ნეტავი ერთი ადამიანი მაინც არის ვისაც იმედი ქონდა?? )) სანამ საქართველოში 1-2 წლიანი გუნდების მოდა იქნება არაფერი გვეშველება, ერთადერთი გუნდი რომელიც ასე თუ ისე სტაბილურობას ინარჩუნებს თბ. დინამოა, დანარჩენები ყოველ წელს იშლებიან და იწყობიან
შენ გგონია დინამო იზამდა რამეს ევროთასებზე? DDDDDDDDDDDDDDDDDD
anti (488)
დინამოს შენარჩუნებული სტაბილურობა სად ნახე?
10:52 | 12.07.2017
ქართული კლუბების ევროთასებზე წარუმატებელი გამოსვლა რაღაც დოზით ჩვენი გულშემატკივრების დამსახურებაცაა, ყველა განვითარებულ ქვეყანაში გუნდის ყოველდღიურ ცხოვრებაში გულშემატკივრები და ფანკლუბი ძალიან დიდ როლს თამაშობს, ფანკლუბებზე ძალიან ბევრია დამოკიდებული. მაგალითად ვიტყვი ერთს, რომ მოსთხოვოთ საკუთარი გუნდების ხელმძღვანელებს, რომ არ გაფორმდეს 6 თვიანი ხელშეკრულებები და მინიმუმ 2 წლიანი ხელშეკრულებები დაიდოს ფეხბურთელებთან, გულშემატკივრის წინააღმდეგ გუნდის ხელმძღვანელობა ვერ წავა, თუ წავა და საქართველოში ბევრი გვქონია მაგალითი როგორ უნდა გაუშვა კლუბიდან ხელმძღვანელობა, ისე რომ შეაზარო საერთოდ გუნდში მისვლა... ჩვენი განვითარების ერთადერთი გზა არის, მინიმუმ 2 წლიანი კონტრაქტები ფეხბურთელებთან, გუნდში მინიმუმ 5 ფეხბურთელი ლეგიონერი, რომ დონემ აიწიოს ჩემპიონატში, არავითარ შემთხვევაში პორტუგალიის და სხვა ქვეყნების მეორე ლიგებიდან ლეგიონერების დამატება, ეგეთმა ლეგიონერმა იქ ვერ გაამართლა და ვერ განვითარდა, ჩვენთან ფულის საკეთებლად მოდის ამ დროს, სხვა მიზანი მას არ აქვს, უნდა მივაწვეთ აფრიკულ ბაზარს, ხელფასიც ნაკლები უნდათ და ძირითადად თავისუფალი აგენტის სტატუსით შეგვიძლია დავიმატოთ, ყველა აფრიკელ ფეხბურთელს ევროპისკენ უჭირავს თვალი და საშუალება უნდა მივცეთ რომ ტრამპლინად გამოიყენონ საქართველოს ჩემპიონატი, ელემენტარული სწრაფები არიან და სირბილი იციან რომელიც ქართულ ფეხბურთს ძალიან აკლია, აღარ არის ის დრო ბურთის თრევა რომ იყო ადრე, ბრაზილიაც აღარ თამაშობს ეგეთ ფეხბურთს, მთელი მსოფლიო გადასულია სირბილზე და ფიზიკურ მომზადებაზე. ახალგაზრდა 20-21 წლის აფრიკელი ფეხბურთელი იმის იმედით უნდა ჩამოვიდეს საქართველოში რომ ჩვენიდან ევროპაში წავა, ის უფრო გულით ითამაშებს ვიდრე ჩამოწერილი ლეგიონერი რომელიც ფულის საშოვნელად მოდის საქართველოში. ასევე მინდა შევეხო სამტრედიის და ტორპედოს ბოლოდროინდელ სატრანსფერო პოლიტიკას, პორტუგალიის მეორე ლიგიდან ფულის საშოვნელად ვიღაც ვაი ნახევარმცველის ჩამოყვანა სამტრედიაში გაუმართლებელია, ტორპედოში გუგა ფალავანდიშვილის დაბრუნება და 6 თვიანი კონტრაქტის გაფორმება ესეც დაუშვებელია, რადგან 6 თვე ვაჭამოთ, ფორმა შევუნარჩუნოთ, ხელფასი ვუხადოთ და 6 თვის მერე წავა და ისევ სხვა ვეძებოთ ამ პოზიციაზე? ეს არის უაზრო სატრანსფერო პოლიტიკა. მივესალმები კოლხეთის ტრანსფერებს, როგორც ვიცი 2 ფეხბურთელი დაიმატეს კენიის ახალგაზრდული ნაკრებიდან და 3 წლიანი კონტრაქტები გაუფორმეს, თუ გაამართლებენ ამით კოლხეთიც იხეირებს ფინანსურად და ჩემპიონატის დონეც აიწევს, თუ ვერ გაამართლებენ და კარები ყოველთვის ღიაა... ჩემი თხოვნა იქნება ფანკლუბებთან, მაქსიმალურად მოსთხოვეთ კლუბების ხელმძღვანელობას გრძელვადიანი კონტრაქტები და გონივრული სატრანსფერო პოლიტიკა.
სრულად გეთანხმები! ფეხბურთის განვითარების პროგრამა არ არსებობს, ის რა თანხაც იხარჯება, მიმართულია არა ფეხბურთის განვითარებაზე, არამედ ბაზარზე არსებული ფეხბურთელების დასაქმებაზე, რომელიც არანაირ შედეგს არ მოიტანს. უნდა აიკრძალოს 6 თვიანი კონტრაქტები და აქცენტი უნდა გაკეთდეს მინიმუმ 2-3 წლიანებზე, სხვანაირად შედეგი ვერ იქნება. ასევე ჩემთვის როგორც რიგითი გულშემატკივარითვის შეურაცხმყოფელია ისეთი ფეხბურთელის გუნდში მობრუნება და დასაქმება 6 თვით, რომელიც ევროტურნირებისთვის გუნდიდან გაგექცა, რადგან საზღვარგარეთ თამაში ეროვნულ ნაკრებში კარს გაუღებდა, ხოლო დღეს როცა ვერსად ვერ მოიკიდა ფეხი, უკან ბრუნდება და მიზეზად ასახელსბ რომ ეროვნულ ნაკრებში თამაში პერსპეტივა უნდა. ან/და რაზეა საუბარი საერთოდ, როცა ეროვნული ლიგის ლიდერი გუნდის ლიდერი თავდამხსმელი უნგრეთის დებიუტანტში გარბის, ხოლო გუნდის კაპიტანი ირანში !!!! ამის მერე რისი პრეტენზია გვაქვს, მოვუგოთ იმ გუნდს, რომელიც ფეხბურთელებს პოლონეთის წამყვანი გუნდებიდან იმატებს?? მიდგომა არის შესაცვლელი ყველაფერზე
10:41 | 12.07.2017
გულშემატკივართა სახელით მივმართავ არა მხოლოდ "სამტრედია"-ს, არამედ სხვა ქართული კლუბების უფროსობას, მათ ფეხბურთელებს, აგრეთვე ფეხბურთის ფედერაციასა და პარლამენტში არხეინად მოკალათებულ ჩინოვნიკებს (კობიაშვილს, ყაველაშვილს და ფეხბურთში "მოტრიალეებს"):
"გრცხვენოდეთ! დღესდღეობით თქვენ ყველანი ხართ ერის დიდი სირცხვილი! თქვენზე სწორედაც რომ ზედგამოჭრილია ერთი ცნობილი ფრაზა - ფურთხის ღირსები ხართ, თქვენ ყველანი!"
10:48 | 12.07.2017
ახლა კი მივმართავ ქვეყნის პრემიერ-მინისტრსა და ფინანსთა მინისტრს/პირველ ვიცე-პრემიერს:
"ძალიან გთხოვთ, სერიოზულად განიხილეთ მთავრობის სხდომაზე ფეხბურთისთვის დაფინანსების მკვეთრად შემცირების საკითხი! თუ ეს თემა სპორტის სამინისტროს ბიუჯეტიდან დაფინანსებას ეხება, მაშინ მიეცით მკაცრი დირექტივა სპორტის სამინისტროს (ხლეჩიკა თავისით ამას არ იზამს)
რათა მომავალი წლიდან მისი საბიუჯეტო დაფინანსება ფეხბურთზე მინიმუმამდე დავიდეს, ხოლო სანაცვლოდ, გამოთავისუფლებული სახსრები მოახმაროს რაგბს, კალათბურთს, ძიუდოს, ძალოსნობას, ჭიდაობას და სხვა პრიორიტეტულ სახეობებს. უმორჩილესად გთხოვთ, ეს საკითხი ლოგიკურ დასასრულამდე მიიყვანოთ რათა დაცული იქნას პრინციპი - "კეისარსა კეისრისა".
P.S. და ბოლოს: თუ საჭიროდ ჩათვლით, ეს თემა შეათანხმეთ იმ ერთ კაცთან, ვისი ნების წინააღმდეგ ვერც კალაძე და ვერც ძმანი მისნი ვერ წავლენ
10:25 | 12.07.2017
maxo_65 (5844)