16:31 | 6.02.2014 | ნანახია 4685 - ჯერ
“დინამომ” “ჩერნომორეცთან” მატჩი არ დაასრულა
თურქეთში შეკრებაზე მყოფმა თბილისის “დინამომ” ოდესის “ჩერნომორეცთან” ამხანაგური შეხვედრა არ დაასრულა.
თუ რატომ დატოვეს “დინამოს” ფეხბურთელებმა მოედანი, ამის შესახებ თბილისური კლუბის ოფიციალური “ფეისბუქის” გვერდი შემდეგს იუწყება:
“მატჩის 65 წუთზე, როდესაც “დინამოს” მიჰყავდა შეხვედრა ანგარიშით 1:0 მეტოქის შემადგენლობაში მოხდა ცვლილება, მოქმედი ფეხბურთელის ნაცვლად მინდორზე გამოვიდა და თამაშში ჩაერთო სამწვრთნელო შტაბის ერთ-ერთი წარმომადგენელი. თბილისის “დინამომ” და მისმა მთავარმა მწვრთნელმა ეს ფაქტი სამართლიანად მიიჩნია ჩვენი კლუბის უპატივცემულობად და ჩვენმა ფეხბურთელებმა მოედანი დატოვეს. აღსანიშნავია, რომ შეხვედრის ორგანიზატორები სრულად იზიარებენ თბილისის “დინამოს” პოზიციას”.
კომენტარები (93)
19:42 | 06.02.2014
დროგბა (16450)
არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" პრეზენტაციაზე ბიძინა ივანიშვილმა საფეხბურთო თემებზეც ილაპარაკა. ყოფილმა პრემიერმა ისიც გაიხსენა, რაზეც წლების წინათ საფეხბურთო სამყარო ჭორაობდა.
"მე მქონდა მცდელობა, რომ მთლიანად ქართული ფეხბურთი აღორძინებულიყო, თუმცა ფეხბურთის ფედერაციის მაშინდელმა ხელმძღვანელობამ ეს არ ისურვა და რაგბიზე ამიტომ გადავერთე.
რამდენიმე სტადიონს ახლაც ვაშენებ. საუბედუროდ, ქართულ ფეხბურთზე კარგსა და დამაიმედებელს ვერაფერს ვიტყვი, რადგან ყველაფერს ფული სჭირდება. სწორედ ეკონომიკის აღორძინებას უნდა მოჰყვეს ეს ზედნაშენი - ფეხბურთი", - განაცხადა ივანიშვილმა.
შეგახსენებთ, რა ვერსიაზეა ლაპარაკი: უმცროსი ნოდარ ახალკაცის დროინდელი ფედერაციის ხელმძღვანელები ივანიშვილს ესტუმრნენ და ფეხბურთის განვითარებაში დახმარება სთხოვეს. კითხვაზე, რა თანხა იყო საჭირო ამ საქმისთვის, ფედერაციის ჩინოსნებმა აუცილებელ მინიმუმად 100 მილიონი ლარი დაასახელეს.
შესაძლოა, ვინმეს ეს გადაჭარბებულად მოეჩვენოს, მაგრამ რეალობა ასეთია - 5 წელიწადში სტადიონების, ბაზების, გუნდებისა და ბავშვთა ფეხბურთის განვითარებისთვის ეს მინიმალური თანხაც კი არის. ივანიშვილი წინადადებას დათანხმდა, მაგრამ ერთი პირობით - ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტად მისი ნდობით აღჭურვილი პირი უნდა დაენიშნათ, რომელიც ახლოს არ გაეკარებოდა საფეხბურთო საკითხებს და მხოლოდ თანხების განკარგვას გააკონტროლებდა.
იდეალური წინადადება იყო, მაგრამ ვერსიის მიხედვით, ფედერაციის თავკაცს სახელისუფლებო წრეებმა ივანიშვილის კაცის დანიშვნა კატეგორიულად აუკრძალეს. ვიმეორებთ, ეს არის ვერსია, რაზეც ფედერაციის ამჟამინდელ თავკაცებს ირიბად უთქვამთ.
ყოფილი პრემიერის სიტყვებით დეტალები არ ჩანს, მაგრამ ის კი აშკარაა, რომ ფეხბურთზე გული აქვს აცრუებული და მისკენ გახედვა არ სურს, ქართულმა ფეხბურთმა კი ვიღაცების ახირების გამო განვითარების ისტორიული შანსი დაკარგა.
მერე იტყვიან, ფეხბურთს არავინ პატრონობსო. როცა 100 მილიონს გაძლევენ და ისიც არ გსურს, რომ დამფინანსებელმა თანხა გააკონტროლოს, თეთრსაც არავინ მოგცემს.
კიდევ ერთი საკითხი - როგორც ცნობილია, დეკემბრის ბოლოს საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის გუნდების წარმომადგენლები "მიხეილ მესხის" საკონფერენციო დარბაზში შეიკრიბნენ და ეროვნულ ჩემპიონატში არსებული პრობლემების შესახებ ფეხბურთის ფედერაციის ხელმძღვანელობასთან ერთად იმსჯელეს.
მანამდე სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრმა ლევან ყიფიანმა "ლელოსთან" ინტერვიუში განაცხადა, რომ დაფინანსებისა და სხვა სახის საფეხბურთო პროექტები თავად ფედერაციამ უნდა წარადგინოს.
კლუბები სახელმწიფოსგან უმაღლესი ლიგის ყველა მონაწილის თანაბრად დაფინანსებას ითხოვდნენ, თანაც, წელიწადში მინიმუმ - მილიონი ლარით. მათ მხარი ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ზვიად სიჭინავამაც აუბა - სახელმწიფომ ფული უნდა ჩადოს და კლუბებს განვითარებაში დაეხმაროსო. ამ მოთათბირების შედეგად, კლუბებმა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან შეხვედრა და საკითხის მთავრობის სხდომაზე გატანა მოითხოვეს, ხოლო ამ საკითხის მთავრობამდე მიტანა თბილისის "დინამოს" პრეზიდენტ რომან ფიფიას სთხოვეს.
ამის მერე ამ შეხვედრაზე აღარაფერი თქმულა. გაირკვა, რომ ფიფია არა პრემიერს, არამედ ივანიშვილს შეხვდა.
4 თებერვალს პრესკონფერენციაზე "მოქალაქის" დამფუძნებელმა ეს შეხვედრაც გაიხსენა და თქვა, რომ დაფინანსების მოთხოვნა მისთვის მიუღებელია.
"ფიფიას კარგი იდეა ჰქონდა, რომელშიც მხარი დავუჭირე. შეიძლებოდა, 6 კლუბი დაფინანსებულიყო ბიზნესმენებისგან, მაგრამ შემდეგი ნაბიჯი ეს უნდა ყოფილიყო - ბიზნესმენები შემეკრიბა და მათთვის საფეხბურთო კლუბების დაფინანსება მეთხოვა.
ეს ვერ მოხდებოდა, მე დაფინანსებას ვერავის ვთხოვდი. მიმაჩნია, რომ ეს ბუნებრივად უნდა მომხდარიყო.
ფეხბურთს სერიოზული თანხები და სერიოზული მიხედვა სჭირდება. იმედია, ეტაპობრივად ასეც მოხდება და საკითხი დარეგულირდება. თუმცა ფეხბურთი რომ აღორძინდეს, ამას ეკონომიკის აღორძინება უნდა უსწრებდეს წინ", - ამბობს ივანიშვილი.
19:22 | 06.02.2014
fero (15151)
დროგბა! ვის მიცეს? იმათ ვინნც მხოლოდ ფული. ფულის იძახიან? მათ ვინც რამდენიმე 10 ეული მილიონი აითვისა და რეალურად კი 10 მლ ის საქმე არ გააკეთეს? ეგეთ ხალხს არავინ არ მიცემს ფულს! დილას 12 თუ 14 მლნ დაახარჯეს და რა შედეგი დადო? ა ბოდიში! იმ ეტაპამდე მივიდა სანამდეც სხვა კლუბები მიდიოდნენ! იმის იქით ვერ გადახტა! ამით რა სარგებელი მიიღო ქართულმა ფეხბურთმა? არ მითხრაა რომ 6 თვიანი კონტრაქტების სისტემა დაინერგაო! იყიდე ფეხბურთელი!გადაიხადე ფული! და 6 თვეში უფასოდ გაუშვი! აი უთაობა! მეორე გუნდის ხელმძღვანელი კი წლის ბიუჯეტს 4 თვეში ხარჯავს და 8 თვე უფულობაზე წუწუნებს! მისთვის ფეხბურთის განვითარება ფეხბურთელის გაზრდა კი არაა! არამედ გუნდის უმაღლესში დატოვებს! ნებისმიერი საშუალებით! და დიდი ფინანსების მოთხოვნა! რაგბში კი პროფესიონალებია, ჯერ გეგიძემ დაიწყო! ანთაძემ გააგრძელა. და ახლა ნიჯარაძე! რომელიც მართლა ბევრს მუშაობს! თუ რაგბის განსავითარებლად არ ინანებს ფულს! სხვა რამის გამო დაინანებს? უბრალოდ მე ვერ ვხედავ ფედერაციიდან საქმის გაკეთების სურვილს! ნებას! ვერც შენ! ვერც სხვა! და ვერც ვერავინ! აი ამიტომ არც არავინ მიცემს ფულს! არც შენ მიცემ ამის შემხედვარე!
18:54 | 06.02.2014
1DINAMO1 (191)