ფეხბურთი

14:00 | 21.07.2019 | ნანახია [] - ჯერ

წილისყრამდე ერთი დღით ადრე: ქართული გუნდების სავარაუდო მეტოქეები ევროთასების მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპზე

ხვალ, 22 ივლისს შვეიცარიის ქალაქ ნიონში ჩემპიონთა და ევროპა ლიგების მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპის წილისყრები გაიმართება. ბუნებრივია, ეს ჩვენთვის საინტერესოა, რადგან სამი ქართული გუნდი ევროსარბიელზე გამოსვლას აგრძელებს.

დავიწყოთ ჩემპიონთა ლიგით: თუ საქართველოს ჩემპიონი თბილისის „საბურთალო“ ზაგრების „დინამოს“ ბარიერს დაძლევს, მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპზე მისი სავარაუდო მეტოქეთა ნუსხა ასეთია:

პაოკ (საბერძნეთი)

„ყარაბაღი“ (აზერბაიჯანი) – „დანდალკი“ (ირლანდია) - წყვილში გამარჯვებული

„მარიბორი“ (სლოვენია“ - აიკ (შვედეთი) - წყვილში გამარჯვებული

„ცრვენა ზვეზდა“ (სერბეთი) – „ჰიკი“ (ფინეთი) - წყვილში გამარჯვებული

„მაკაბი“ (ისრაელი“) – „კლუჟი“ (რუმინეთი) - წყვილში გამარჯვებული

„ვალეტა“ (მალტა) – „ფერენცვაროში“ (უნგრეთი) - წყვილში გამარჯვებული

მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპის მატჩები 6/7 და 13 აგვისტოს გაიმართება.

ნიშანდობლივია, რომ „დინამოს“ ბარიერის ვერდაძლევის შემთხვევაში „საბურთალო“არ ასრულებს ევროსეზონს და ევროპა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპზე გადაინაცვლებს. აქ კი, გიორგი ჭიაბრიშვილის გუნდის სავარაუდო მეტოქეთა ჩამონათვალი შემდეგნაირია:

„პენე“ (სან მარინო) – „სუდუვა“ (ლიეტუვა) - წყვილში გამარჯვებული

„პიასტი“ (პოლონეთი) – „რიგა“ (ლატვია) - წყვილში გამარჯვებული

„არარატი“ (სომხეთი) – „ლინკოლნი“ (გიბრალტარი) - წყვილში გამარჯვებული

„ვალური“ (ისლანდია) – „ლუდოგორეცი“ (ბულგარეთი) - წყვილში გამარჯვებული

„ტორსავნი“ (ფარერები) – „ლინფილდი“ (ჩრდ. ირლანდია) - წყვილში გამარჯვებული

რაც შეეხება უშუალოდ ევროპა ლიგაზე მოასპარეზე „დინამო თბილისსა“ და საჩხერის „ჩიხურას“.

იმ შემთხვევაში თუ „დინამო“ აზერბაიჯანულ „გაბალას გასცდება, მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპზე ერთ-ერთ მეტოქესთან მოუწევს ურთიერთობის გარკვევა:

„ჰაპოელი“ (ისრაელი) – „კაირატი“ (ყაზახეთი)

„ფეიენოორდი“ (ჰოლანდია)

„შემროკ როვერსი“ (ირლანდია) – „აპოლონი“ (კვიპროსი)

„ტორინო“ (იტალია) – „დებრეცენი“ (უნგრეთი)

„პლზენი“ (ჩეხეთი) – „ოლიმპიაკოსი“ (საბერძნეთი)

საჩხერის „ჩიხურას“ კი მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპზე შემდეგი გუნდებიდან ერთ-ერთი მეტოქე ელოდება. რაღა თქმა უნდა, თუ შოტლანდიურ „აბერდინს“ ორი მატჩის ჯამში დაამარცხებს:

პსვ ეინდჰოვენი (ჰოლანდია) – „ბაზელი“ (შვეიცარია)

„ნომანდსი“ (უელსი) – „პარტიზანი“ (სერბეთი)

„ფლორა“ (ესტონეთი) – „აინტრახტი“ (გერმანია)

„რიეკა“ (ხორვატია)

„იუნეს ეში“ (ლუქსემბურგი) – „ვიტორია“ (პორტუგალია)

ევროპა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპის მატჩები 8 და 15 აგვისტოს გაიმართება.

რაც შეეხება წილისყრას, 22 ივლისსა დაგეგმილი და შესაბამისად, ხვალ უფრო ნათელი სურათი გვეცოდინება.

სტატისტიკა
0.265654