10:12 | 18.01.2016 | ნანახია 4024 - ჯერ
ვერცხლი და ბრინჯაო აფრიკიდან
საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრებმა 2016 წლის სეზონი ტუნისში გამართული აფრიკის ღია ტურნირით გახსნა. გუნდის მწვრთვნელებმა განაცხადში მხოლოდ პრობლემატურ წონით კატეგორიებში: 66 და 100 კილოგრამებში მოჭიდავე სამ-სამი ძიუდოისტი შეიყვანეს და საბოლოოდ პოდიუმზე ორი მათგანი ავიდა.
გურამ თუშიშვილს ჩემპიონობამდე ერთადერთი გამარჯვება დააკლდა. ახალგაზრდებს შორის ევროპის 2-გზის ჩემპიონი აფრიკულ ტატამზე ამერიკელი აიაქს ტადეჰარას, აზერბაიჯანელი ფირუდინ დადაშოვისა და იტალიელი ვინჩენცო დარკოს იპონ-იპონ ძლევის შემდეგ, გადამწყვეტ ბრძოლაში ესტონელ გრიგორი მინაშკინთან ვაზარით დამარცხდა და ვერცხლის მედალთან ერთად 60 სარეიტინგო ქულაც მოიპოვა.
ვაჟა მარგველაშვილმა (66 კგ) ბრინჯაო და 40 ქულა იკმარა. ძირითად ბადეში გამოსვლა მან მეოთხედფინალში დაასრულა, ფრანგ კილიან ლე ბლუშთან წაგებით. იქამდე ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის სახელით მოჭიდავე კუკუ როდრიგესისა და საუდის არაბეთის ნაკრების წევრ ჰამად სულეიმანის ძლევა მოასწრო. ბრინჯაოს გზაზე კი თანაგუნდელი ბექა შავდათუაშვილი და აზერბაიჯანელი ტელმან ვალიევი ჩამოიშორა.
შავდათუაშვილის გარდა აფრიკის ღია ტურნირი უმედლოდ თორნიკე თათარაშვილმა (66 კგ), ალექსანდრე მსხალაძემ და ჯაბა მუმლაძემაც ჩაამთავრეს, ოღონდ მათ მეოთხედფინალამდე მისვლაც ვერ შეძლეს და სამივე სინჯის მედლისთვის ბრძოლის გაგრძელების შანსი უმალ დაკარგეს.
11:14 | 20.01.2016
ბექას ალბათ პარიზის გრანსლემზე დააყენებენ 100-ში. ხოლო მეორე 100-ში აირჩევა თუშიშვილსა და მსხალაძეს შორის ვინც უკეთეს შედეგს დადებს კუბაში.
02:58 | 20.01.2016
Paata Chania (1086)
რთული გზა ელით ბიჭებს განსაკუთრებით თუშიშვილს, რომელსაც ცოთა აქვს სარეიტინგო ქულა და დიდი ალბათობით ძლიერ ძიუდოისტებთან მოუწევს პაექრობები ილეთებს ბევრს აკეთებს კარგადაც გამოუდის უბრალოდ თავის დაცვა უკეთესად, რომ შეძლოს ბევრს დადებს ბეჭებზე .მსხალაძეს, რაც შეეხება უკეთესი ქულები აქვს,მაგრამ სავარაუოდ ვერ მოხვდება განთესილებში და რთული გზა ელის, იმედია სასიამოვნოდ გაგვაკვირვებს .ჩემი აზრით, ყველაზე ძლიერმა შემადგენლობამ თავი მოიყარა 100 კილოში ბევრი ტოპ ძიუდოისტი გამოდის.გამოდიან :გასიმოვი,მამადოვი, პიტერსი, ფრეი,ბისულთანოვი , ბლოშენკო და შარშანდელი ჰავანას გრამპრის მფლობელი ნიკიფოროვი ,რემარენკო,დარვიში ,ზანკიშიევი გაუჭირდებათ ბიჭებს ,მაგრამ უნდა აჯობონ პირველ რიგში საკუთარ თავს და აუცილებლად დადებენ შედეგს .66-ში ბევრად უფრო რეალურია შედეგის დადება 100 კილოსთან შედარებით უფრო დაბალი კონკურენციაა.
21:10 | 21.01.2016
აშკარად ეტყობა რომ ოლიმპიური წელია, ღია პირველობებსაც დაედო ფასი, ადრე თითო-ოროლა წამყვანი მოჭიდავე თუ გამოდიოდა ამ შეჯიბრზე, ეხლა საკმაოდ ბევრმა მოიყარა თავი.
02:50 | 20.01.2016
ღვინიაშვილმა 100 უნდა აიწიოს შეულია კიდეც ისე იყო ვარიანტი რო ორ ორ წონას ეჭიდავა ოლიმპიადაზე საცოდობა ამარტო ჩვენთან არა რო ამ სახეობას არ აქვს ამის საშუალება.
14:19 | 19.01.2016
რა მაინტერესებს.
ღვინიაშვილი და ლიპარტელიანი ორივე ხუთეულშია და ოლიმპიადაზე ორივეს გაყვანა შეგვიძლია?
15:20 | 19.01.2016
არ შეუძლიათ, მხოლოდ ერთი მოჭიდავე გადის ქვეყნიდან.