ყაზანის „რუბინის“ გენერალურმა დირექტორმა რუსტემ საიმანოვმა ხვიჩა კვარაცხელიას შესახებ რუსულ მედიაში კომენტარი გააკეთა და მოკლედ თქვა, რომ ქართველი ფეხბურთელი იანვარში „რუბინში“ დარჩება.
„ხვიჩას მომავალი? ის რჩება. თუ 20 მილიონ ევროს გადაიხდიან? უარს ვერ ვიტყვი“, - ციტირებს რუსული პრესა საიმანოვის სიტყვებს.
20 წლის ქართველ ფეხბურთელს ბოლო პერიოდში აქტიურად უკავშირებენ ინგლისურ კლუბებს, „ვესტ ჰემს“, „ევერტონსა“ და „საუთჰემპტონს“, თუმცა, ჯერჯერობით, გარკვეული არაფერია.
შეგახსენებთ, მიმდინარე სეზონში ხვიჩა კვარაცხელიამ ყველა ტურნირზე ჩატარებულ 17 მატჩში 1 გოლი გაიტანა და 3 საგოლე პასი გააკეთა. მას „რუბინთან“ კონტრაქტი 2024 წლის 30 ივნისამდე აქვს გაფორმებული.
რა 20 მილიონზე 30 ეტყვიან აუ აუ დდდდდდდდ
მეგობრებო! ყველაზე საინტერესო იცით რა არის, ის რომ ვერავინ ჩამოართვა ინტერვიუ ხვიჩას, რომ ეს საკითხები დაუსვას, (ნუ კაი ვთქვათ პოლიტიკაზე და პუტინზე არა)
დაუსვან კითხვა, რატომ გაქვს 5 წლიანი კონტრაქტი ?
და ერთი გვითხარი ყველას ქართველებს, გინდა ევროპაში და არ გიშვებენ?
ძალით თამაშობ ეხლა ცუდათ, ამათ ჯინაზე?
და გავიგოთ ხვიჩას აზრი..იკარდის ცოლ ვანდა თუ ვარა, ნუ ვინც არის (ისე კი კაი რამეა მართლა))) მაგაზე უფრო მეტი რამე ვიცით, ვიდრე ხვიჩაზე..
ვერ ვხვდები, რატომ ხდება ესე
როგორც ადრე დავწერე, თუ კვარაცხელია ეხლა იანვარში გადავიდა ევროპაში, მაშინ რუსეთზე ხმას არ ამოვიღებ! აი თუ არ გადავიდა, მაშინ თქვენ კი მოგიწევთ იმის აღიარება, რომ კვარაცხელიას მკზანმკმართულად უნგრევენ კარიერას
აბა მასე ასათიანი, ჯანაშია და სხვები ნამდვილად იყვნენ წარმატებულები რუსეთში. ეს ვარიანტი პირიქით - უფრო კარგიც არის რუსეთისთვის. კი არის დამოყრობელი, მაგრამ აი როგორ წარმატებას აღწევენ მასთან ... მოკლედ ეს რუსული ფინტები ჩემთვის ძან გასაგებია და არ მგონია რამე მეჩვენებოდეს
მოსკოვს აწყობს რომ ქართველი ფეხბურთელი წარმატებუკი იყოს, ოღონდ მხოლოდ რუსეთისთვის. არცერთ ვარიანტში არ აწყობს ვინმე ქართველი ფეხბურთელი მსოფლიო მაშტაბის ვარსკვკავი გახდეს! ამის შანსი აქვს დღეს კვარაცხელიას და ამაზე თითქმის ყვეკა ვთანხმდებით
ფინანსური მოგება აუცილებელია აიქსი, დორტმუნდი და სხვა კერძო საბაზრო კლუბებისთვის. რაც მეტს მოუგებენ, მით მეტ მოგებას მიიღებენ ამ კლუბების მესაკუთრეები. რუსული პარტ აქტივი, ვითომ კლუბები ბიუჯეტიდან ფინანსდება და შენ საიმანოვს, თუ ყაიმანოვს სულ ახატია რამდენს მოიგებს რუბინი წლის ბოლოს. არი ერთი ჩინოვნიკი, გატენილი მაყუთით და არის ჩვეულებრივი პუტინის პარტიის მონა. ისევე როგორც ყვა სხვა კლუბის "მმართველი"
მე როგორც გამოვიტანე დასკვნა არსებობენ ადამიანები ვინც ყველაფერის გაკრიტიკებას რაც ზოგადად რუსეთთან არის დაკავშირებული, მიიჩნევენ პატრიოტიზმის უმაღლეს გამოვლინებად, ხოლო ნებისმიერი ალტერნატიული აზრი აღიქმება ღალატად და რუსეთუმეობად
გაგიმარჯოს, მეც ამის თქმას ვცდილობ რომ რუსულ ფეხბურთში ფული სულ სხვა მეთოდით ტრიალებს, და მაგ არაჯანსაღი მეთოდების მძევალია კვარაცხელიაც და ყველა ვინც რუსეთის ჩემპიონატში თამაშობს, გარდა იშვიათი შემთხვევებისა, მაგრამ შენ მაინც კვარაცხელიას საკითხს ისე უყურებ თითქოს კრემლში არსებობდეს ქართველი ფეხბურთელების დეგრადირების დეპარტამენტი
და ამაში რომ არ გეთანხმები პუტინის მცველად გყავარ შერაცხული
რატომ გამორიცხავ? აი რატომ? ეს ამიხსენი მაშინ... ბაბუაჩემი რაღაც ლექსის დაწერის გამო საერთოდ დახვრიტეს. შენ შეიძლება არ იცი, მაგრამ ვინმე შენიანიც ეყოლებაღ მასე მოკლული
იმიტომ გამოვრიცხავ რომ დროში პოლიტიკა და პოლიტიკური სიბინძურეების პრიორიტეტები იცვლება. მაშინდელი იმპერიები ტერიტორიებს პირდაპირი მნიშვნელობით იპყრობდნენ და იერთებდნენ, დაპყრობილი ტერიტორიის შემოსამტკიცებლად საჭირო იყო იქაური მოსახლეობის დამორჩილება, დაპყრობილი ხალხისთვის ცნობიერების გარდაქმნა, ჩვენი სამეფო და სამთავრო ოჯახები ანუ ელიტა ვინც დაემორჩილა მათ მოსკოვში ფუფუნებაში დაასახლეს რათა სამშობლოსთან ემოციურო ბმა გაეწყვიტათ, ვინც არ დაემორჩილა ისინი დახვრიტეს, ხოლო ადგილზე უბრალო ხალხს რუსი მღვდლები დაუნიშნეს სოფლებში, ეს არაფერი იყო თუ არა გარუსების პოლიტიკა, ასეთ პირობებში კი ნებისმიერი პატრიოტული გამოვლინება მათთვის კატეგორიულად მიუღებელი და საშიში იყო...შესაბამისად სასჯელიც მძიმე.
, არც კვარაცხელიას ბურთაობა ანაღვლებს ვინმეს კრემლში და არც ის საქართველოში ვინმეს ფეისბუკსტატუსად სტოპრაშა უყენია თუ სხვა რამ
ახლა კი კიდევ სულ სხვანაირადაა, სახელმწიფოები სახელმწიფოებს არ იპყრობენ, არავის აქვს იმაზე გართულება სტატუსით ხარ თუ არა დამოუკიდებელი, მთავარი გათვლა აქვთ იმაზე რომ შენს ქვეყანაში მოიპოვონ პოლიტიკური და ეკონომიკური ბერკეტები, ძლიერი სახელმწიფოები ცდილობენ სუსტებს მარიონეტი მთავრობები დაუსვან, ეკონომიკურად დამოკიდებულნი გაიხადონ.
ასე რომ დღეს არათუ ლექსის გამო არამედ სულ დედა რომ აგინო პირდაპირ ეთერში პუტინს მაინც არაფერს გეტყვიან
იმედია ხვდები რომ იმას კი არ ვამბობ რუსეთი შედარებით ჰუმანური გახდა თქო, არამედ იმას ვამბობ რომ ბრძოლის მეთოდები დროსთან ერთად იცვლება.
ისიც კი ვერ გაიგეთ, რომ რუსული კლუბები საერთოთ არაა საფეხბურთო კლუბები. ისინი ჩვეულებრივად ბიუჯეტის დაფინანსებული პარტიული აქტივებია დს მაგათ მოგება/წაგება (ფინანსური) სულ ახატიათ
23.12.2021lagashi - ბაბუაჩემი რაღაც ლექსის გამო დახვრიტეს რუსებმა და კარიერას როგორ გაუფუჭებენ ამომავალ ქართველ ვარსკვლავს? რომ ქილიკობთ მაგიტომაც მგაზის თავზე აგერ 3 საუკუნეა რუსი და კიდევ კაი ხანს მასე იქენება. იქილიკეთ ეხლა
მოლაგდნენ პუტინის მცველები ... მაგი როგორ იკადრებს რამე ცუდს ქართველებისთვის?