საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრებმა 2016 წლის სეზონი ტუნისში გამართული აფრიკის ღია ტურნირით გახსნა. გუნდის მწვრთვნელებმა განაცხადში მხოლოდ პრობლემატურ წონით კატეგორიებში: 66 და 100 კილოგრამებში მოჭიდავე სამ-სამი ძიუდოისტი შეიყვანეს და საბოლოოდ პოდიუმზე ორი მათგანი ავიდა.
გურამ თუშიშვილს ჩემპიონობამდე ერთადერთი გამარჯვება დააკლდა. ახალგაზრდებს შორის ევროპის 2-გზის ჩემპიონი აფრიკულ ტატამზე ამერიკელი აიაქს ტადეჰარას, აზერბაიჯანელი ფირუდინ დადაშოვისა და იტალიელი ვინჩენცო დარკოს იპონ-იპონ ძლევის შემდეგ, გადამწყვეტ ბრძოლაში ესტონელ გრიგორი მინაშკინთან ვაზარით დამარცხდა და ვერცხლის მედალთან ერთად 60 სარეიტინგო ქულაც მოიპოვა.
ვაჟა მარგველაშვილმა (66 კგ) ბრინჯაო და 40 ქულა იკმარა. ძირითად ბადეში გამოსვლა მან მეოთხედფინალში დაასრულა, ფრანგ კილიან ლე ბლუშთან წაგებით. იქამდე ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის სახელით მოჭიდავე კუკუ როდრიგესისა და საუდის არაბეთის ნაკრების წევრ ჰამად სულეიმანის ძლევა მოასწრო. ბრინჯაოს გზაზე კი თანაგუნდელი ბექა შავდათუაშვილი და აზერბაიჯანელი ტელმან ვალიევი ჩამოიშორა.
შავდათუაშვილის გარდა აფრიკის ღია ტურნირი უმედლოდ თორნიკე თათარაშვილმა (66 კგ), ალექსანდრე მსხალაძემ და ჯაბა მუმლაძემაც ჩაამთავრეს, ოღონდ მათ მეოთხედფინალამდე მისვლაც ვერ შეძლეს და სამივე სინჯის მედლისთვის ბრძოლის გაგრძელების შანსი უმალ დაკარგეს.
ბექას ალბათ პარიზის გრანსლემზე დააყენებენ 100-ში. ხოლო მეორე 100-ში აირჩევა თუშიშვილსა და მსხალაძეს შორის ვინც უკეთეს შედეგს დადებს კუბაში.
რთული გზა ელით ბიჭებს განსაკუთრებით თუშიშვილს, რომელსაც ცოთა აქვს სარეიტინგო ქულა და დიდი ალბათობით ძლიერ ძიუდოისტებთან მოუწევს პაექრობები ილეთებს ბევრს აკეთებს კარგადაც გამოუდის უბრალოდ თავის დაცვა უკეთესად, რომ შეძლოს ბევრს დადებს ბეჭებზე .მსხალაძეს, რაც შეეხება უკეთესი ქულები აქვს,მაგრამ სავარაუოდ ვერ მოხვდება განთესილებში და რთული გზა ელის, იმედია სასიამოვნოდ გაგვაკვირვებს .ჩემი აზრით, ყველაზე ძლიერმა შემადგენლობამ თავი მოიყარა 100 კილოში ბევრი ტოპ ძიუდოისტი გამოდის.გამოდიან :გასიმოვი,მამადოვი, პიტერსი, ფრეი,ბისულთანოვი , ბლოშენკო და შარშანდელი ჰავანას გრამპრის მფლობელი ნიკიფოროვი ,რემარენკო,დარვიში ,ზანკიშიევი გაუჭირდებათ ბიჭებს ,მაგრამ უნდა აჯობონ პირველ რიგში საკუთარ თავს და აუცილებლად დადებენ შედეგს .66-ში ბევრად უფრო რეალურია შედეგის დადება 100 კილოსთან შედარებით უფრო დაბალი კონკურენციაა.
აშკარად ეტყობა რომ ოლიმპიური წელია, ღია პირველობებსაც დაედო ფასი, ადრე თითო-ოროლა წამყვანი მოჭიდავე თუ გამოდიოდა ამ შეჯიბრზე, ეხლა საკმაოდ ბევრმა მოიყარა თავი.
ღვინიაშვილმა 100 უნდა აიწიოს შეულია კიდეც ისე იყო ვარიანტი რო ორ ორ წონას ეჭიდავა ოლიმპიადაზე საცოდობა ამარტო ჩვენთან არა რო ამ სახეობას არ აქვს ამის საშუალება.
რა მაინტერესებს.
ღვინიაშვილი და ლიპარტელიანი ორივე ხუთეულშია და ოლიმპიადაზე ორივეს გაყვანა შეგვიძლია?
არ შეუძლიათ, მხოლოდ ერთი მოჭიდავე გადის ქვეყნიდან.
მადლობ. საცოდაობაა ან ერთის ან მეორის ოლიმპიადის მიღმა დატოვება
ჰავანაში ძნელი იქნება ქულების აღება აზერბაიჯანიდან 2 მსოფლიო ჩემპიონია განაცხადში გასიმოვი და მამადოვი, გერმანელების მსოფლიო პრიზიორები ფრეი და პეტერსი. რუსთა ოლიმპიური ჩემპიონი ხაიბულაევი და ზანგიშიევი, უკრაინელი ბლოშენკო და სხვ.
თუშიშვილს 104 ქულა რატომ აქვს დღეს ოლიმპიურ რეიტინგში, გუშინ 160 ქონდა, რატომ დააკლეს
კველე კველა და რა გააჩმახეს ამ მსხალაძით...კაი ადამიანი ხო// მარა კონსტანტინე გამსახურდია ადამიანად არ ვარგოდა მარა მცერალი იკო მაგარი-- ხოდა მოდით რა თუ ძიუდოა ძიუდოპ იკოს და აგარ გვინდა მსხალადძე
მეგობრებო,ძალიან გთხოვთ წაიკითხოთ ჩემი პოსტი და შეძლებისდაგვარად დამეხმაროთ,ვისაც გაქვთ ფეისბუქი,გადადით ამ ლინკზე და უბრალოდ მოიწონეთ ფოტო,ჩემი ახლობელი იღებს მონაწილეობას კონკურსში და ძალიან სჭირდება..წინასწარ დიდი მადლობა stripslashes((strlen('https://www.facebook.com/KingsOlympiad/photos/a.900011063429737.1073742156.336453436452172/901605509936959/?type=3&theater')>0?'.https://www.facebook.com/KingsOlympiad/photos/a.900011063429737.1073742156.336453436452172/901605509936959/?type=3&theater':'.https://www.facebook.com/KingsOlympiad/photos/a.900011063429737.1073742156.336453436452172/901605509936959/?type=3&theater'))
კარგი
ქულების რაოდენობა ტურნირების და საპრიზო ადგილების მიხედვით:
კონტინენტის ღია პირველობა: 1. 100; 2. 60; 3. 40.
გრან პრი: 1. 300; 2. 180; 3. 120.
კონტინენტის პირველობა: 1. 400; 2. 240; 3. 160.
გრან სლემი: 1. 500; 2. 300; 3. 240.
მასტერსი : 1. 700; 2. 420; 3. 280.
მსოფლიო ჩემპიონატი: 1. 900; 2. 540; 3. 360.
ოლიმპიური თამაშები: 1. 1000; 2. 600; 3. 400.
შარშანდელი მასტერსის მოგებამ ბექას 600 ქულა მოუტანა. ევროპის მოგება 400 ქულას იძლევა რეიტინგში, მსოფლიოს მოგება - 800 ქულას.
-100 კილოს ამდროინდელი რეიტინგი შეგიძლია დადო?
აღარ მინდა ვიპოვე და 160 ქულით 67 ადგილზეა გურამი
ბექას 100 ქულა აქვს და 80 ადგილზეააა.