5:0 კიკაბიძე (55), 5:1 პანაიოტუ (90+3, პენ.).
გაფრთხილება: კაკაბაძე (16).
მსაჯი: დანიელ გრუიჩი (სერბეთი).
ამავე ტურში ისრაელმა ვაისმანის მე-5 წუთზე გატანილი გოლით, 1:0 სძლია შვეიცარიას და საქართველოს მსგავსად, 6 ქულა მოაგროვა. თუმცა ქართველებს ბურთების უკეთესი შეფარდება აქვთ და პირველ ადგილზე გასასვლელად ფრეც ჰყოფნით.
1      საქართველო                                               2           2           0           0           7:1           6