21:42 | 10.03.2016 | ნანახია [] - ჯერ
საქართველოს ჩემპიონატი წრიულ რბოლებში აპრილში დაიწყება
გაზაფხულთან ერთად, საქართველოში რბოლების სეზონიც გაიღვიძებს. წრიულ რბოლებში საქართველოს ჩემპიონატის ახალი სეზონი აპრილში, რუსთავის საერთაშორისო მოტორპარკზე აიღებს სტარტს და ოქტომბრის ბოლოს დასრულდება. წინა სეზონების მსგავსად, ამჯერადაც კალენდარში შვიდი ეტაპი შევიდა და ყველა მათგანი რუსთავის ავტოდრომზე ჩატარდება.
გარდა ამისა, იგეგმება საერთაშორისო რბოლებში მონაწილეობა. ამ მხრივ, ჯერ ყველაფერი გადაწყვეტილი არ არის, თუმცა წინასწარი ვარაუდით, ქართველი პილოტები ორ გასვლით ეტაპზე იასპარეზებენ, რომელთაგან ერთი ისტანბულში გაიმართება, მეორე კი - რიგაში.
საქართველოს ჩემპიონატში რბოლები ისევ ოთხ კლასში - ფორმულა ალფაში, ლეჯენდსში, ტურინგ ლაითსა (ჰონდა) და კომპაქტში (ბეემვე) ჩატარდება. ოღონდ ტურინგ ლაითს და კომპაქტ კლასს ერთობლივი რბოლები ექნებათ, რაც მათ მიმართ ინტერესს გააძლიერებს.
მოკლედ გავეცნოთ დასახელებულ კლასებს:
ფორმულა ალფა
ამ კლასში რბოლები ღიაბორბლიანი ერთადგილიანი სარბოლო ავტომობილებით ტარდება, რომლებიც „ალფა რომეოს“ წარმოების 2.0-ლიტრიანი ატმოსფერული ძრავებითაა აღჭურვილი. ძრავს თითოეულ ცილინდრზე ორი სანთელი ემსახურება. ის 160 ცხენის ძალას (6200 ბრ/წთ-ზე) და 187 ნიუტონმეტრს (3500 ბრ/წთ-ზე) ავითარებს. გადაცემათა კოლოფი „ჰიულენდის“ წარმოების, 5-საფეხურიანი მექანიკურია.
შოთა აფხაზავას კომპანია „არტლაინ ინჯინირინგის“ წარმოების ავტომობილი, ფოლადის ოთხკუთხა მილებით შეკრულ სივრცულ სტრუქტურაზეა აგებული. ძარა შუშაბოჭკოვანი კომპოზიტით არის დამზადებული. მას აქვს „საქსის“ ამორტიზატორები და „ბრემბოს“ მუხრუჭები. ბორბლები OZ-ის წარმოებისაა, საბურავები - „ჰენკუკის“. წონა 550 კილოგრამი. ბოლიდს ადგილიდან ასის აკრეფა 3.7 წამში შეუძლია, მაქსიმალური სიჩქარე 250 კმ/სთ-ია.