და ვერც სანახაობრივ,შემტევ ფეხბურთს გვანახებს-შესაბამისი ტექნიკა არ გააჩნიათ
21წლის ახალგაზრდულის იმედი მქონდა და სლოვაკებთან მაჩვენეს რა იმედით უნდა ვიყოთ...
ეხლა 19წლის ბიჭების იმედით ვარ....და ასე დამოუკიდებლობის პირველი დღიდან 22წელია სულ ველოდები....
როგორ ვიფიქრებდი 70წლების დინამოს შემდეგ,რომ ოცნება იქნებოდა ეუროზე ან მუნდიალზე გასვლა?
ზუსტად იგივეს ვფიქრობ მეც და ეხა ავიყვანეთ 19წლამდელები ჰაერში და ვნახოთ 2 წელიწადში ვინ უფრო განვითარდება ჰოლანდიელები თუ ქართველები?სხვათაშორის ჰოლანიიდ 19წლამდელებს უელსმაც ფრე ეთამაშა!ეხლა ვასილ მაისურაძეზე ჩაიციკლა ხალხი და თბილისის დინამოდან რატო გამოუშვეს მაისურაძე?
გენაცვალე ხუბუტია. ხალხი დაგიპასებს რო სიმარტლეს ლაპარაკობ. იმ ხიზანისვილს კიდე კი მარა აგარ უნდა რო საქართველოში დაედგომებოდეს? რას გვაბოლებს
ხიზანიშვილი აშკარად იტყუება გინებაზე, ყველა ამბობს რომ ქეცბაია ფეხბურთელებს არ აგინებს.ხიზანიშვილი ტყუის და თავის ტყუილებით ნაკრებს უფრო ზიანს აყენებს. ასე რომ გაა..ას ხიზანამ და მიხედოს თავის კარიერას თურქეთში.
რა უნდა დააბრალო მწვრთნელს, როცა ნაკრების წამყვანი ფეხბურთელები დღედაღამე ფეისბუქზე არიან და როგორი და რა პოზაში ახალ-ახალი ფოტოები დადონ იმას ფიქრობენ.მაგათი პროფესიონალიზმი იქ დამთავრდა როცა მაღალი ხელფასები მიიღეს და ცხოვრება აიწყეს...
ბულგარეთში 2-6-ის მერე კობიმ რო თქვა, ფეხბურთის სათამაშოდ კი არა ზოგ-ზოგიერთი აქ ჯინსების საყიდლად იყო ჩამოსულიო, არ გახსოვთ?
იმ ბებერს ქეცბაიამ სამინისტროზე შემთხვევით კი არ მიანიშნა, ბებერი დათო ყიფიანს ეძმაკაცებოდა, აბა მინისტრი ვინ არის? გაიხსენეთ როგორ თქვა იმათი სიტყვები "ახლა ჩვენი დროა და გაიწიეთო" ქეცბამ ჩემ ქვეყანაში ჩამოვედი და რას ჰქვია გაიწიეო.
აქ შედეგებზე კი არაა უკმაყოფილება ეს იმათ არც აინტერესებთ, ძალაუფლება და ფული, მწვრთნელად სჭირდებათ ტოპმიულერის და კუპერისნაირები ორი წლით ჩამოვიდნენ არ იხმაურონ, ნაკრებში ფეხბურთელი გამოიძახონ მაგათი შედგენილი სიის მიხედვით და უხმაუროდვე აიბარგონ და რაც მთავარია წარუმატებლობა იმათ რომ დაბრალდეს. ამაში ლომის წვლილს ჟურნალისტები ასრულებენ ქეცბამაც აღნიშნა რომ 6 წუთზე უხეში შეცდომა დაღლილობას დააბრალა, ჟურნალისტებმა ეს რათქმაუნდა გაატარეს, საერთოდ ჟურნალისტების და ფეხბურთელების ურთიერთობა ცალკე თემაა, მიახლოებით მეფის და დაქირავებული მშიერი მეხოტბე.. გაზეთი როდის გამოვა, ვაა უჟე შაბათს ტო? კვირას რას აკეთებ? აი ეს შენ გამომართვი და კაფეში გაიყვან მუ ტლ ბს, დაისვენებ რა.
აი ასე იჩიკებიან ჯიგარი ფეხბურთელები აბა მაგათი კრიტიკა თავში აზრად ვის მოუვა.
ამ ფორუმზე ქეცბაია ხშირად გამიკრიტიკებია ბევრჯერ მიკამათია მაგრამ ამ კონფლიქტის მერე თემო ჩემ თვალში ცამდე ამაღლდა, ამაღლდა იმიტომ რომ კაცურად დადგა და უკან არ დაიხია, იმიტომ პირველად ნაკრების ისტორიაში სიმართლე თქვა და ფარდა ახადა სიბინძურეს. თემოს ჩამოსვლა ქართველების 99% გაგვეხარდა ის ყველა შესაძლებელი კანდიდატიდან საუკეთესოდ მიიჩნეოდა რატომ? მაგაზე ძლიერი და გამოცდილი მწვრთნელი ბევრი დადის დუნიაზე, მაგრამ სხვა მასზე პირდაპირი, სიმართლის მთქმელი და ქართულ ფეხბურთში კარგად ჩახედული კაცი არ მოიძებნება, ამიტომ ის სჭირდებოდა და სჭირდება ქართულ ფეხბურთს ამიტომ ჩამოიყვანეს და ამიტომ გვიხაროდა მისი ჩამოსვლა.. და აი დეზერტირს დაარქვა დეზერტირი, სიაფანდს სიაფანდი, პოხ.უისტს პოხ.უისტი და დაიწყეს ბუნტის აგორება "ფეხბურთელებს ვერ უგებს", "ყველა გაურბის".. ვინ ყველა? ვინ ვერ უგებს? ერთი იმიტომ გადაემტერა თურქეთან რომ არ ათამაშა მეორე ფინეთან ერთი ერთადერთი თამაშის გამო!!! ლაციო მაცდუნებელი ვარიანტია, მესმის, მაგრამ მე შემრცვებოდა ხმამაღლა იმის თქმა რომ თურქეთან რატომ არ მათამაშა ამის გამო ნაკრებს ზურგი შეაქცია, 2 წლის უთამაშებელი, უგუნდო. კუპერის და ტოპის დროს ესეთები არ გახმაურდებოდა ამიტომ არ აწყობთ ამათ ქეცბაია. პროექტი ქეცბაია ქვეყანას მილიონები დაუჯდა, საქმის საკეთებლად ჩამოვიდა ხალხს იმედია აქვს, ხალხს ეცით პატივი ხალხმა რა დაგიშავათ არ გინდათ პირდაპირ თქვით და დასვიდანია
გენაცვალე სიტყვებში. რა სიმართლეც გიწერია იმ სიმართლით გატაროს ღმერთმა მთელი ცხოვრება. ისე 1 რამეც მინდა ავღნიშნო. ეს სალუქვაე როა ჩოილარი მაგან დაუწყო გინდა თუ არა თQვი ვისზე ლაპარაკობო თემომ უთხრა ვერ ვიტყვი იმიტო რო მერე მე იმ კაცთან ერთად უნდა ვიმუშავოო სალუქვაძე კიდე ჩააცივდა გინდა თუ არა თქვიო თქვა ამანაც ამისულაშვილიო და დაიწყო იმის მერე 1 ამბავი. ქეცბაიას რო არ დაეკონკრეტებინა ამხელა ამბავი არ მოხდებოდა
ქეცბაია მართალია და უნდა დარჩეს. ესეთი კაცი ჭირდება დღეს საქართველოს თორე ისეც ამ ზარმაც და უსაქმურ ქვეყაბაში სხვანაირად არაპერი გამოვა. უნდა ძლიერი ხელი, ძლიერი ლიდერი ყველა ორგანიზაციას, სამინისტროს, და ნაკრებსაც ხალხო. ადამიანი ვინც პრინციპების ერთგულია, არის პატრიოტი, ესმის საქმე და ამბობს სიმართლეს. გაიგეთ რა. ის ნაძირალა მოხუცი ჟურნალისტი კიდე მოშორდეს საერთოდ რა. ამხელა დამსახურების კაცს ქეცბაიას რას ეუბნებოდა დააკვირდით? უნდა გადადგე და წახვიდეო. ვინაა ეგ ? ეგ ჭყვეტავს ეხლა? ხალხო აზრზე მოდით ჩემო საყვარელო ქართველებო, აქ თათარი და სომეხი არ შემოვა დასაკომენტარებლად და ვისაც საქმის კეთება უნდა და შეუძლია აცადეთ რა და პირად ინტერესებს ნუ გადააყოლეთ ეს ქართული ფეხბურთი და ყველაფერი ქართული.
ის ბებერი მართლა მოსაშორებელია. გია გორგოძე ქვია
აუწვა ტ.რ.ა.კ.ე.ბ.ი ქეცბაიამ იმათ ვისაც ეგონა გარანტირებული ქონდათ ადგილი ნაკრებში.როგორ აკადრეს სათადარიგოთა სკამზე დაჯდომა.ნებისმიერი საღად მოაზროვნე უნდა მიხვდეს, რომ სწორედ ქეცბაიას ნაირი მიდგომა და დამოკიდებულებაა დღეს საჭირო
Mე ვთვლI რომ ქეცბაia უნდ დარჩეს. Fაქტia რომ ნაკრებს ადრც ქონდაპრობლემებ, ტუმცა ფებურთელებI კოფორტულად გრძნibდნენ თავს. Hოდა მგონI ამკმფორტს კარგავენფებუტელები და დიწყე წუწუნი.
ძაან მარტივი მისახვედრია რო იმ ჭორიკანა ფეხბურთელების ნალაპარაკევს ყურადღება არ უნდა მივაქციოთ.დედას აგინებდა თურმე!!!ეხლა გაახსენდა დედას რო აგინებდა?კანკავამ სწორად თქვა.რა გამოდის ეხლა ვინც არ წავიდა ნაკრებიდან ისინ დედის გინებას ატარებენ და ესენი იმათზე მაგარი ტიპები არიან?
ძოძუაშვილი დღეს არსებულ ქართველ მწვრთნელებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მოაზროვნე მწვრთნელია. მივმართავ ფედერაციას და სპორტის სამინისტროს - შევქმნათ მეორე ნაკრები; ჩავუყენოთ სათავეში ან ძოძუაშვილი ან დევდარიანი; პერიოდულად გავაჯიბროთ სპარინგად პირველ ნაკრებს და ნახეთ რა შედეგს მივიღებთ. მოკლედ აბანოში გამოჩნდება ...
მეორე ნაკრებს ექნება დამატებითი ხარჯი რადგან დაჭირდება შეკრებები და ასე შემდეგ და სარგებელი არანაირი არ ექნება..ასერომ ამან რამე სარგებელი მოუტანოს ქართულ ფეხბურთს არა მგონია
მეორე ნაკრები იქნება პირველის სპარინგი!
და აზრი??მაგ სპარინგის გამო უნდა დაიხარჯოს ამდენი ფული??ფეხბურთელების ცამოყვანა შეკრება ცხოვრება საკმაოდ დიდი ტანხა დაჯდება და აზრს ვერ ვხედავ მაგისი
კაი რა მეორე ნაკრები. იგივეს ლაპარაკობდა კიკნაძე და არავინ უსმინა და სწორის ქნეს. 1ლი ნაკრებისთვის ვერ მიგვიხედია და რა დროს მეორეა
იგივეს ვითხოვდი, ოღონდ მაისურაძე მწვრთნელად და გაშვებული ფეხბურთელები მეორე ნაკრებში.
1)რამდენიც არ უნდა ვიკამათოთ დარწმუნებული ვარ ქეცბაია დარჩება.
2)როდესაც მწვრთნელის შეცვლას ითხოვ არგუმენტირებულად უნდა დაასაბუთო, რომ ვისაც მიიჩნებ უკეთეს მწვრთნელად ის უკეთეს შედეგს დადებს.
3)ძოძუაშვილი და კაჭარავა გვარწმუნებენ, რომ ფეხბურთელისთვის დედის გინება არის ფეხბურთის შემადგენელი ნაწილი და ფეხბურთელმა ხმა არ უნდა ამოიღოს.
4)მწვრთნელს ანაზღაურება შედეგის მიხედვით თუ ექნება (წარმატებული ევროპული ნაკრებების მწვრთნელების მიხედვით), დარწმუნებული ვარ საქართველოს ნაკრებში მუშაობაზე ბევრი უარს იტყოდა.
5)ქართველი ფეხბურთელების პოტენციალს თუ გამოვიყენებთ, შემტევ ფეხბურთს 4 თვის მიზანმიმართული ვარჯიშით წარმატებულად ვითამაშებთ.
მართალია ეს კაცი ქართული ფეღბურთის პრობლემა 1981 წლის ტრიუმფის მერე მოდის მაგის მერე ხეირიანი მართლაც არაფერი მომხდარა, შეცდომაა თითქოს ქართულ ფეხბურთის პრობლემა თითქოს
დამოუკიდებლობის პერიოდიდან ან მით უმეტეს ქეცბაიას მწვრთნელობისას დაიწყო ჩვენ ფეხბურთში პრობლემები 1982 წლიდან ყიფიანის ფეღბურთიდან წასვლის მერე დაიწყო და Mტავარი პრობლომა მოვარსკვლავო ტიპების თავში ავარდნაა მოკლედ მენტალიტეტშია მთავარი პრობლემა.
გეთანხმები მაგაში ნამდვილად ეგრეა..ხოდა ვიღაც ულვაშა რო იყო პრენსკოფერეციაზე ჯურნალისტი მაგან თქვა 5 წლის წინ დაიწყო ქართული ფეხბურთის პრობლემებიო და ჯურნალისტი რო ეგეთ რაღაცას იტყვის რაღა უნდა ელაპარაკო
ხო აბა რა რა ხუთი წლის წინ დაიწყო, 83 წლიდან მოყოლებული დინამო სულ უმაღლეს ლიგაში დასარჩენად იბრძოდა და ხან ქუტაისის ტორპედო და ხან გურია შველოდა თორემ უეჭველი გავარდებოდა.
ძოძუაშვილი დაბერდა,თან ბევრი დრო გაუცდა უმუშევარი რაც არი,პლუს იმის ფონზე რო ფეხბურთი დღითიდღე ვითარდება და ძველი სოვეტსკი ხრიკებით შედეგის დადება ძან რთული იქნება,კიდევ არსებობს ბევრი სხვა გარემოებაც! დევდარიანი უნიჭიერესი მწვრთნელია,თან უმნიშვნელოვანესი იქნება მისთვის თუ რა კონტიგენტი ეყოლება(ასაკს ვგულისხმობ) მაგრამ მას არ შეუძლია პროფესიონალი ფეხბურთელების მართვა,(ცალკე თემაა რამდენი პროფესიონალი გვგყავს ნაკრებში)D იქეთ მართავენ მას ფეხბურთელები! აი მე პირადად ზუსტად რო გიორგი დევდარიანს ვისურვებდი,ოღონდ ქეცბაიას კონტრაქტის ამოწურვის შემდეგ ანუ 2 წლის მერე. რაც შეეხება მაისურაძეს,მას ბავშვების გარდა დიდი გამოცდილება არანაირი არ აქვს(თუნდაც საკლუბო) ასე რომ უდიდესი რისკი იქნება მისი დანიშვნა. მოკლედ მე ყველანაირად მომხრე ვარ ქეცბაია დარჩეს
D იცავს კიდოს D
ისე ფეხბურთელების ადგილზე რო ვიყო უნდა დაურეკონ ხიზანიშვილს ჩამოათრიონ აქ და სიფათი უნდა გაუხიონ ცემაში ესეგი რა გამოდის მაგისი ინტერვიუდან რომ თითონ ყოფილა მაგარი ბიჭი და სხვები ჩმორები რომლებიც თურმე იტანენ ქეცბაიასგან დედის გინებას
ეს ჯურნალისტები კიდე ხო ხედავთ რა დღეში არიან რაც ცხორებაში ინტერვიუები არ აუღიათ ამ ორ დღეში აიგეს იქნებ რამენაირად ფეხბურთელები ააბუნტონ მარა არაფერი გამოუვათ
რატომ გონია ვინმეს რომ გეცბაიაზე ნაკლები მწვრთნელია ან ძოძუაშვილი ან დევდარიანი ან მაისურაძე. მივცეთ მათ ერთი ციკლის ჩატარების უფლება და მერე ვილაპარაკოთ. ხე ნაყოფით იცნობა.
კაი რა დევდარიანი ტო..დევდარიანმა დინამოში ვერ გძლო ფეხბურთელების გამო წამოვიდა მთელი დინამო აუმხედრდა და მაგი საქართველოს ნაკრებში იზავს რამეს??
beqa16885 (21)