21:55 | 26.11.2017 | ნანახია 7382 - ჯერ
როინის ოინი და “ტორპედოს” მეოთხე ჩემპიონობა
ასეთი დრამატული დასასრული არათუ საქართველოს ჩემპიონატში არ ყოფილა, არამედ მთელ მსოფლიოშიც კი იშვიათობაა.
“ტორპედო” 35 ტურის განმავლობაში არ ყოფილა ჩემპიონატის ლიდერი და ბოლო ტურის დასრულების შემდეგ აღმოჩნდა პირველ ადგილზე. ქუთათურები 2002 წლის შემდეგ პირველად, ისტორიაში კი მეოთხედ გახდნენ ჩემპიონები!
მსაჯის მიერ დამატებული მეოთხე წუთი იყო, როცა მიკოლა კოვტალიუკი გიორგი გურულის ფეხს წამოედო და მსაჯმა გიორგი ვადაჭკორიამ პენალტი დანიშნა. ბურთთან მივიდა ოთარ კიტეიშვილი და ცუდად დაარტყა... როინ კვასხვაძემ ფეხით მოიგერია და “ტორპედო” ჩემპიონი გახდა.
პენალტი როცა დაინიშნა, ბექა მიქელთაძე ითხოვდა ბურთს დასარტყმელად. თუმცა კიტეიშვილმა გადაწყვიტა რთული მისიის შესრულება და... “კიტე” გუნდის კაპიტანია, ეროვნული ნაკრების ფეხბურთელია და ეტყობა, სწორედ ავტორიტეტმა იმოქმედა.
მანამდე კი იყო გოლი, რომელიც, საბოლოოდ, ოქროსი გამოდგა: შეცვლაზე შესულმა ვლადიმირ კორობკამ ბურთთან პირველივე შეხება საგოლე პასით აღნიშნა. რბილად ჩააწოდა და თორნიკე კაპანაძემ თავით გაიტანა.
“ელვა” (კაპანაძის მეტსახელი) გახდა მატჩის გმირი, რა თქმა უნდა, კვასხვაძესთან ერთად. და კვასხვაძის არც ის ბრწყინვალე ნახტომი დავივიწყოთ, აკაკი შულაიას დარტყმული რომ მოიგერია. ესეც კომპენსირებულ დროში იყო, პენალტის დანიშვნამდე ერთი წუთით ადრე.
მატჩის ყველაზე ლამაზი მომენტი იყო, როცა ლევან კუტალიამ აკრობატული ნახტომით გაიტანა გოლი, მაგრამ თამაშგარე მდგომარეობაში იყო. ეს პირველ ტაიმში მოხდა.
მოკლედ, 74-ე წუთამდე “დინამო” სასურველ ანგარიშს ინარჩუნებდა და ვერც იმას ვიტყვით, რომ დაცვაში იჯდა. საბოლოოდ, გადამწყვეტ დროს და გადამწყვეტ ფაზაში ტორპედოელები უფრო მზად აღმოჩნდნენ.
ასე დაკარგა “დინამომ” ჩემპიონობა, თუმცა მოსალოდნელიც იყო იმის ფონზე, რომ ზაფხულის მერე გუნდის შემადგენლობა განახევრდა. გიორგი პაპუნაშვილი, საბა ლობჟანიძე, ბაჩანა არაბული და გიორგი გველესიანი ერთად წავიდნენ. ორი თვის მერე გუნდს გამოაკლდნენ გიორგი ჩაკვეტაძე და ლუკა ლოჩოშვილი. კიდევ, “ტორპედოსთან” არ იყვნენ ლაშა თოთაძე (გაფრთხილებები) და ბაქარ ქარდავა (ტრავმა).
“ტორპედომ” კი სეზონი სტაბილურად ჩაატარა. ზაფხულის შემდეგ გუნდი არ დასუსტებულა და საწადელსაც მიაღწია.
გრიგოლ დოლიძე – მთელი სეზონის მიხედვით თუ ავიღებთ, ჩემპიონატის ერთ-ერთი საუკეთესო ფეხბურთელი გახლდათ და ულამაზესი გოლებიც გაიტანა. 35 წლის ასაკში მაინც გახდა საქართველოს ჩემპიონი და სხვა თუ არაფერი, მასზე ნამდვილად ალალი იყო.
კარგი თამაში იყო, მაგრამ რა მოხდება, რომ სკამებს შეეშვან “ტორპედოს” გულშემატკივრები? დალეწეს და ისროლეს მოედანზე. ეს იყო პენალტის დანიშვის მომენტშიც და მას შემდეგაც, რაც კვასხვაძემ მოიგერია. ულამაზო საქციელია.
მომდევნო სეზონამდე!