1:55 | 5.08.2024 | ნანახია NaN - ჯერ
მედლების ჩათვლა ოლიმპიადაზე: საქართველოს -4, ლიდერი შეიცვალა
საქართველო რეიტინგში 27-ე ადგილზეა
პარიზის ოლიმპიადაზე საქართველოს მონაგარი ოთხ მედლამდე გაიზარდა. კრივში (63.5 კგ) ლაშა გურულმა ბრინჯაო მოიპოვა.
ამრიგად, საქართველოს აქტივში ერთი ოქრო, ორი ვერცხლი და ერთი ბრინჯაოა. თუმცა, გუშინდელთან შედარებით მედლების ჩათვლაში საქართველო 4 საფეხურით დაქვეითდა და ამჟამად 27-ე ადგილზეა.
მედლების ჩათვლაში ამერიკა გალიდერდა, რომელსაც 19 ოქრო აქვს, ისევე, როგორც ჩინეთს, მაგრამ აშშ-ს 9 ვერცხლით მეტი აქვს, ვიდრე ჩინელებს, ამიტომ, ლიდერი შეიცვალა. ყველაზე მეტი მედალიც ამერიკელთა აქტივშია - 71.
მთლიანობაში ოქროს მედალი ჯერჯერობით, 43 ქვეყანას აქვს მოპოვებული. 5 აგვისტო მეათე საშეჯიბრო დღეა პარიზის ოლიმპიადაზე და პირველი, როცა საქართველოს წარმომადგენელი არ იასპარეზებს. ქართველები შეჯიბრში 6 აგვისტოდან ჩაერთვებიან, კერძოდ, ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში.
მედლების ჩათვლა
1. აშშ - 19 ოქრო, 26 ვერცხლი, 26 ბრინჯაო (სულ 71 მედალი)
2. ჩინეთი - 19 ოქრო, 15 ვერცხლი, 11 ბრინჯაო (45)
3. საფრანგეთი - 12 ოქრო, 14 ვერცხლი, 18 ბრინჯაო (44)
4. ავსტრალია - 12 ოქრო, 11 ვერცხლი, 8 ბრინჯაო (31)
5. დიდი ბრიტანეთი - 10 ოქრო, 12 ვერცხლი, 15 ბრინჯაო (37)
6. სამხრეთ კორეა - 10 ოქრო, 7 ვერცხლი, 7 ბრინჯაო (24)
7. იაპონია - 9 ოქრო, 5 ვერცხლი, 10 ბრინჯაო (24)
8. იტალია - 7 ოქრო, 10 ვერცხლი, 5 ბრინჯაო (22)
9. ნიდერლანდები - 6 ოქრო, 5 ვერცხლი, 4 ბრინჯაო (15)
10. გერმანია - 5 ოქრო, 5 ვერცხლი, 2 ბრინჯაო (12)
...27. საქართველო - 1 ოქრო, 2 ვერცხლი, 1 ბრინჯაო (4)
მედლების ჩათვლის რეიტინგი...
საქართველოს დელეგაციას ოქროს მედალი ლაშა ბექაურმა მოუტანა (ძიუდო), ვერცხლი ტატო გრიგალაშვილის და ილია სულამანიძის (ორივე ძიუდო) აქტივშია, ხოლო ბრინჯაოს მედალს ლაშა გურული დაეუფლა (კრივი).