21 წლის ქართველი ძიუდოისტი ლუკა მაისურაძე (81 კგ.) იაპონიის დედაქალაქ ტოკიოში მიმდინარე მსოფლიოს ჩემპიონატის ბრინჯაოს მედალოსანი გახდა.
მე-3 ადგილისთვის შეხვედრაში ლუკა 2018 წლის მსოფლიოს პირველობის გამარჯვებულს, ირანელ საეიდ მოლაეის გაეჯიბრა და ვაზარიზე 2-ჯერ დააგდო.
შეგახსენებთ, რომ მაისურაძემ საწყის რაუნდში სამოელი პენიამინა პერსივალი შებოჭა, თურქი ვედათ აილბაირაკი ვაზარიზე 2-ჯერ დასცა, მონღოლ უუგანბაატარ ოტგონბაატარს ვაზარი დამატებით დროში აუღო, ბელგიელ სამი ჩუჩის იპონით აჯობა, მეოთხედფინალში კი ეგვიპტელ მოჰამედ აბდელაალისთან იპონით წააგო.
ამგვარად, ქართველი ძიუდოისტი რეპეშაჟში გადაერთო, სადაც უზბეკ შაროფიდინ ბოლტაბოევთან ვაზარით ჩამორჩა, თუმცა, ის მალევე გაქვითა და დამატებით დროში აზიელი იპონზე დასცა. ამის შემდეგ კი, მოლაეისთან ხსენებული შერკინება გახლდათ...
აღნიშნულ წონაში მე-2 ბრინჯაოს მედალი კანადელმა ანტუან ვალუა-ფორტიემ აიღო (ხსენებულ აბდელაალს აჯობა), ფინალში კი, ებრაელმა საგი მუკიმ ბელგიელი მატიას კასე იპონით დაჯაბნა.
დღესვე, მედლები ქალთა 63 კგ-მდე წონით კატეგორიაში გათამაშდა, სადაც მსოფლიოს ჩემპიონის ტიტული მეოთხედ (!) მოიგო უკვე ლეგენდარულმა ფრანგმა კლარის აგბენენუმ. მან 9 წუთს გაწელილ ფინალში იაპონელი მიკუ ტაშირო ვაზარით დაამარცხა, ბრინჯაოს მედლები კი გერმანელმა მარტინა ტრაიდოსმა და ჰოლანდიელმა იუულ ფრანსენმა დაისაკუთეს.
ხვალ მედლები ვაჟთა 90 და ქალთა 70 კგ-მდე წონით კატეგორიებში გათამაშდება, ტატამზე კი ბექა ღვინიაშვილს ვიხილავთ. ის ბრძოლაში მე-2 წრიდან ჩაებმება და ძალებს ინდოელ აიაი დევილალ მისტრისთან მოსინჯავს, გამარჯვების შემთხვევაში კი, ჰოლანდიელ იესპერ სმინკსა და უკრაინელ ქუედჯაუ ხაბალის შორის უმჯობესს შეერკინება.
ხვალ ვარლამის ჯერია ხო?დიდი მოლოდინი მაქვს და იმედია დადებს ოქროს.
ფიზმომაზედაბა ბექას პრაიმ ფორმაშიც არ უვარგოდა და სულ მაგაზე მიდიოდა საუბარი რატო იღლებოდა ასე მალე და რამენაირად ემუშავათ მის გამძლეობაზე.
გასაგებია აქვს კუნთოვანი მასა და ასეთი ფიზიონომიის ადამიანებს შედარებით სუსტი გამძლეობა აქვთ მაგრამ თავისუფლად შეიძლება იმ კონდინციებამდე მისვლა რომ 5-7 წუთი იჭიდაონ. აბა ჰეიდაროვივით 12 წუთს ბექა ვერასდროს იჭოდავებს.
ტაისონას ვიზუალური მსგავსების გამო ეძახიან. თუმცა ფაქტია, ფიზიკური გამძლეობითაც დაემსგავსა - პირველი 4-5 რაუნდის კაცი იყო სულ.
მაგრამ მაიკი იმ საწყის რაუნდებში აყომარებდა, ეს ვერა
მაიკლი 19 წლის მსოფლიო ჩემპიონი იყო და ბექა?
მაგრამ იმედი მაქვს იქნებდა მოახერხოს ისევ ელიტაში დაბრუნება.
ჩემი აზრით მთავარი პრობლემა მაინც სამწვრთნელო შტაბში და ფედერაციაშია
ბევრ რამეზე ვწუწუნებთ რამაც ჩვენს მოჭიდავეებს ხელი შეუშალა, მაგალითად ფეხში შესვლა რასაც თითქმის ყველა ქართველი კარგად იყენებდა და ნამდვილად დაგვეტყო ეგ წესი, მაგრამ აგერ პოზიტივიც არის, რადგან ჩბენებს არცთუისე კარგი ფიზმომზადება აქვთ და ეს 3 შიდო და 4 წუთამდე შემცირება აკვდება ჩბენს სპორცმენებს.
კონტრზე კიარ მოყვა ვერ აწია ისეთი დაღლილი იყო
აუ რა უტვინოდ იჭიდავა. ბოლო პერიოდის ყველაზე დიდი ტალანტი იყო, შეიძლება საერთოდაც ქართულ ძიუდოს ისტორიაში, მაგრამ ასე უმიზნოდ და უაზროდ გაანიავა თავის ნიჭი და ჩველებრივი, საშუალო შესაძლებლობების მოჭიდავედ დარჩა , რომელიც ვერაფერ სერიოზულ წარმატებას ვეღარ მიაღწევს. ბოლობოლო გამძლეობაზე რომ ევარჯიშა და სხვა არაფერი, 5 წთ-ის გაძლებას შეძლებდა,მაგრამ ტვინის "ქართველოზი" დაემართა და მორჩა კიდეც მაგის ძუდო, აწი სულ ქვემოთ და ქვემოთ რეიტინგში. თუმცა, არც პირველი იყო და არც უკანასკნელი იქნება .
მე მაინც მჯერა, ბექა აჩვენებს შედეგს
ალბათ არასწორი მომზადების შედეგია, არა მგონია ზარმაცობდეს, მაგრამ ფაქტია ვერაა მომზადებული მსოფლიო ჩემპიონატს რომ ეკადრება ისე, ფსიქოლოგიური ფაქტორიც უნდა იყოს..
ძლიან გული დამწყდა ბექას გამო
(( მისი მთავარი პრობლემა, რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს, მისივე ჭიდაობის სტილია. დიდი ფიზიკური ძალის მქონეა და შემტევი, სანამ დიდებში გადმოვიდოდა ამის ხარჯზე ამარცხებდა მოწინააღმდეგეებს, რადგან მაგ ასაკში გამორჩეული იყო ძალით ყველასგან. დიდებში მისი ძალაში უპირატესობა აღარაა ისეთი გამორჩეული, რაც ბუნებრივია. ძალიან დიდ ენერგიას ხარჯავს, ტაქტიკურად გაუმართლებელ შეტევებს აკეთებს. დააკვირდით, თუნდაც ჩავლებაზე რამდენ ენერგიას ხარჯავს, შესაბამისად ფიზიკური დაღლილობიდან გამომდინარე პრობლემები ეწყება. საქმე იმაშია, რომ სხვანაირად ვერ იჭიდავებს, ახლა ვეღარ შეიცვლის სტილს, ამ ასაკში უკვე ძალიან ძნელია. როცა ვარდება კრიტიკულ სიტუაციაში და წნეხის ქვეშ, ისევ ძველს და ნაცადს უნდა მიმართოს, რაც იცის, რაც უჭიდავია, ახალის მოფიქრება და გაკეთება ასეთ დროს რთულია. დღევანდელი შეხვედრა ნათელი მაგალითი იყო ამის. სამჯერ აიტაცა მანამდე და სამივეჯერ კინაღამ თვითონ მოჰყვა, და ბოლოს მაინც იგივე ილეთს მიმართა. პლუს დიდი ტურნირების წნეხი ბორკავს, ფსიქოლოგიურად თრგუნავს. მე მგონი ერთადერთი ვინც მას დაეხმარება ისევ თვითონაა, ბევრი რამ უნდა გაანალიზოს, შეაფასოს, მე მგონი ინდივიდუალური მწვრთნელთან ერთად განსხვავებული სავარჯიშო და მოსამზადებელი პროგრამა დანერგოს, დამატებით აიყვანოს მწვრთნელი. მე მჯერა მისი
ნუ მწვრთნელები გამოკვეთავენ ერთ ლიდერს, ამოეფარებიან მას და გადააქცევენ შემოსავლის წყაროდ, დაატარებენ მთელს მსოფლიოში, ხედავენ რომ შედეგს არ დებს მაგრამ სხვა რომ დააწინაურონ მის მაგივრად, იმ სხვის უკან ხომ ახალი მწვრთნელთა ჯგუფი დგას და იმ სხვებს ხომ არ გადაულოცავნენ შემოსავლის წყაროს!!!
ე.ი პაპინაშვილს ზედიზედ ნაჭიდავები აქვს 8 მსოფლიო, შედეგი კი 2 ბრინჯაო, შავის ზედიზედ 6 მსოფლიო და 0 შედეგი, ღვინიაშვილს ზედიზედ 5 მსოფლიო და შედეგი-0.
ეხლა რო დაასვენეს კაცების მეოთხედფინალის წინ ხალხი, გუშინ არ გახსენებიათ და ლუკას ბრძოლის დამთავრებიდან 12 წუთში მოუწია ჭიდაობა. ამანაც განაპირობა მისი შედეგი.
Mwvrtnelis bralia tavidan bolomde, tu ar miyveba mwvrtnelis davalebebs, varjishebs datovon saxshi.
Tu endobian imushaon masze bolomde da aswavlon rame beqaze kar masalas samushaod ver naxaven.
Faqtia ver ganvitarda ki ara regresi aq. tavidan bolomde samwvrtnelo shtabis bralia
ბექაურიც, გრიგალაშვილიც და ზაალიშვილიც ახალგაზრდების ევროპა-მსოფლიოზე მოიაზრეს (სექტემბერ-ოქტომბერში ტარდება). ესე უფრო გარანტირებულია პრემიების ჩაჯიბვა, ხოლო ეროვნული ინტერესები დაიკიდეს.
არადა ზაალიშვილსა და ღვინიაშვილს შორის არჩევდნენ მე-9 კაცს არა?
ზაალიშვილი, გრიგალაშვილი და ბექა თუ არ მეშლება
მოკლედ შეიძლება ბექაურის დაყენება ნაადრევიც იყოს, მაგრამ უნდა მისცენ შანსი, თორემ ამ წონაში უშანსოდ ვიქნებით ოლიმპიადაზე
ბექა დროა რაღაც დროით ნაკრებს ჩამოაშორონ მერამდენე მსოფლიო და ევროპა უნდა ჩააგდოს. ჭრიკიშვილმა რა გააკეთა ღირებული 90 ში? ბექაურს აუცილებლად უნდა მიცეს შანსი. 90-ში პაუნას და ბექაურს ვაჭიდავებდი ამ წელს დარჩენილ ტურნირებზე