საფრანგეთის ნაკრების თავდამსხმელმა, კილიან მბაპემ, გასული ევრო 2020-ზე თავისი გუნდის გამოსვლის შესახებ ისაუბრა, რომლის დროსაც ის საფეხბურთო საზოგადოების კრიტიკის ობიექტი გახდა.
„არასოდეს ამიღია ერთი ევროც კი ეროვნულ გუნდში თამაშისას და ყოველთვის ფულის გარეშე ვითამაშებ. მაგრამ არასოდეს მსურდა პრობლემების შექმნა. ერთ დღეს ვიგრძენი, რომ ნაკრებისთვის პრობლემატური ვხდები. ადამიანები მეუბნებოდნენ, რომ ჩემი გულისთვის წააგს.
თუ უჩემოდ ბედნიერები იქნებიან, ახლავე წავალ. ვესაუბრე ქვეყნის ფეხბურთოს ფედერაციის პრეზიდენტს, ნოელ ლე გრეს, განვიხილეთ ყველაფერი. ვუთხარი, რომ არ მომწინს, როცა მაიმუნს მეძახიან შვეიცარიასთან გაცუდებული პენალტის გამო. ამასთან, ვაღიარებ, რომ დამნაშავე ვიყავი იმ ეპიზოდში.“ - ციტირებს 22 წლის ფორვარდის სიტყვებს L'Equipe.
მესიმ ექვსივე პენალტი პირველმა დაარტყა თავისი გუნდიდან.გმირობა არ მოუნდომებია,თავისი გასაკეთებელი გააკეთა პირველმა როგორც ლიდერს შეეფერება
პორტუგალიამ კი 2 პენალტების სერია წააგო მაგის ეპოქაში(3 მოიგო),ესპანეთთან 2012-ში ევროზე 4-2 და ჩილესთან 2017-ში კონფედერაციის თასზე 3-0 და მაგ თამაშებში არ დაურტყამს პენოს,მეხუთე დარტყმას და გმირობას უცდიდა)))
3 მნიშვნელოვანი პენალტების სერია ითამაშა კრისტინამ კლუბში(ბაიერნი ნახევარფინალი,ჩელსი-ატლეტიკო ფინალი) და ორჯერ გააფუჭა.თუმცა მაგის გუნდმა ორი მოიგო და ერთი წააგო ბაიერნთან
კრისტინას ნაკრებში პენალტების სერიაში 3 პენალტი აქვს დარტყმული და სამივე გატანილი თუმცა გაფუჭებული აქვს ავსტრიასთან ევროს ჯგუფში და 0-0 მორჩა ეგ თამაში რითაც პორტუგალიამ ჯგუფში პირველი ადგილი დაკარგა(საერთოდ მესამეზე გავიდა).ასევე გააფუჭა ირანთან რომელიც 1-1 მორჩა(ბოლოში წაგებას და ჯგუფში ჩარჩენასაც ბეწვზე გადარჩა) და ასევე პირველი ადგილი დაკარგა პორტუგალიამ მაგ პენალტის გაფუჭების გამო და კი გამოაგდო ურუგვაიმ მეოთხედფინალიდან.მოკლედ ეძახეთ კრისტინას უკეთესი პენალტის დამრტყმელი და გაცილებით მეტი მნიშვნელოვანი პენალტი აქვს გაფუჭებული კრისტინას ვიდრე მესის,თუმცა იღბალაა ეგ ჩემისა და მისმა გუნდებმა უმეტესობა მაგ პენალტებიდან მაინც მოიგეს.მესის საკლუბოზე პენალტების სერიაში არ დაურტყამს,სანაკრებოზე კი 5 გაიტანა და 1 გააფუჭა.3-3 ბალანსი არგენტინას მაგ სერიებში.2 ჩილესთან წააგო(საიდანაც ერთში მარტო მესიმ გაიტანა არგენტინიდან 2015-ში),ერთი ურუგვაისთან,ორი კოლუმბიას მოუგო და ერთი ჰოლანდიას
ნაკრებში კრისტინა ცუდად ურტყამს პენალტებს,24 პენალტიდან 7 გააფუჭო ბევრია.მესი ნორმალურად ურტყამს ნაკრებში 28 დან 23 გაიტანა.პენალტების სერიაც რომ ვთქვათ რაშიც არგენტინის ნაკრებმა ითამაშა 6 პენალტიდან 5 გაიტანა მესიმ რაც კარგი შედეგია.კლუბებს რაც შეეხება 151 დარტყმულიდან 128 გაიტანა კრისტინამ და 23 გააფუჭა,მესიმ 107 დარტყმულიდან 82 გაიტანა და 25 გააფუჭა,მოკლედ საკლუბოზე ურტყამს კრისტინა უკეთ პენალტებს თუმცა იმავე საკლუბოზე გაფუჭებული აქვს ისეთი პენალტები როგორიცაა 2008 წელს კამპნოუზე ლიგის ნახევარფინალში,იმავე 2008 წელს ჩელსისთან ფინალში,ასევე 2012 წელს ბაიერნთან ნახევარფინალში.მესის მნიშვნელოვანი გაფუჭებული პენალტი ორია,ჩელსი 2012 და ჩილე 2016
არც მესი ურტყამს ცოტას მაგრამ იმის მაჩვენებელი მართლა ძაან ბევრია.135 პენალტი აქვს მესის დარტყმული კარიერაში,105 გატანილი და 30 გაფუჭებული.ნაკრებში კრისტიანოს 24 პენალტი აქვს დარტყმული 17 გატანილი და 7 გაფუჭებული,მესის 28 პენალტი აქვს ნაკრებში დარტყმული საიდანაც 23 გაიტანა და 5 გააფუჭა
ერთი გაფუჭებული პენალტის გამო ფეხბურთელს არ უნდა გადაუარო.ყველა აფუჭებს პენალტს.სხვებს რომ შევეშვად კრისტინა რომ კრისტინაა ეგეც კი აფუჭებს რომელიც მთელი კარიერა პენალტის ნიშნულთან დგას.175 პენალტი აქვს ტიპს კარიერაში დარტყმული რაც არის არარეალური ციფრი.145 გატანილი და 30 გაფუჭებული