ტორპედოს ტამაშის ნახვა მინდა განმეორებიტ და ტუიცი ლიკი მიტხარიტ რა
მართალი ხარ!ინგლისელ ან ირლანდიელ ქომაგებს მიბაძეთ!გუნდ როცა უჭირს,მაშინ უნდა ქომაგობა!!!
ადრეც ვწერდი საჯარიმოების შესრულებაზე კონფედერაციის თასის პირველი ტურის შემდეგ(პირლოს და სუარესის),მერე დიამანტიმ და კავანიმ,ნეიმარმა...გუშინწინ 20წლის კოლუმბიელმა-ქუერმა(გვარი შეიძლება არ მახსოვს ზუსტად-არადა ძალინ მაგარი მომავალი აქვს,რომელ კლუბში თამაშობს არ ვიცი,მაგრამ ალბათ ალე დიდ კლუბში ვიხილავთ)!
30წელია ქართველის შესრულებულ ჯარიმას ვერ ვიხსენებ(არადა ჩივაძე(!),მაჩაიძე,ყიფიანი,ქორიძე,ცაავა..)
ჯარიმამ შეიძლება მატჩის და ტურნირის ბედიც გადაწყვიტოს!!!19 წლის ახალგაზრდებისთვის!!
ვისოლის წასვლას რომ ითხოვენ ვინმეს უნდა ტორპედოს ყიდვა და არ ყიდიან? ეგრე მიდიოდა კოკაია ზესტადან ვინმე მსურველი გამოჩნდა? რომ იძახით წავიდნენო დაფიქრდით სანანებელი არ გაგიხხდეთ რაც შეეხება თამაშისა მე ვთვლი რომ ბავშვებმა მშვენიერი ფეხბურთი აჩვენეს ცალკეულ შეცდომებს ტავი რომ დავანებოთ მე კაი ხნის განმავლობაში არ მენახა და ლამის იმედიც აღარ მქონდა რომ ქართულ ფეხბურთს ვნახავდი და გუშინ ბიჭებმა ეს შეძლეს კაცის მოტყუება არ ეშინოდათ კაცძე თამამად მიდიოდნენ კომბინაციებსაც კარგად წარმართავდნენ და საჯარიმოდანაც ბურთი კარგათ ამოქონდათ და მსაჯის გაუგებარი გადაწყვეტილება რომ არა პირველ წუთებზე თამაში როგორ დამთავრდებოდა არავინ იცის მაგრებიხართ როცა გუნდს ფეხი გადაუბრუნდა მაგრამ მაინც ღირსეულად იბრძოლა თქვენ ამ გულგატეხილ ბიჭებს ფეხს აჭერთ ეს ქომაგობა კი არა უბრალოდ ბრბოს ინსრინქტია დაცემულს გადაუაროს და რატომღაც არ მიკვირს
შენ შემთხვევით ბრაზილია ესპანეთის მატჩს უყურე თუ ტორპედო ჟილინას მატჩს მოტყუებით მხოლოდ ერთი კაცი თამაშობდა და ეგ ტაბატაძე იყო დანარჩენები დაბალი დონის ნეხვის გროვა აყველა, მეკარეს რას ვერჩი!
მოდი ერთს გეტყვი რა მე რას ვუყურე მე ვიცი და შენ ნუ მასწავლი და თუ არ გინდა ნუ დაინახავ მე არ გავალდებულებ მე ჩემი აზრი მაქვს და მე მარტალივარ რო ეტამაშა დაცვიდან ეს ჩვენი ფეხბურთი არააო დაიწყებდით მოკლედ არც ვიცი რატომ გწერ სამწუხაროდ
მასე ოპტიმისტები რომ ვართ ეგ ქართველებაი ყველაფერში მაგიტომაა ყველაფერი ცუდად, წინასწარ ბაქი ბუქობა დავღეჭავთ შევჭამთ, ჟილინას გავანადგურებთ და ბოლოს იქეთ გაგვანადგურეს, ვამბობდი არ შეილება ეგრე მეთქი და აი ახდა სამწუხაროდ, და შენ კიდე რა პოზიტიურს ხედავთ ძალიან საინტერესოა,მხოლოდ სამი კაცი თამაშობდა ტაბატაძე, ტუღუში და კუხიანიძე დანარჩენები მკვდრები იყვნენ და რა პოზიტივზე მესაუბრები თუ ძმა ხარ, ვისოლის დედაც კიდე, გუნდი უკვე სამჯერ დაშალეს და რა მიზნებზეა საუბარი ყოველი წლის ბოლოს იმიტომ ვშლით გუნდს რომ წარმატებას მივაღწიოთო დაუკვე მესამედ? კაი რაა შენ თუ გინდა თავის მოტყუება მოიტყუე მაგრამ ფაქტია გვაბოლებენ და კვერის დაკვრა კიდე არ უნდა მაგ ვისოლს რაა! ფასი 5-10 ლარი დაადეს ვიტომ ლონდონის არსენლისა და ბარსელონას მატჩი იყო ცოტა ხომ უნდა ინამუსონ?
მნახე სადმე რომ ვბაქიბუქობდი რას მაბრალებ რაც შეეხება ვისოლს უნდა მიატოვოს ჩემი აზრიტ დააბრუნოს ეს ბიჭები ლოკომოტივში და ის გადმოიყვანოს უმაღლესში და ვნახოტ სად მოძებნით სპონსორს როცა ისეტ ქალაქის გუნდს როგორიც ბათუმია სპონსორი არ ყავს რაც შეეხება ფულს წელიწადში ერტხელ 5-10 ლარიც უნდა გადაიხადო საყვარელი გინდის საგულშემატკივროდ და არ იწუწუნო მე სტადიონზე 1 კაციც ვერ ვნახე ტორპედოს მაისურით და თქვენ ვისოლს თხოვთ ფული ჩადონ იქ სადაც ბილეთის მაისურის და არანაირი სპორტული ამუნიციის ყიდვა არ გინდა ტორპედოსი
ასეთ გუნდის ყოლას სულ რომ არ ყავდეს ის აჯობებს და მაგ აფერისტების ხელში ყოფნას სულ რომ არ იყოს ის აჯობებს, შარშანაც შარშანწინაც ანალოგიური მოხდა, მარტო წელს რომ მომხდარიყო გაიგებდა გულშემატკივარი, ან თუნდაც შარშან და წელს გასაგებია , მარა უკვე მესამედ ზედიზედ, ეგ გულშემატკივარის სულში ჩაფურთხებაა, რომელიც წვიმაშიც და თოვაშიც გვერდით უდგას გუნდს კოწიწდება გუნდი იკვრება და ბოლოს სეზონის ბოლოს შლიან ამ შეწყობილ შეთამაშებულ კოლექტივს ისე რომ არცერთ გამოცდილ ფეხბურთელს არ იტოვებენ გუნდში , ბაზარი არა გაახალგაზრდავებას მივესალმები, მაგრამ გუნდის გაახალგაზრდავება უნდა დაიწყოს ნელნელა და ეტაპობრივად, ძველი გამოცდილი მოთამაშეების გვერდით რაღაცის სწავლით და არა ესე პირდაპირ პატარა ბავშვების შემოყვანით და თამაშით.. ასე ერთბაშად არ ხდება...
შენ ბაქიბუქობ მეთქი არ მითქვამს ზოგადად ვთქვი, იმიტომ რომ როდესაც კენჭისყრის შედეგად გახდა ცნობილი თუ ვინ გვხვდებოდა აქ წერდნენ შანსია რა ქვს ჟილინასო და რომ ვამბობდი გამოცდილი გუნდია ლიგაზე აქვს ნათამაშები მეტქი მათი შემადგენლობის რამოდენიმე ფეხბურთელს მეთქი სიცილადაც არ ეყოთ, სამწუხაროდ ჩემი ნათქვამი ახდა, რაც შეეხება ამუნიციას მოთხოვნა რომ არის მიწოდება აქვს კი მარა? ვინ გაწოდებს იმ პროდუქტს რომელსაც ვითხოვთ?
რაც შეეხება ვისოლის დაფინანსებას, რომ თიტქოს ყოველწლიურად 4 მილიონი ლარის ინვესტიციას ახდენენ გუნდში მაგარ სიყალბედ მიმაჩნია, უბრალოდ ხალხს აბოლებენ, 4 მილიონი ლარი უხეშად არის 2.4 მლნ დოლარი, რაც ნიშნავს რომ 22-25 მოთამაშეს წლიურად 60-70.000 დოლარი შეიძლება გადაუხადონ, 3 კარგი შეკრება ჩაატარონ და ადმინისტრაციაც შეინახონ, და ეს ხელფასები არის იმ დონის რომ უცხოეთში მოთამაშე ბარეორი ქართველი სიამოვნებით დაბრუნდება კლუბში მაგრამ ეგ ყველაფერი სიცრუეე და მხოლოდ ლაპარაკი! ფულს კი არ დებენ პირიქით ფულის საჭრელ დაზგად უნდათ კლუბი გადააკეთონ!
გეგუჩაძე რომ მოვიდა შარშან ანლოგიური განცხადებები იყო რამაზ ჩხიკვაძის მიერ, რომელიც ტორპედოს პრეს ატაშეა, უბრალდო დავიღალეთ რა და არ ვიტყუებთ თავს და შენ თუ გინდა თავი მოიტყუო ეგ შენი ნებაა!
მიუხედავად განსხვავებული ანგარიშებისა ქუთაისელებმა გაცილებით უკეთესი შთაბეჭდილება დატოვეს თამაშის მხრივ,რაღაც მომავლის იმედი შეიძლება გვქონდეს(თუ იმუშავეს სწორად),ჩიხურა?არავითარი..
1998წელს კიევის დინამომ ბარსელონა გაანადგურა(3-0,4-0),მაგრამ 21-ე საუკენე ბარცელონა და ესპანეთია!!!ასე რომ გულს ნუ გაიტეხენ ახალგაზრდა ქუთაისელები!!!
პ.ს.ორივე თამაშს ვუყურე და პირველი ზუსტი და გამიზნული დარტყმა მე-2თამაშის 37-ე წუთზე ვნახე(გოროზია)ჩვენი ფეხბურთელების შესრულებით!ვინ ასწავლით ფეხბურთს(თუ არ სწავლობენ)?ქართველი ფეხბურთელები ასეთი უსუსურები შეტევებში(ჩიხურადან ყველაზე სახიფათო ოდიკაძე იყო,ქუთაისიდან-ტაბატაძე,მცველები),ყოველგვარი უუნარობა დრიბლინგის(უბრალოდ-ბურთის ტარების!),მოტყუება ან რამე მოულოდნელი სვლის,პასის !!!
არავითარი ტექნიკა,და არც კუნთები,სისწრაფე...
შენ პატრიოტი გუყლშემატკივარი იქნები უეჭველი, მენდალიც ხო არ გააქ სააკაშვილისგან?
ეს ვინააა ?რა კაცია?აზრზე არის რას ამბობს საერთოდ?და რას წერს?პასუხი მოგეთხოვება შენ მაგ სიტყვვებზე,მოვა მაგის დროც.
ჩობანია ჩვენი ნაკრები და მეტი არაფერი ეროვნულიც და კლუბებიც ესეა..ესე იქნება 10 წელი კიდე
ერთი დინამოს იმედი მქონდა თავიდანაც და ეხლაც,მარტო ესენი თუ აკეთებენხოლმე რაღაცა ცოტას სხვებთან შედარებით საკვალიფიკაციოებზე.დინამო უფრო იბრძვისხოლმე მაინც თბილისის დინამოა რა ამით ყველაფერი ნათქვამია. მარა მაინც მეშინია მეორეს რო გაცდებიან ვინ შეხვდებათ ოდნავ ძლიერი რო შეხვდეთ შეიძლება გავარდნენ ხო ვიცი ამათგან ყველაფერი მოსალოდნელია.ასე რო ვინც დარჩა კიდე ქართული კლუბი ყველას ვუსურვებ წარმატებას მარა დინამოს განსაკუთრებით.
ეგ დინამოც ძმა ვერ განვიტარდება დარჩება ერთ დონეზე რადგან სხვა გუნდი აღარარის საქართველოში და მასე ვერც დინამო მიაღწევს რამეს
ზესტაფონი არის ძმა....
აქ მომავლის გუნდის ქომაგებო თუ ასტები ხართ ქუთაისში დარცენილი მიულოცეთ გუშინ გამარჯვება ფხაკაძეს? სტადიონზე ვიყავი და ტირილი მომინდა მოვუნდი ბალეშიკების და მილიციის ზავებას გამომაჭენეს აქ სურათში კაარგი მოჩხუბარივიტ
მე არ მჯერა ხალხო ვისოლის ყუილების და თქვენ ვისაც გჯერათ ღმერთმა ხელი მოგიმართოთ, ფეხბურთელებს იმის აზრით ავარჯიშენებნ მალე თბილიში გადავა გუნდიო, მიგინეიშვილი დინამოში მიდის ლორია პსვეშიო, და ქვილითაია კაპოტნათ აირჩიეს რომელსაც საერთოდ არუტააშებია მგონი წინა სეზონში აი სახე დღევანდელი ტოროპედოსა და ვისოლისი
ყველაფერში ვეთანხმები ამ კაცს..
ტორპედო” წყვილის აუტსაიდერად ითვლებოდა გუნდში ბოლო დროს მომხდარი მოვლენების გამო. სლოვაკებმა დაგვიმტკიცეს, რომ კაცი ბავშვს ფეხბურთს ყოველთვის მოუგებს, რაკი დღევანდელ ფეხბურთში იმარჯვებს ის, ვინც მეტ ორთაბრძოლას იგებს.
მეორე ტაიმში “ჟილინამ” ულაპარაკოდ დაგვჯაბნა. ჯერ თავით გაგვიტანა მაიტანმა, მერე პეჩოვსკის დარტყმულს დაამატა პიხმა, ბოლოს კი უძლიერესი დარტყმით გაგვიტანა იმავ მაიტანმა, ვისაც “ბანსკა ბისტრიცას” რიგებში კარგად უნდა ახსოვდეს ორი წლის წინანდელი ზესტაფონური კოშმარი, როცა იმერულმა კლუბმა სახლში 3:0 მოუგო სლოვაკ მეტოქეს.
ერთადერთი ნათელი წერტილი “ტორპედოს” რიგებში ვაჟა ტაბატაძე გახლდათ. თუ ამ მარჯვენა მცველმა ასე განაგრძო, საქართველოს ნაკრებში მალე უნდა მოიხსნას ამ ამპლუის ფეხბურთელის პრობლემა.
ესპანელმა ჯერარდ სარაგოსამ აშკარად ჩააგდო დებიუტი. დღეს “ტორპედო” ფაბიო კაპელოსაც რომ გაეწვრთნა, ასაკით უფროს სლოვაკებს მაინც ვერ მოუგებდა,მაგრამ ალბათ მხოლოდ ესპანელმა მწვრთნელმა თუ იცის, რატომ არ შეცვალა მან რევაზ ჩიტეიშვილი, რომელმაც მარცხენა მცველის პოზიციაზე უსუსტესად ითამაშა. სლოვაკებმა მათი მომენტების 90 პროცენტი სწორედ ჩიტეიშვილის ზონიდან შექმნეს..
ალბათ ყველა ქართული გუნდის ხელმძღვანელობამ უნდა შეიგნოს, რომ ევროთასების წინ გუნდის დაშლა დანაშაულის ტოლფასია, რადგან იქ გუნდი სასეირნოდ კი არა, ქვეყნის ღირსების დასაცავად მიდის.
“ტორპედოს” ქომაგმა ჯერ კიდევ 65-ე წუთისათვის უცენზურო სიტყვებით მოუწოდა “ვისოლს” გუნდის დატოვების შესახებ, მატჩის დასრულების შემდეგაც ისინი ხმაურიანად გამოხატავდნენ უკმაყოფილებას.
რა იყო “ჟილინა”? არაფრით გამორჩეული, საშუალოზე საშუალო დონის გუნდი, რომელსაც წინა სეზონის, გია გეგუჩაძის გაწვრთნილი “ტორპედო’ თუ არ მოუგებდა, ტოლ-სწორად ეთამაშებოდა მაინც.
ახლა კი მივიღეთ შედეგი, რომელიც შავ ლაქად დააჩნდება დღევანდელი მატჩის თითოეული მონაწილის საფეხბურთო მენტალიტეტს. აარადა, ეს ბიჭები ხომ ერთი წლის წინ ბრწყინავდნენ თანატოლთა ევროპის ჩემპიონატზე.
ცხადია, ისინი არაფერ შუაში არიან. მათი დიდ ფეხბურთში ადაპტაცია უნდა მოხდეს თანდათანობით, გამოცდილი ფეხბურთელების გვერდით და არა ასე, ხელის ერთი მოსმით, ნაჩქარევად. “ტორპედოს” ხელმძღვანელების შეცდომამ ეს ბიჭები უცბად შეაგდო ხორცსაკეპ მანქანაში.
ალეკო კაკაურიძე
მოკლედ ეხლა შედარებას გავაკეთებ, ნუ სად ერეკლე და სად დოდოო ეგრეა კლასში და კლუბის დონეებს შორის განსხვავება მაგრამ რაღაც პარალელის გავლება ნამდვილად შეილება, ანუ ლონდონის არსენალის ანალოგიური ხდება ტორპედოშიც, იქ თუ გუნდის წამყვანი ერთი-ორი ფიგურა მიდიოდა ყოველი სეზონის ბოლოს გუნდიდან აქ ქუთათურ გუნდში მოთამაშეების 90% მიდის უკვე მესმე წლია, კი არ მიდის უშვებენ! :-D :-D :-D :-D იმათი პოლიტიკაც ფულზეა გაწერილი კრონკემ რომ მაყუთი გააკეთოს აქ კიდე ფხაკაძესა და ვისოლს უნდა ფულის შოვნა, მოკლედ მინი ლონდონის არსენალის ორეული გვყავს რაა ქართულ ფეხბურთში! :-D :-D :-D
ვინ მოვა დინამოში თუ საქართველოში ჩემპიონატიც არარსებობს?იყო დილა,ტორპედო,არაუშავდა ჩიხურას?მაგრამ ესენიც გააფარჩაკეს და მარტო დინამო რას იზამს?თუ კონკურენციაც არიკნება?დიდი "მადლობა"სპორტის სამინისტროს და პირადად ლევან ყიფიანს,მართლა უსინდისო ადამიანები არიან,ტყუილის სპეცები!!!!
დინამო ფლობს მონოპოლიას და ფლობდა, ამიტომაც რაც დაემართებათ და რაც ემართებოდათ ევრო ტურნირებზე არის ფედერაციის ბრალი..... იმიტო რომ მონოპოლიას ხელს კი არ უშლიდნენ არამედ უწყობდნენ და ამას შრომას არქმევდნენ... ვიტომ საქმეს აკეთებდნენ
) დემოკრატია არის ყველგან საჭირო გინდა ფეხბურთი გინდა პოლიტიკა...
როგორც ვადუცია ლიხტენშტეინში ანუ უკონკურენციო რომ არის თასის გათამაშებაში და სულ რომ იგებს, (ისე კი შვეიცარიის მეორე ლიგაში თამაშობს) რითაც ადგილი დაბევებულია ქვს ევროპა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო რაუნდში სთამაშოდ ეგრე იქნება დინამოც, ბრმათა შორის სარდალი სხვა გუნდები ფარჩკი და მარტო დინამო წამოწეული წინა პლანზე! გავკარი ეგეთ ჩემპიონატს!