ხანგრძლივი ჩავარდნის შემდეგ, საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების მძიმეწონოსანმა ადამ ოქრუაშვილმა საერთაშორისო ტურნირზე იმარჯვა. ყაზახეთის დედაქალაქ ალმათში დღეს დასრულებულ გრან პრიზე, ევროპის შარშანდელმა ჩემპიონმა 300 სარეიტინგო ქულა გამოიმუშავა.
ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ბრძოლა ოქრუაშვილმა ნახევარფინალში მოიგო, თანაგუნდელთან და უმთავრეს კონკურენტთან – ლევან მატიაშვილთან.
უილეთო შეხვედრის ბედი შიდოებმა გადაწყვიტა - მატიაშვილს გაფრთხილებების ლიმიტი ოთხ წუთში ამოეწურა და რეპეშაჟის ნახევარფინალში გადაერთო.
თანაგუნდელთან დაჭიდებამდე ადამ ოქრუაშვილმა ორი ეტაპი დაძლია. ყაზახ რუსლან აბდრაზაკოვს სამ წუთში მიაღებინა ოთხი შიდო, ხოლო უზბეკი აბდულო ტანგრიევი არ გამოუცხადდა.
ფინალში ოქრუაშვილმა აზერბაიჯანის ნაკრების წევრ უშანგი კოკაურს შეხვედრის დასაწყისშივე იუკო აუღო და უპირატესობა ბოლომდე შეინარჩუნა.
ლევან მატიაშვილმა ნახევარფინალამდე ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის სახელით მოჭიდავე ჰუსეინ მისრის იპონით აჯობა, ალჟირელ მუჰამედ ტაიებს - გაფრთხილებებით (1:3). რეპეშაჟის ფინალში კი ტუნისელ ფაიცელი ჯაბალა დასცა ბეჭებზე.
რიო დე ჟანეიროს ოლიმპიური თამაშების სალიცენზიო სეზონის დასრულებამდე ერთადერთი ტურნირი – მასტერსი დარჩა ჩასატარებელი, რომელსაც 27-29 მაისს მექსიკა უმასპინძლებს. ოქრუაშვილსა და მატიაშვილს ოლიმპიადაზე მოსახვედრი ნორმატივი უკვე შესრულებული აქვთ, მაგრამ ბრაზილიაში მხოლოდ ერთ-ერთი მათგანი გაემგზავრება. ნაკრების სამწვრთნელო შტაბი საბოლოო გადაწყვეტილებას სავარაუდოდ მასტერსის შემდეგ მიიღებს.
დღეს ყაზახურ ტატამზე საქართველოს ნაკრების კიდევ ოთხი წევრი გავიდა, მაგრამ გრან პრის ოთხივე საწყისი ეტაპიდან გამოეთიშა.
ზვიად გოგოჭური (90 კგ) იტალიელი ვალტერ ფაცენტეს 4 წუთში ძლევის შემდეგ, მეორე წრეში, პირველ ნომრად განთესილ ტაჯიკ კომრონშოხ უსტოპირიონთან იუკოთი დამარცხდა.
ნოდარ ბერიანმა (90 კგ) ტურნირი ლიტველ კაროლის ბაუზასთან მოგებით გახსნა, მაგრამ უზბეკ შერალი ჟურაევთან ვეღარას გახდა. ორივე შემთხვევაში, უილეთო ბრძოლის ბედი გაფრთხილებებმა გადაწყვიტეს.
რეზო წულუკიძეს (100 კგ) პოდიუმისკენ მიმავალი გზა კუბელმა ხოსე არმენტეროსმა გადაუკეტა, ვაზარით. იქამდე ქართველმა ძიუდოისტმა ყირგიზი სარიხან ისმაილოვის ჩამოსაშორებლად 39 წამი იკმარა.
ალექსანდრე ზაალიშვილმა (100 კგ) რამზიდინ საიდოვს წუთსა და 55 წამში მოუგო, შემდეგ კი ტაჯიკ საიჯალოლ საიდოვთან სამწუთნახევარში დამარცხდა.