ქართველ სუმოისტ ლევან გორგაძეს ბოლოდროინდელი ჩინებული გარჯა დაუფასდა. ტოჩინოშინის შიკონათი ცნობილმა გორგაძემ მძიმე ტრავმის გადატანის შემდეგ, მიჯრით ოთხ ბაშოზე იმარჯვა (2-ჯერ რანგით მე-3 მაკუშიტას დივიზიონში, 2-ჯერ კი – მე-2 ძურიოში) და ელიტარულ მაკუუჩი დივიზიონს დაუბრუნდა.
მეტიც, 27 წლის ქართველი სუმოისტი მყის აღმოსავლეთის მე-8 მაეგაშირა გახდა, ამგვარად, თუკი წარმატებული ასპარეზობა გააგრძელა, მალე სანიაკუსაც (პირობითი კატეგორია, რომელშიც 4 უმაღლესი წოდების – იოკოძუნა, ოძეკი, სეკივაკე, კომუსუბი – მქონე სუმოისტები არიან გაერთიანებულნი) მიუახლოვდება.
განახლებულ ბანძუკეში (რეიტინგი) მაკუუჩიში ვერ ვიხილავთ ქართველ გოლიათ თეიმურაზ ჯუღელს. გაგამარუს ძურიოს მე-5 ნომრის წოდება მიენიჭა და მომავალ ბაშოზე კვლავ ელიტაში დაბრუნებისთვის ბრძოლა მოუწევს.
სასწაული პროგრესი აქვს 21 წლის მონღოლ ალტანჰოიაგიინ იჩინოროვას იგივე იჩინოჯოს, რომელსაც პროფესიულ სუმოში მხოლოდ 5 ტურნირი აქვს ჩატარებული და უკვე მე-3 იერარქიულ საფეხურს (სეკივაკე) უწია. სეკივაკე გახდა 28 წლის ბულგარელი აოიამაც (დანიელ ივანოვი), რომელმაც რიკიშის კარიერა 2009 წელს დაიწყო.
ბანძუკეს სათავეში იოკოძუნები – ჰაკუჰო, კაკურიუ და ჰარუმაფუჯი და ოძეკები – კოტოშოგიკუ, კისენოსატო და გოეიდო რჩებიან, კომუსუბის ტიტულით კი პირველად გაირჯება ოსაკას პრეფექტურის 28 წლის მკვიდრი იკიოი.
შეგახსენებთ, რომ მომდევნო ბაშო ფუკუოკას საერთაშორისო ცენტრში 9-23 ნოემბერს შედგება.
მიაწექი ტოჩი მინიმუმ 10 უნდა მოიგო თუ რამის მიღწევა გინდა
პროგნოზებში დაახლოებით მე-10 ნომრობას უწინასწარმეტყველებდნენ. კომუსუბი კი იყო ტოჩი ადრე და ვნახოთ, ჩემი აზრით უფრო წინ უნდა წავიდეს და მინიმუმ ოძეკი უნდა გახდეს. ამას 3-4 ბაშო ალბათ დასჭირდება.
3 ბასო მინიმუმ ოზეკზე რო ახვიდა მარტო მაგას უნდა თან სეკივაკეს. ანუ ბოლო 45 შეხვედრაში 33 უნდა მოიგოს სეკივაკემ რო ოძეკი გახდეს. ხოლო ტოჩი კი მე8 მაეგაშირაა და თუ ტემპს შეინარჩუნებს მაგ ამბავს 10 ბაშო მაინც დაჭირდება
ღმერთმა ქნას მეხუთე ბაშოც მოეგოს ზედიზედ
კი მაგრამ ეხლა უმაღლეს დივიზიონშია და მანდ მგლები არიან. 10 შეხვედრა კი უნდა მოიგოს წესით.
ტოჩის კიდე ვულოცავ და იმედია არ დააგდებს ტემპს, 27 წლისაა და ახლა ძალების დაზოგვაზე ფიქრი ზედმეტია, პოლნი ხოდით უნდა მიაწვეს და სადამდეც გაწვდება უნდა გაიქაჩოს
კი მაგის იმედი მაქვს რომ აკრეფილ ტემპს შეინარჩუნებს.
ვაა იჩინოჯო სეკივაკეზე გლიჯეს?