საქართველოს ეროვნული საფეხბურთო ჩემპიონატის მეორე წრე თბილისის “დინამომ” ბოლნისის “სიონთან” მატჩით გახსნა. სახეშეცვლილი თბილისური კლუბისთვის მატჩი უიღბლო გამოდგა.
დინამოელებს ანგარიშის გახსნის ძალზე რეალური შანსი მე-14 წუთზე მიეცათ – გიორგი ჯანელიძემ საჯარიმოს მისადგომებიდან ძლიერად დაჰრა, მეკარემ ბურთი ვერ შეიმაგრა და ახლოსვე მოიგერია, საიდანაც დორინ გოგამ თითქმის დაუცველ კარში დაარტყა და ააცილა.
რამდენიმე წუთში, არანაკლებ რეალური საგოლე შანსი ბოლნისელებსაც მიეცათ. ლაშა თოთაძის მიერ შესრულებული საჯარიმო დარტყმის შემდეგ, ომარ მიგინეიშვილმა ბურთი უხეიროდ მოიგერია და თბილისელთა საჯარიმოში არეულობა შეიქმნა. დამატებაზე ითამაშა გიორგი ადამიამ და ბურთი კარის ჩარჩოსკენ გაგზავნა, მაგრამ დინამოელები გოლს გადაურჩნენ.
32-ე წუთზე, თბილისელთა გარემარბ გიორგი მერებაშვილსაც ჰქონდა ხელსაყრელი მომენტი, მაგრამ შანსი ვერ გამოიყენა. მასპინძელთა “ათიანმა” საჯარიმო მოედნიდან დაარტყა, მაგრამ ბოლნისელთა გამოცდილმა მეკარემ მირზა მერლანმა ბურთი ნახტომში მოიგერია.
შეხვედრის პირველი ნახევარი მეტ-ნაკლებად თანაბარ ორთაბრძოლაში წარიმართა, მაგრამ სათამაშო უპირატესობა “დინამოს” ჰქონდა. ასე იყო თუ ისე, საწყისი 45 წუთი უგოლოდ დასრულდა.
მერლანმა მორიგი ბრწყინვალე სეივი მეორე ტაიმის დებიუტშივე მიითვალა – კუთხურისას შეტევაში ჩართულმა გიორგი გველესიანმა თავური დარტყმა შეასრულა, მაგრამ ბოლნისელთა მეკარემ ბურთი ეფექტური ნახტომით უკუაგდო.
მეორე ნახევრის საწყისმა წუთებმა თბილისელთა აბსოლუტური უპირატესობით ჩაიარა, მაგრამ მალხაზ ჟვანიას დამოძღვრილებმა ანგარიშის გახსნა მაინც ვერ მოახერხეს. 57-ე წუთზე, დაწინაურების შანსი “სიონსაც” ჰქონდა, მაგრამ ლაშა თოთაძის საჯარიმო დარტყმის შემდეგ, მიგინეიშვილმა ბურთი კუთხურზე მოიგერია.
ამის შემდეგ, თამაშის ტემპი შედარებით დაეცა. ბურთს კვლავ მასპინძლები ფლობდნენ, მაგრამ საქმის გოლამდე მიყვანას ვერ ახერხებდნენ. 70-ე წუთზე, ზვიად ლობჟანიძემ და ჩისკომ საგოლე მომენტები გაცვალეს, მაგრამ მიზანს ვერცერთმა მათგანმა მიაღწია.
ეპიზოდი, რომელიც 72-ე წუთზე მოხდა, ცალკე სასაუბრო თემაა. ჩისკოს მერლანისთვის ბურთის დაბრუნება სურდა, ბოლნისელთა კიპერი ესპანელს არ უყურებდა და მოხდა ისე, რომ გოლი გავიდა. ბოლნისელებმა გოლი არასამართლიანად მიიჩნიეს და რამდენიმე წუთის განმავლობაში აპროტესტებდნენ. მთავარმა არბიტრმა ლაშა სილაგავამ გოლი ჩათვალა და სტუმრებს ცენტრისაკენ მიუთითა. ამის შემდეგ რაც მოხდა, ისეთი რამ, ვფიქრობთ, საქართველოს ეროვნულ ჩემპიონატს არც ახსოვს – თბილისელებმა მეტოქეს “პატივი სცეს”, გაუნძრევლად დადგნენ და “სიონის” ნახევარმცველ გიორგი კახელიშვილს “სოლო რეიდით” გოლის გატანის საშუალება მისცეს. ამგვარად, მატჩი ისევ საყაიმო ანგარიშით გაგრძელდა. Fair Play-ს წესების დაცვისთვის, ბოლნისელთა თავკაცმა ვლადიმერ ბურდულმა მატჩისშემდგომ პრესკონფერენციაზე “დინამოს” მადლობა გადაუხადა.
85-ე წუთზე, სტუმრები დაწინაურდნენ კიდეც – შეცვლაზე შესული ჯაბა უგულავა თბილისელთა მეკარის საჯარიმო მოედანში აღმოჩნდა და მიგინეიშვილს ბურთი თავზე გადაუგდო. “დინამო” მარცხის რეალური საშიშროების წინაშე დადგა და გააქტიურდა – მერებაშვილმა შორი დისტანციიდან სცადა წონასწორობის აღდგენა, მაგრამ არ გამოუვიდა.
მალხაზ ჟვანია: “მოწინააღმდეგეს ვულოცავ. ბოლნისელებმა იბრძოლეს და შედეგიც შესაბამისია. რაც შეეხება ჩვენს გუნდს, იყო მომენტები, როცა თამაშს ვერ ვალაგებდით. ეს აუცილებლად უნდა გამოსწორდეს. მეორეადგილოსანი წამოგვეწია და ქულების დაკარგვა არ შეიძლება. იანსე პირველ ტაიმში კარგად გამოიყურებოდა, მაგრამ უკანასკნელ 15-20 წუთში დაღლილობა შეეტყო. ჩისკოს გოლზე მხოლოდ იმის თქმა შემიძლია, რომ გოლი მიზანმიმართულად არ შექმნილა”.
ვლადიმერ ბურდული: “ვიცოდით სად მოვდიოდით. დარწმუნებული ვიყავი, რომ რთული თამაში იქნებოდა. წინა თამაშების შედეგებიც ვიცოდით. წინ რთული თამაშები გვაქვს. დინამოს მადლობას ვუხდი. ამ კლუბში წლები ვითამაშე და დღემდე მისი გულშემატკივარი ვარ. Fair Play-ს წესების დაცვისთვის, მეტოქეს მადლობას ვუხდი”.
დინამო (თბილისი) – სიონი (ბოლნისი) 1:2 (0:0)
26 თებერვალი. თბილისი. “დინამო არენა”.
დინამო: მიგინეიშვილი, ხიდეშელი, ჯანელიძე (გორგიაშვილი 53), მერებაშვილი, პაპავა, კვირკველია, გოგა (ვუო 62), იანსე, ჩისკო (მარცვალაძე 78), გველესიანი, ძარია.
სიონი: მერლანი, თოთაძე, სვანიძე (იმედაშვილი 59), აბრამიძე, ქემოკლიძე, ფოფხაძე, ცხადაია, გოგობერიშვილი, ლობჟანიძე (აფციაური 72), ადამია (უგულავა 63), კახელიშვილი.
მწვრთნელი: ვლადიმერ ბურდული
გოლები: 1:0 ჩისკო (72), 1:1 კახელიშვილი (75), 1:2 უგულავა (85)
გაფრთხილებები: გოგა (56), ცხადაია (90)