ევროპა ლიგის პირველ საკვალიფიკაციო ეტაპზე ქართული კლუბების მეტოქეები გაირკვა. "დინამო თბილისი", რომელიც განთესილი იყო, ურთიერთობას სლოვაკურ "დუნაისკასთან" გაარკვევს. პირველი მატჩი სლოვაკეთში შედგება.
სამაგიეროდ, განუთესავთა შორის იყვნენ "სამტრედია" და "ჩიხურა", რომლებიც ჯერ შინ ითამაშებენ, მერე - სტუმრად. "სამტრედიას" ყაზახურ "ტობოლთან" მოუწევს ძალების მოსინჯვა. აქვე გეტყვით, რომ "ტობოლის" ღირსებას საქართველოს ნაკრების კაპიტანი ჯაბა კანკავა და წევრი ნიკა კვეკვესკირი იცავენ.
რაც შეეხება "ჩიხურას" - სოსო ფრუიძის გუნდის მეტოქე ისრაელის წარმომადგენელი "ბეითარი" იქნება.
“ჩიხურა” – “ბეითარი” (ისრაელი)
“დუნაისკა” (სლოვაკეთი) – “დინამო”
“სამტრედია” – “ტობოლი” (ყაზახეთი)
ევროპა ლიგის პირველი საკვალიფიკაციო ეტაპის მატჩები 12 და 19 ივლისს გაიმართება.
მასე გვეგონა ყველას.ბურსასფორი გახევდა ჩიხურას.ანდაც გუშინ ესპანეთი+არგენტინა+ბრაზილია...დღევანდელ ფეხბურთში გასაკვირი აღარაფერია.დაველოდოთ მოვლენებსს.მე მაინც მგონია (იულიუს კეისარი) სოსო ფრუიძე მიხედავს საქმეს
თუ ქარტულმა გუნდებმა პირველი ეტაპები გადალახეს: ტორპედოს შკენდია-ნიუსეინტსის გამარჯვებული ელის, დინამოს - დერი სიტი-დინამო მინსკის, ჩიხურას- ალბანური პარტიზანისა და მარიბორის გამარჯვებული ხოლო სამტრედიას - პიუნიკისა და ვარდარის გამარჯვებული
"სამტრედიას" აქვს "ვარდარ"-თან თამაშის მწარე გამოცდილება.
თუმცა შანსი არაა ახლა მას შეხვდეს წელს.
სამტრედიას იმენა იღბალიაქ
არც სხვები არიან კაი დგეში მაგრამ ამგენს ევროპული გუნდები მაინც უგებენ. სამტრედია CCCR-ს ვერგაცდა იმენა :
ხალხო, ვის ვინ შეიძლებოდა დაჯახებოდა უკეთეს შემთხვევაში, რო მივხვდე, ის ვარიანტები სად შეიძლება ვიხილო?
ეს დედა ატირებული ფორმატი შეცვალა ფედერაციამ გუნდებს მეტი დრო ექნებათ გასაძლერებლადო და არც ერთმა გუნდმა თითს არ ატოკებს წილისყრამდე და მერე დაიწყებენ ხოლმე ვითომ ფაფხურს. ან რა აზრი აქვს ახლა რომც დაიმატონ ვინმე.. ღმერთმა ქნას რაღაც სასწაული მოხდეს მაგრამ ერთადერთი ტორპედოს აქვს შანსი მეორე ეტაპი ითამაშოს და ისიც ევროპალიგაზე :დდ
მართლაც, ამ ოთხი გუნდიდან არც ერთს ჰქონია მიზნად ევროთასებისთვის მზადება. ტორპედო შარშანდელზე უკეთესს არ ჰგავს. დინამოზე რა უნდა ვთქვა, აკადემიას უფრო ჰგავს ვიდრე გუნდს. სამტრედიამ კი სცადა გუნდის ჩამოყალიბება მაგრამ ისე აურიეს მერე რომ საერთოდ არ არის ეგ გუნდი გამოსაჩენი, არც ჩიხურა გაძლიერებულა, უბრალოდ ფრუიძე კარგად უღებს ალღოს ეროვნული ლიგის მატჩებს და საჭირო ქულებს აგროვებს. წესით ფედერაციაში უნდა ბრაზობდნენ ამ გუნდების ასეთ ზერელე დამოკიდებულებებზე