ერთა ლიგის C დივიზიონის მეორე ჯგუფში საქართველოს ნაკრებმა ესტონეთს 1:0 აჯობა და ნამატჩევს ვლადიმირ ვაისმა კომენტარი გააკეთა. სლოვაკი სპეციალისტი კმაყოფილი დარჩა გუნდის თამაშით და მეტწილად, შედეგით, რადგან, როგორც აღნიშნა, პირველი მატჩი ყოველთვის მნიშვნელოვანია.
ამასთან, ხვიჩა კვარაცხელიაზე ცალკე ისაუბრა, რომელიც მატჩის საუკეთესო ფეხბურთელი იყო და ვაისმაც მის თამაშს გვერდი ვერ აუარა.
„ბედნიერი ვარ სამი ქულით და ჩემი ფეხბურთელების თამაშით, რადგან ბოლო პერიოდში კლუბებში ყველას ბევრი სათამაშო დრო არ ჰქონიათ. ფიზიკურად ძლიერ და სპორტულ გუნდს პასუხი გავეცით, მაგრამ ჩვენ უკეთესი გუნდი ვიყავით. გოლის გასატანად სამი-ოთხი კარგი შანსი შევქმენით. პირველი თამაში ყოველთვის ძალიან მნიშვნელოვანია და იმედი მაქვს, ჩრდილოეთ მაკედონიასთანაც ამავე გზით გავაგრძელებთ.
კვარაცხელია ძალიან ნიჭიერია. ისტორიულად საქართველოს უამრავი ნიჭიერი ფეხბურთელი ჰყოლია და მომავალი მასზეა დამოკიდებული. რუსეთის ჩემპიონატში ის თითქმის ყოველ მატჩში საუკეთესოა და იმედია, ისეთი დიდი ფეხბურთელი გახდება, რომ საქართველოს ისტორიაში შევა.
ესტონეთის ნაკრებიდან ჰეინს (მეკარე) და ტუნიოვს გამოვყოფ, მათ წარმატებულ კარიერას ვუსურვებ, ტუნიოვი ძალიან ნიჭიერია“, - თქვა ვაისმა.
შეგახსენებთ, საქართველოს ნაკრების პირველი ტურის შემდეგ სამი ქულა აქვს და ჯგუფს ჩრდილოეთ მაკედონიასთან ერთად ლიდერობს, რომელსაც 8 სექტემბერს თბილისში დაუხვდება. ეს თამაში 20:00 საათზე, „დინამო არენაზე“ უმაყურებლოდ გაიმართება.
8 11 14 ოქტომბერს ბელარუსია და გასვლაზე სომხები მაკედონია 6 დღეში 3 თამაშს ვერ გავქაჩავთ თუ არ დაგვემატენ კაშია ტაბიძე დვალი ნავალოვსკი ხარაბაძე - ანანიძე კიტეიშვილი ყაზაიშვილი მერებაშვილი პაპუნაშვილი-არველაძე არაბიძე მჭედლიძე ლობჟანიძე
ლორია- კაკაბაძე კვირკველია გრიგალავა ხოჭოლავა -კანკავა გვილია კვეკვესკირი- ჩაკვეტაძე კვარაცხელია-კაჭარავა
კვარაცხელიაზე რომკ წერთ სარგებლიანობის მაჩვენებელი დაბალი აქვსო როგორ აქვს დაბალი ? ესტონეთთან ვინ გააკეთა საგოლე პასი და ვინ აწიოკებდა მთელი თამაში იმათ ნახევარდაცვას და დაცვას ? მაგის გამო შეტევაში წასვლას რომ ვერ ბედავდნენ ! თანაც რაც მთავარია უჩვეულო ადგილზე თამაშობდა და ამიტომ ვთვლი რომ უმაგრესად ითამაშა და რუსეთში რამხელა სახელი დაიგდო ამ 6 თეში ვხედავთ და რეებს უშვრება რუსეთის საუკეთესო მცველებს ! ბევრი თვლის რომ რუსებს მაგარი მცველები არ ყავთო და ვერ დავეთანხმები რუსები შექმნაში არიან სუსტები თორე დანგრევაში და შეტევის ჩაშლაში იცოცხლე მაგრები არიან ცესკასთან გახსოვთ რუსეთის საუკეთესო მცველ ფერნანდეს თავიდან 2-3 ჯერ რომ დაახვია თავბრუ იმის მერე ის ვეღარ ბედავდა წინ წასვლას და თავის სახელგანთქმულ რეიდებს ვეღარ აკეთებდა და დიდ წილად ამანაც ითამაშა დიდი როლი იმ მოგებაში და ეს არაა სარგებლიანობის მაჩვენებელი ? ერთადერთმა მცველმა (მგონი ჩიჩერინია გვარად) შეძლო მისი დაჭერა ასე თუ ისე და ეგრევე აჯახეს მატჩის საუკეთესო მოთამაშის პრიზი არადა რამოდენიმეს უფრო ეკუთვნოდათ ის პრიზი! სარგებლიანობას რაც შეეხება მისი ბრალი არაა რომ დებილი "თავდამსხმელები" ყავს რუბინს და ხვიჩას ასპროცენტიან საგოლე პასებს ვერ იყენებენ ! ყველაფერს რომ თავი დავანებოტ რუსი ქართველს დაუმსახურებლად რომ არ შეაქებს ეგ ვიციტ და რა პრესა აქვს ხვიჩას რუსეთში და როგორ უყვართ რუბინის (და არა მარტო რუბინის) ბალეშიკებს ეგეც ვიცით და სლუცკი კაი ტიპი კია მაგრამ ისიც არ დააყენებდა ძირითადში ხვიჩას და გუნდის ლიდერად არ აღიარებდა ! აი აი დავითაშვილმა ოდნავ მოუკლო თამაშს და ვერ მოისროლა როტორში ? თუმცა ეხლა კი ძალიან ნანობს მაგის გამო P ერთი კი მართალია დარტყმა მართლა არ უვარგა ხვიჩას მაგრამ აუცილებლად გამოასწორებს მაგასაც და მერე ვნახავთ ტოპ გუნდების რიგში ჩადგომას ხვიჩას გადასაბირებლად !
წვიმაში სინტეტიკაზე 2 მეტრიან კაჭარავა კვირკველია ხოჭოლავას გაუჭირდათ თბილისში სულ სხვა იქნება
არცერთ ფეხბურთელს არ ქონია გუშინ საუკეთესო თამაში, მათ შორის არც ხვიჩას, რომელიც მატჩის საუკეთესო ფეხბურთელად დაასახელეს, ერთი-ორი მწარე შეცდომა თითოეულმა ფეხბურთელმა დაუშვა, ასეთ დროს ვაისის კრიტიკა რა ირანია ვერ ვხვდები. ვაისი საქართველოს ნაკრებს ავარჯიშებს შეკრებებზე, დანარჩენი ფეხბურთელი ვარჯიშობს და იწრთობა კლუბში, რაც არ უნდა კარგი მწვრთნელი იყოს, ან ცუდი, მოედანზე სათამაშოდ მაინც ფეხბურთელი გადის, სოლომონმა ერთ ეპიზოდში კინაღამ საკუთარ კარში ჩაჭრა ბურთი, მიუხედავად იმისა ვინ უფრო კარგ კლუბში თამაშობს, ხოჭოლოვაზე ერთი თავით მაღლა დგას ტაბიძე. ნებისმიერი ბალკანური ან სკანდინავიური ნაკრები დაგვსჯიდა, დაცვის ასეთი უხეში შეცდომების ფონზე, ჩაკვეს და ოქრის ერთ ეპიზოდში ქონდათ ორივეს კინაღამ 100%-იანი მომენტი, სხვებზე არაფეს არ ვამბობ, მაგრამ იმ ესტონელს ბოლო წუთებზე რომ ის ჯარიმა გაეტანა, ამ საიტზე ვაისის მოკრიტიკეები, ვაისის გადადგომის მოთხოვნით გადაგვდგამდნენ. იმის მიუხედავად რომ მოვიგეთ, ისეთი შთაბეჭდილება მრჩება, შემადგენლობაზე ვაისის მოკრიტიკეებმა არ იციან, ან მატჩის მიმდინარეობისას დაავიწყდათ, რამდენი ძირითადის ფეხბურთელი მოისაკლისა მწვრთნელმა, არც მე დავრჩი აღფრთოვანებული თამაშის ხარისხით, თუ რამე არ მომეწონა, მე უფრო არაოპტიმალურ შემადგენლობას და ბევრი ფეხბურთელის ასევე არაოპტიმალურ ფორმას დავაბრალებდი.
ის ნაციონალი პიტალო არ გამოჩენილა? არ გალანძღა ხვიჩა? რუსეთში რატომ თამაშობსო არაფერი უთქვამს?
სამეგრელოში იყო პოკერიას "სუფრაზე" ხაშლამის და ხაჭაპურების სათქვლეფად ეგეც და სხვა სააკიანის საქონლებიც და მალე შემოვლენ DD