სანამ ამერიკა გვიდგას გვერდში ვერავინ ვერაფერს გაგვიბედავს
დედამიწის ზურგზე ერთერთი ყველაზე გოთვერანი და სასტიკი ისტორია გააჩნიათ თურქებს, სადღაცას მონღოლების ზურგში დაიწყეს მოგზაურობა და ბალკანეთამდე ჩამოგორდნენ, კონსტანტინოპოლში სატახტო ბუდე მოიწყვეს, იმდენად ძლიერი იდეოლოგიის მატარებლები არიან რომ ფაქტიურად სხვადასხვა ხალხების შესრუტვით ქმნიდნენ თავიანთ თავს… და ჰოი საოცრება, საქართველოს თავიდან თმის ღერს არ ჩამოუგდებენ თურმე არასოდეს, შეგვიძლია მშივიდად ვიყოთ
17:29 | 03.09.2020
და თქვენ რატომ ღელავთ იმის აღნიშვნით რომ "თურქეთი არ არის მეგობარი"? მე არსად წავაწყდი ისეთ კომენტარს რომ თურქეთთან უნდა შევწყვიტოთო ურთიერთობა და უარი უნდა ვთქვათ მათთან ეკონომიკურ დამოკიდებულებაზეო! თქვენი ირონიული კომენტარებით ჩვენ მაესტროს პუბლიკა ვართ და თქვენ პოლიტიკის ნამდვილი პროფესორები , უბრალოდ სიტყვამ მოიტანა და აღინიშნა რომ თურქეთი თავისი ისტორიული ამბიციებიდან და უკვე ჩადენილი ნამოქმედარებიდან გამომდინარე ყოველთვის იქნება საშიშიო!!! დიახ, ეკონომიკურად ძლიერ ვართ თურქეთზე დამოკიდებული და საერთოდაც 90-იანების გაჭირვებისას თურქულმა იაფფასიანმა და ხელმისაწვდომმა პროდუქციამ გვიხსნა, მაგრამ ამის გამო გვიკრძალავთ თურქეთზე უარყოფითი აზრის დაფიქსირებას? მე ნამდვილად არ ვარ ანალიტიკოსი მაგრამ ვინც თვლით რომ თურქეთის ქართველობა არ არის დაკარგული, ნამდვილად გულუბრყვილობაა ლაზების ნაწილი საერთოდ არ ქართველობს, დანარჩენი ქართველობა კი მხოლოდ მოხუცებში ინარჩუნებს ქართულ ენას, გავა 40 წელი, მოხუცები დაიხოცებიან და ახალ თაობას მხოლოდ ინფორმაციის დონეზე ეცოდინებათ რომ წარმომავლობით გურჯები არიან.. თუ სასწაული არ მოხდა და ტა-კლარჯეთი და ლაზეთი არ შეუერთდა დედა სამშობლოს, ნახევარ საუკუნეში დასრულდება მათი გურჯობა… და ეს იქნება თურქული, მზაკვრული, იმპერიალისტური იდეოლოგიის შედეგი…., . რაც შეეხება ბათუმს, დროდადრო, ღიად რომ აჟღერებენ ჩვენიაო ამას რა ვუყოთ?!
15:45 | 03.09.2020
ბათუმის დინამო ! (229)
და ერთს დავამატებ, ბათუმში ვინც ცხოვრობს თურქები, უმეტესობა ქართულ ენას იდეალუდად ფლობს რუსებისგან, აზერებისგან და სომხებისგან განსხვავებით ( აზერები და სომხები მარნეულში,გარდაბანში და ბოლნისში მცხოვრები საერთოდ არ აფასებენ ჩვენ ადათ წესებს)
15:55 | 03.09.2020
იმიტომ რომ ქართველებთან კონტაქტობენ მუდამ.
ახალქალაქის და ნინოწმინდის სომხები კომპაქტურად არიან ჩასახლებულები და ერთმანეთთან უწევთ ურთიერთობა, შესაბამისად ქართულს ვერ ფლობენ. იგივეს ვიტყვი აზერებზეც.
არც ერთ მთავრობას საქართველოში სერიოზული პროექტი არ ჰქონია, რომ ეთნიკურ უმცირესობებში სახელმწიფო ენა გაევრცელებინა. რაღაც "პაკაზუხა" მცდელობების გარდა...
ყველა სომეხმა და აზერმა, ვინც ქართველებთან ურთიერთობს, კარგად იციან ქართული.
აი რუსების რა გითხრა. რამდენიმე ოჯახი მახსოვს ჩემს სამეზობლოში (მერე წავიდნენ რუსეთში), ზოგი სუფთად ფლობდა ქართულს, ზოგს კი ლაპარაკიც კი არ ესმოდა ქართულად. არადა აქ იყვნენ დაბადებულ-გაზრდილები.
15:20 | 03.09.2020
კომენტარებს გდავხედე და გეტყვით რომ არაფერიც არ გაგეგებათ პოლიტიკის. ერთი წერს ქართველები უმცირესობაში აღმოვცნდებით აჭარაში და თურქები იქნება უმრავლესობაო. დღევანდელი სტატისტიკით ბათუმში ცხოვრობს 2500-3000 მდე თურქი მაცხოვრებელი და ქალაქის მოსახლეობა 200 ათას გაცილებით აჭარბებს და როგორ აღმოვჩნდებით უმცირესობაში ? ეგ არის აკვიატებული შიშები და მეტი არაფერი, აჭარის დაკარგვით საქართველო არსებობას დაკარგავს და ეგ არასდროს მოხდება. რაც შეეხება თურქეთში მცხოვრებ ეთნიკურ ქართველებზე პატრიოტი ხალხი ბევრი იყოს კარგი იქნებოდა, არავითარი ცნობიერება არ შეცვლიათ და პირიქით გულანთებული ქართველები ცზოვრობენ, ხოფაში, რიზეში,ქემალფაშაში და ბევრ სხვა ქალაქებში და სოფლებში რომლებიც ერთხმად ამბობენ მალე საქართველოს დაქვემდებარებაში ვიქნებით ჩვენ და ჩვენი სოფლები და ქალაქებიცო. ქართველს ქართველი მოყავს და ცდილობენ სისხლი დაიცვან თავიანთ ტრადიციასთან ერთად. თქვენ ხართ კლავიატურის ლომები რომლებიც საკუთარ კუთხეს არ გაცდენილხართ და არც გაინტერესებთ რა ხდება !
15:29 | 03.09.2020
კაი თუ ძმა ხარ, ვიღაც "ლონდონას" ჭინთვებზე რეაქციები რატომ გაქვს, ტიპმა შნუროკის შეკვრაც არ იცის დარწმუნებული ვარ ))
აი ეგრე ხდება როცა დღედაღამ "ობიექტივს" უყურებს ადამიანი
გაუთვითცნობიერებლებს ყოველთვის შიში აწუხებთ. რომ გეკითხა ადრე, 20 წელიწადში იეღოველები წალეკავენ საქართველოსო - ირწმუნებოდნენ )) აბა სად არიან იეღოველები ?
15:39 | 03.09.2020
ძალიან დაბალ დონეზეა ხალხში განათლებაც და აიქიუც. რატო უნდა ეგონოს ქართველს რომ აჭარაში დახლოებით 30-35 % თურქი ცხოვრობს ? ან არ დაუსვენია ერთი 10 დღით მაინც ? ან ნათესავი ან მეგობარი არ ყავს ვინმე ამხელა ქალაქში ? ან ვიკიპედიის და საქსტატის მნიშვნელობა როგორ მაინც არ უნდა იცოდეს ?
11:45 | 03.09.2020
besika (337)
პირადად მე ვარ დევნილი აფხაზეთიდან, რუსული პოლიტიკის გამო 27 წელია ჩემი სახლ-კარი არ მინახია. 25 წელია უკვე ბავშვობიდან აქ რომ ვცხოვრობ რუსეთში. ასე მგონია რომ რუსებს ჩემზე კარგად არავინ იცნობს, ამათი მენტალიტეტი და ყველაფერი ვიცი, თუ როგორები არიან და რას ფიქრობენ ჩვენზე. რუსების სიძულვილის მიზეზი არავიზე ნაკლები არ მაქვს, თუ ყველაზე მეტი არა. მაგრამ მერწმუნეთ თურქებს მაინც რუსები მირჩევნია. როცა აქ რუსეთში ჩემს ნაცნობ რუსებს ვუხსნი და ვუმარტავ, რომ არასწორად არიან ჩვენს მიმართ მოქცეული, რომ ჩვენი ტერიტორიები აქვთ ოკუპირებული ესეიგი დასაბრუნებელი აქვთ ბევრი მათგანი მეთანხმება, ეხლა გულში რა აქვთ მაგას ვერ გეტყვით, მაგრამ მაინც სასიამოვნო მოსასმენია როცა მეთანხმებიან და ამბობენ კი თქვენიაო აბხაზეთი და სამაჩაბლოო.
12:03 | 03.09.2020
რიგითმა რუსმა კი არა, პირად საუბარში შეიძლება სერგეი ლავროვმაც კი გითხრას - აფხაზეთი და ცხინვალი თქვენიაო ))
მაგრამ პირადი აზრი ერთია და რუსეთის მთავარი შთამაგონებელი იდეა, იმპერიალიზმი მეორე. არ შეუძლიათ მაგათ მაგ იდეის გარეშე.
23:11 | 03.09.2020
იგივე შთამაგონებელი იდეა იმპერიალიზმი არ ამოძრავებთ თურქებს თუ რა?! რუსებს არაფრით არ ჩამოუარდებიან ამბიციებით. ღიად აცხადებენ და არც კი მალავენ თურქეთის საზღვრების გაფართოებაზე ძველი ოსმალეთის იმპერიის ფარგლებში და მათ შორის საქართველოს ტერიტორიების ხარჯზე. აქ წერდნენ ქვევით მგონი, რომ თურქებს აჭარაზე აქვთო პრეტენზია და მე მეტსაც გეტყვით სრულიად დასავლეთ საქართველოზე აქვთ მათ პრეტენზია და მეტის თუ არა.