12:16 | 16.02.2018 | ნანახია 5008 - ჯერ
ბექა ღვინიაშვილი მსოფლიო რეიტინგის ლიდერია
ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციამ მსოფლიოს რეიტინგი განაახლა და უკვე ოფიციალურად, 90 კილოგრამ წონით კატეგორიას სათავეში ბექა ღვინიაშვილი ჩაუდგა. ევროპის ბრინჯაოს პრიზიორმა 23 წლის ქართველმა ძიუდოისტმა 10-11 თებერვალს გამართულ პარიზის გრან სლემზე, ფინალში გასვლით 700 ქულა გამოიმუშავა, სულ კი 4670 ქულა დაუგროვდა და ყოფილ ლიდერს - სერბ ალექსანდრ კუკოლს 294 ქულით გაუსწრო.
დარჩენილი ექვსი წონითი კატეგორიიდან სამში, მეორე ადგილს საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების წევრები ვაჟა მარგველაშვილი (66 კგ), ვარლამ ლიპარტელიანი (100 კგ) და გურამ თუშიშვილი (+100 კგ) იკავებენ.
მარგველაშვილს და ლიპარტელიანს, ღვინიაშვილის მსგავსად, ფრანგულ ტატამზე შეეძლოთ გალიდერება, მაგრამ შანსი ვერ გამოიყენეს.
თავიანთ წონით კატეგორიებში, მოწინავე ათეულში არიან: ლაშა შავდათუაშვილი (73 კგ. მე-4 ადგილი) და ამირან პაპინაშვილი (60 კგ. მე-6).
აქვე გთავაზობთ შვიდივე წონითი კატეგორიის მოწინავე ხუთეულებს და მსოფლიოს რეიტინგსიაში მყოფი ყველა ქართველი ძიუდოისტის პირად მაჩვენებელს.