21:45 | 6.06.2019 | ნანახია 417 - ჯერ
პაატა ღუდუშაურის დედა: "ჩემი შვილი გიორგი გეთიაშვილისა და ნიკოლოზ მაისურაძის მხრიდან ზეწოლის მსხვერპლია"
სადისციპლინო კომიტეტს აბსოლუტურად არ შეუსწავლია საქმის მასალები. გონივრული ეჭვი მაქვს, რომ ეს გადაწყვეტილება წინასწარ ჰქონდათ მიღებული და უბრალოდ ფორმალურად ჩაატარეს კომიტეტის სხდომა, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ „ვიტ ჯორჯიას“ ფეხბურთელის პაატა ღუდუშაურის დედამ ხათუნა მწითურმა განუცხადა. ამით იგი გამოეხმაურა ფეხბურთის ფედერაციის სადისციპლინო კომიტეტის გადაწყვეტილებას ხუთი ფეხბურთელისთვის საფეხბურთო საქმიანობის სამუდამოდ აკრძალვის შესახებ.
როგორც ხათუნა მწითური ყვება, საქმის მასალებით მტკიცდება, რომ მისი შვილი პაატა ღუდუშაური საკუთარი თანაგუნდელების - გიორგი გეთიაშვილისა და ნიკოლოზ მაისურაძის - მხრიდან ფსიქოლოგიური ზეწოლის მსხვერპლია. მისივე ინფორმაციით, ფეხბურთის ფედერაციის სადისციპლინო კომიტეტის სხდომაზე გეთიაშვილმა და მაისურაძემ მის შვილზე ზეგავლენის ფაქტები დაადასტურეს. როგორც ხათუნა მწითური აღნიშნავს, ის ფედერაციის გადაწყვეტილებას გაასაჩივრებს და სამართლებრივ ბრძოლას გააგრძელებს.
„ძალიან უსამართლოა, ძალიან გულდაწყვეტილი ვარ. სიმართლე გითხრათ, ნამდვილად არ ველოდი ასეთ გადაწყვეტილებას. ისე გამოვიდა, რომ უსაფრთხოების სამსახური და პროკურატურა უფრო გულშემატკივრობს პაატა ღუდუშაურს, ვიდრე მისი ოჯახი - ფეხბურთის ფედერაცია. ეს არის ძალიან დიდი საქმე, რომელსაც ჩემს ადვოკატთან ერთად 3 დღის განმავლობაში შევისწავლიდი. არ გამიკეთებია არცერთი საჯარო განცხადება, სანამ საქმის მასალებს ბოლომდე არ გავეცნობოდი, რომ მე მორალური უფლება მქონოდა, პაატაზე საერთოდ რამე მეთქვა. აღმოჩნდა, რომ ეს ბავშვი თავისი თანაგუნდელების მხრიდან მორალური წნეხის და ზეწოლის მსხვერპლია.
კომიტეტის სხდომაზე მე სიტყვით გამოვედი. ალბათ, იმ ჩანაწერებს არ წაშლიან, სადაც ასახულია, რომ პაატას თანაგუნდელებს, ფაქტობრივად აღიარებითი ჩვენება ვათქმევინე, რადგან პაატა მათი მხრიდან ფსიქოლოგიური ზეგავლენისა და მორალური წნეხის ქვეშ იყო მოქცეული. სხდომაზე გიორგი გეთიაშვილს ვკითხე, მართალია თუ არა, რომ ის პაატას ტელეფონზე ურეკავდა და ეუბნებოდა, რომ თუ არ დაეხმარებოდა, თავს ჩამოიხრჩობდა, რაზეც გეთიაშვილმა განაცხადა, რომ მართალია. ასევე, საქმის მასალებით მტკიცდება, რომ ნიკოლოზ მაისურაძეც ძალიან ხშირად ურეკავდა პაატას და ეუბნებოდა, რომ სადღაც ბინაში უნდა ავიდეს, რომ თუ ასე არ მოიქცეოდა, ამით ფაქტობრივად ყველას გაწირავდა. ანუ ადვილად მოწყვლადი და ემოციური ბავშვი შეარჩიეს იმიტომ, რომ ეს იმ თამაშებში სასურველი შედეგის დადებაში სავარაუდოდ, ხელს შეუშლიდა,“ - განაცხადა ხათუნა მწითურმა.
პაატა ღუდუშაურის დედის განცხადებით, სადისციპლინო კომიტეტის წევრებს საქმის მასალების გაცნობის სურვილი და ინტერესი არ ჰქონიათ. მწითური კომიტეტის სხდომის ვიდეო- ჩანაწერის გასაჯაროვებას ითხოვს, სადაც ის სიტყვით გამოვიდა. მისი თქმით, აღნიშნულ ჩანაწერში ჩანს, გეთიაშვილისა და მაისურაძის აღიარება პაატა ღუდუშაურზე ფსიქოლოგიურ ზეწოლასთან დაკავშირებით.
„პაატა, ფაქტობრივად, გიორგი გეთიაშვილისა და ნიკოლოზ მაისურაძის გაზრდილია. ზეწოლის ბრალი იყო თუ წნეხის, პაატა მაინც აღმოჩნდა იმ მხარეს, სადაც არ იყო სიმართლე. შესაბამისად, მე თავად მოვითხოვე კომისიის სხდომაზე, რომ პაატა ადეკვატურად დასჯილიყო, იქნებოდა ეს 6 თვით თუ 9 თვით საქმიანობის შეჩერება.
საქმე იმაშია, რომ ეჭვიც არ მეპარება, რომ ფეხბურთის ფედერაციამ არ შეისწავლა საქმის მთელი მტკიცებულებები. გარდა ამისა, კომიტეტის სხდომაზე დავინტერესდი, რატომ არ იყო დაბარებული საქმის უშუალო მწარმოებელი, სუს-ის თანამშრომელი ბატონი დავითი. მას რატომ არ მოუსმინეს? აშკარა იყო, რომ კომიტეტის წევრები საქმის მასალებს არ იყვნენ გაცნობილი, არც ინტერესი ჰქონდათ. გონივრული ეჭვი მაქვს, რომ ეს გადაწყვეტილება წინასწარ ჰქონდათ მიღებული და უბრალოდ ფორმალურად ჩაატარეს კომიტეტის სხდომა.
შეიძლება სენსაციურ განცხადებას ვაკეთებ, მაგრამ ძალიან მადლობელი ვარ უსაფრთხოების სამსახურის. ისინი ვერაფერს ვერ იზამდნენ, მათი მოვალეობა იყო. ფეხბურთის ფედერაციამ და ლევან კობიაშვილმა კი გული დამწყვიტა. მე კობიაშვილის კარგი გადაწყვეტილებებიც მინახავს და ნამდვილად არ ველოდი, რომ ასე გაიმეტებდა მის მიერ დასაცავ, საკუთარი ოჯახის წევრ ბავშვებს. მოხევე კაცს ეგ არ შეეფერება, არ ეკადრებოდა,“ - განაცხადა ხათუნა მწითურმა.
ფეხბურთის ფედერაციის სადისციპლინო კომიტეტმა მატჩების გარიგების საქმის გამო, თბილისის „ვიტ ჯორჯიას“ ხუთ მოთამაშეს - გიორგი გეთიაშვილს, ჯონი შეროზიას, ნიკოლოზ მაისურაძეს, ნოდარ კიკნაველიძესა და პაატა ღუდუშაურს საფეხბურთო საქმიანობა სამუდამოდ აუკრძალა, ხოლო თავად კლუბს ექვსი ქულა დააკლდა და 50 ათასი ლარით დაჯარიმდა. აღსანიშნავია, რომ ყველა მათგანი საქმეზე ბრალდებულია, თუმცა აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს საფუძველზე გათავისუფლდნენ.